Aktuality měsíce listopadu 2019
- Od pátku 1.11.2019 došlo ke změně jízdního řádu linek a-53 a a-81.Na lince a-53 došlo během odpolední špičky k úpravě garance nízkopodlažních spojů a na začátku odpolední špičky také k přidání spoje v celé trase Technologický park – Štefánikova čtvrť.Na lince a-81 došlo k posunu časů odjezdů ve směru z České do Štefánikovy čtvrti.
- I v listopadu pokračovala etapovitá oprava tramvajové trati na Křenové ulici. O víkendu 2. a 3. 11. 2019 byla opravena polovina úseku mezi zastávkou »Masná« směr město a křižovatkou s Čechyňskou. Další víkend, 9. a 10. 11. 2019 pak druhá polovina až ke křižovatce s Čechyňskou (mimo). Dopravní opatření zůstala stejná jako v říjnu – linka d-8 byla rozdělena na dva provozní úseky: Mifkova – Masná a Starý Lískovec– Hlavní nádraží (tramvaje se otáčely na Malinovského náměstí).Linka d-10 byla v provozu pouze v úseku Stránská skála – Masná.Linka d-12 byla v provozu pouze v úseku Technologický park – Hlavní nádraží, tramvaje se otáčely velkou smyčkou přes Rooseveltovu a náměstí Svobody. Náhradní dopravu zajistila linka a-X po trase Hlavní nádraží – Juliánov.Ve směru do centra jezdily autobusy (vč. linek a-49, 67, E76 a nočních) po Masné a Mlýnské – na trolejbusové linky byly nasazeny parciální trolejbusy (sedm kurzů) a dva autobusy.
- Na Plotní ulici probíhají nadále přípravy na stavbu nové tramvajové tratě: již jsou připraveny piloty pro protihlukové stěny, přepojuje se kanalizace, zakládá se kabelovod a rekonstruují se vodovodní přípojky do jednotlivých domů. Budou se pokládat optické kabely. Na zastávce »Konopná« byl koncem října instalován nový přístřešek pro cestující.
- Jak jsme již informovali – v říjnu byla vystavěna nová trať od komárovské pošty k domu Svatopetrská č. 18. Počátkem listopadu byl úsek prodloužen až k domu č. 10. Vignolové kolejnice jsou pružně uchyceny na betonových pražcích. Již jsou vztyčeny i trolejové sloupy. Trať na pražcích by měla být zatravněna. Od domu Svatopetrská č. 10 směrem k městu již budou kolejnice na velkoplošných panelech – bylo položeno prvních cca 20–30 metrů betonových L-profilů ohraničujících podklad pod panely (cca po budoucí křižovatku s ulicí Kalovou).
- V listopadu byly zlikvidovány veškeré památky na pěší lávku přes Zvonařku – jako poslední odolávala nejspodnější část rampy přímo od výpravní budovy ÚAN. Také byla zcela zlikvidována opěra bývalého železničního mostu přes Zvonařku, veškerá suť byla odvezena. Železnici ještě připomíná opěrná zeď podél bývalé vlečky Vaňkovky, zachovaná v celé délce a poslední kubíky ještě ne zcela odtěženého náspu poblíž Zvonařky. V něm se objevily dřevěné piloty pamatující možná ještě zakládání původního cihlového klenutého mostu přes Zvonařku koncem 60. let 19. století.
- O prvním listopadovém víkendu se významně pokročilo v budování trolejového vedení na Novolíšeňské – vedení bylo od zastávky »Rotreklova« dotaženo až před smyčku Jírova. Postupně probíhala náhrada provizorních háčků držících trolejový drát za definitivní svorky. O víkendu 9. a 10. 11. 2019 byla smyčka Jírova neprůjezdná – autobusy linky a-55 jedoucí do staré Líšně obsluhovaly zastávku »Jírova« na Mifkově ulici pod křižovatkou s Novolíšeňskou. Autobusy končící na Jírově se otáčely po Bednaříkově ulici. V tuto dobu již smyčka byla kompletně zatrolejována, trolejové vodiče ale visely na provizorních háčcích. V týdnu od 11. 11. 2019 byly háčky nahrazeny svorkami a instalovaly se vzdušné výhybky – jako poslední výhybky na výjezdu ze smyčky na Novolíšeňské (okolo 20. 11.). A jak to tedy bude na Jírově trolejově vypadat? Na vjezdu do smyčky se stopa rozdvojuje a spojuje se až na Novolíšeňské po zabočení doleva. Levá stopa (mezi ostrůvkem a novou měnírnou se ještě krátce rozdvojuje (cca v délce ostrůvku). A z Novolíšeňské po výjezdu ze smyčky a spojení obou stop ještě zabočuje doleva zpět do smyčky objízdná stopa. Doposud smyčka umožňovala v každém jízdním pruhu objetí stojícího vozidla (středový ostrůvek byl užší), nyní to bude možné pouze na vnitřním jízdním pruhu (proto je zde také zdvojená stopa). Ve smyčce se bude pouze vystupovat, nástupní zastávky budou na Novolíšeňské (koncem měsíce se zde již instalovaly panely ELP). Zastávka pro směr »Molákova« zůstane na Novolíšeňské u garáží, autobusy projíždějící v tomto směru již nebudou zajíždět do smyčky. K 17. 11. 2019 již bylo provizorní oplocení smyčky a nové měnírny odstraněno a smyčkou již bylo možné projíždět bez omezení. Měnírna je oplocena definitivním plotem. Při pracích na trolejovém vedení bylo možné vidět montážní vozy DPMB evid. č. 5315 a 5341 a jeden vůz subdodavatele stavby (věžka Renault). V pátek 22. 11. 2019 proběhla na nové trolejbusové trati zkušební jízda s trolejbusem evid. č. 3619. Ve smyčce v sousedství měnírny bylo zprovozněno sociální zařízení pro řidiče a dosavadní unifikovaný dřevěný přístřešek na nástupišti byl stržen (v týdnu od 18. 11.).
- Počátkem listopadu již byla zastávka »Rotreklova« na Novolíšeňské ulici ve směru na Jírovu dokončena a zprovozněna v původní poloze. Naopak začaly práce na zastávce směr město – zastavuje se tak o 30 metrů zpět k Jírově – vyměňuje se povrch, obrubníky i příchozí chodník od parkoviště. Zastávka »Novolíšeňská« směr Jírova (výstupní trolejbusů) stále nebyla dokončena a vystupovalo se nad podchodem. Až ve druhé polovině měsíce se práce přesunuly na protější zastávku směr město, v posledním týdnu již byly obě zastávky provozní. V polovině měsíce se také začalo pracovat na rekonstrukci povrchu a obrubníků v prostoru zastávky »Bartákova« směr město (zastávka byla posunuta vzad), koncem měsíce začala rekonstrukce i zastávky »Bartákova«směr Jírova (zastávka posunuta vpřed).
- Na Bělohorské ulici je dokončena oprava chodníku ke stejnojmenné tramvajové zastávce směr město. Na navazujícím přechodu přes Bělohorskou byl instalován dlouhý dělící ostrůvek.
- Z důvodu opravy železničního přejezdu byla v době od 5. do 29. 11. 2019 uzavřena Rolencova ulice v Holáskách. Linky a-48 a a-N95 (spoje přes Holásky) mezi zastávkami »Prodloužená – Revoluční / Hanácká« měly obousměrný odklon přes Ivanovické náměstí. Oproti plánu se zde nakonec navíc prováděla příprava pro průchod kanalizace pod železničním náspem. Výluka měla původně skončit v polovině měsíce. Při opravě železničního přejezdu bylo původní přejezdové zabezpečovací zařízení AŽD 71 nahrazeno moderním.
- Z důvodu rekonstrukce inženýrských sítí a opravy povrchu komunikace je od 5. 11. 2019 přesunuta v obou směrech zastávka »Wollmanova« linek a-50, 51a52.
- O víkendu 9. a 10. 11. 2019 se na brněnském výstavišti konal Festival sportu, tance a zábavy Life! V uvedené dny byla v provozu mimořádná tramvajová linka d-P1 v trase Hlavní nádraží – Mendlovo náměstí – Výstaviště – hlavní vstup – Lipová (poprvé ukončená na »Lipové«).
- Na konci října začala oprava chodníku mezi autobusovým nádražím a vozovkou na Benešově ulici. Zastávka linek a-47 a a-49 byla posunuta směrem k platanu (zastávka »Hlavní nádraží« se tak ocitla v podstatě na Malinovského náměstí). V půlce listopadu práce postoupily směrem k platanu a zastávka se vrátila na původní místo.
- Na počátku listopadu vstoupila do finále oprava Lerchovy ulice (má být hotovo do konce měsíce). K 7.11.2019 byly vydlážděny chodníky, instalovány obrubníky a konstrukční vrstvy vozovek. Opravoval se úsek mezi Rudišovou a Klácelovou ulicí, včetně křižovatky s Klácelovou ulicí. Autobusy linky a-68 objížděly místo ve směru do Pisárek po Rudišově, Havlíčkově a Bílého na Lerchovu. Z Pisárek po Barvičově, Soukopově, Havlíčkově a Rudišově.
- Ke konci října byla dokončena oprava povrchu komunikací a obrubníků na ulicích Bubeníčkova a Zábrdovická mezi křižovatkami s Šámalovou a Rokycanovou ulicí. Nakonec bylo naneseno vodorovné dopravní značení. Je dokončena i rekonstrukce obou ostrůvků zastávky »Kuldova« včetně zábradlí. Na zastávkách ještě nebyly definitivní označníky a panely ELP. V listopadu probíhala zpětná montáž převěsů a trolejového vedení tramvaje i manipulační trolejbusové trati. Trolejové vedení je znovu nataženo i v prostoru tramvajové smyčky. Na Bubeníčkově ulici na straně Koperníkovy ulice se rozběhla výměna sloupů nesoucích vedení – jsou zde vztyčeny tři mobilní sloupy.
- V listopadu se dokončovala i oprava Zábrdovického mostu a navazujících úseků ulic Cejl a Zábrdovická. Na mostě byly vybetonovány chodníky a následně bylo instalováno nové ocelové zábradlí (namísto původního originálního ze železobetonu s výplněmi z drátěného pletiva). Probíhaly práce na předpolí mostu od Cejlu – byly položeny obrubníky chodníků avydlážděn vjezd do bývalého nádraží Zábrdovice. Definitivní podobu získával i prostor naproti – v předpolí lávky pro pěší. Ta byla po většinu měsíce uzavřena a chodci byli nasměrováni na most. Na ostrůvcích zastávek »Vojenská nemocnice«byla položena dlažba a přibyly sloupky označníků. Nad kolejemi přibyly převěsy a od ulice Šámalovy směrem k mostu se natahovalo trolejové vedení. V polovině měsíce již bylana Zábrdovickéulici a na Zábrdovickém mostě kompletně položena obrusná vrstva a namalováno vodorovné dopravní značení. Na ostrůvku zastávky»Vojenská nemocnice« směr Stará osada probíhala montáž zábradlí, na ostrůvku pro směr město jsou jenom sloupky – zde totiž je niveleta vozovky mezi ostrůvkem a chodníkem zvýšená. Nové trolejové vedení bylo kompletně nataženo včetně trolejbusové stopy manipulační trati – napřed na provizorních háčcích, do 20. 11. již bylo na svorkách. To také umožnilo provedení prvních zkušebních jízd tramvají v úterý 19. 11. 2019 (vůz evid. č. 1719), další jízdy se uskutečnily o týden později, 26. 11. 2019 (1722).
- V listopadu byla také dokončena výstavba nového přechodu pro chodce se světelnou signalizací na Rokytově ulici v prostoru stávající zastávky »Údolíček« pro směr na Vinohrady.V polovině měsíce byla namontována světelná signalizace, vozovka v prostoru úprav (od křižovatky s Komprdovou ulicí až téměř ke křižovatce s Kulkovou) byla odfrézována a v sobotu 16. 11. 2019 byl položen nový živičný povrch, na kterém později přibylo vodorovné dopravní značení.
- O víkendu 16. a 17. 11. 2019 probíhaly práce na údržbě bystrcké tramvajové trati (měnily se mj. kolejnice na mostě přes Svratku). Tramvaje linek d-1 a d-3 končily v komínské smyčce. Náhradní dopravu mezi zastávkami Vozovna Komín – Ečerova (– Kamechy) zajistila mimořádná autobusová linka a-x1, která v úseku Zoologická zahrada – Ečerova – Kamechy nahrazovala také linku a-54, která byla mimo provoz.
- Počátkem listopadu začaly práce na přeložkách inženýrských sítí na stavbě nové tramvajové trati k bohunické nemocnici. Od neděle 10. 11. 2019 byla na křižovatce ulice Netroufalky a Jihlavské zprovozněna světelná signalizace, byla odstraněna středová zábrana, začaly práce na překopu ulice Jihlavské (byly namontovány tři semafory). Pro každý směr jízdy na Jihlavské ulici byl k dispozici pouze jeden jízdní pruh. Po Netroufalkách nahoru mohla jezdit jen MHD. Vzápětí začaly práce na obnově povrchu vozovek v této oblasti (mj. na sjezdu z dálničního přivaděče směrem na Jihlavskou a mezi mostem přes přivaděč a křižovatkou ke Svážné ulici včetně). Unemocnice začaly práce na rozšíření stávajícího parkoviště (rozšíření směrem ke staré nemocnici). O víkendu 23. a 24. 11. 2019 byla ulice Jihlavská neprůjezdná pro trolejbusy. Linka t-25 byla v provozu pouze v úseku Novolíšeňská / Stará osada – Nemocnice Bohunice, náhradní dopravu v trase Nemocnice Bohunice – Osová zajistila autobusová linka a-x25.
- Velké změny čekají brněnskou MHD od soboty 30. 11. 2019. Ve stručnosti: bude obnoven provoz tramvají do Židenic linkami d-2 a 3, polovina spojů linky d-12 bude opět končit na Geislerově, trolejbusové linky t-25 a 26 budou prodlouženy na Jírovu, bude obnoven provoz na lince t-27v trase Stará osada – Pálavské náměstí (v pracovní dny), autobusová linka a-55 bude přes novou Líšeň vedena v trase dosavadní linky a-78, autobusy linky a-78 pojedou mezi zastávkami »Malá Klajdovka« a »Elplovou« závlekem přes Vinohrady (zastávky »Čejkovická – Mutěnická – Bzenecká – Mikulovská«). Linka a-57 bude staronově ukončena opět na Tomkově náměstí – autobusy nebudou projíždět blokovou smyčkou přes Maloměřický most, některé spoje ale pojedou až do Obřan. Na svoje původní trasy se vrátí autobusy linek a-58, 64, 68, 82, N97 a N99, 201. Podstatně omezen bude provoz na lince a-202. Ve dnech 30. 11. – 14. 12. 2019 bude z důvodu zprovozňování rekonstruované stanice Brno – hlavní nádraží přerušen provoz na železniční trati mezi hlavním nádražím a Židenicemi. Vlaky budou ukončeny v Židenicích, linka S33 bude zrušena. Bude zavedena další tramvajová linka za vlak s označením d-P3 a trasou Stará osada – Konečného náměstí – Červinkova.
- Na Bohunické ulici v listopadupokračovaly práce na rekonstrukci kanalizace. Místem opravy projíždí MHD a vozy s povolením stavby – doprava v úseku mezi Pražákovou a Řehákovou je řízena světelnou signalizací.
- Na zastávkách »Janáčkovo divadlo«(linka a-67) a »Erbenova«(a-46) se objevily namísto dosavadních provizorních již definitivní označníky zastávek.
- Tramvajová zastávka »Stránská skála« směr město je po demolici původního dřevěného přístřešku zatím bez náhradního zastřešení, připravuje se znovuinstalace panelu ELP.
- Z důvodu údržby tramvajové trati byl o víkendu 23. a 24. 11. 2019 přerušen tramvajový provoz přes náměstí Svobody. Linka d-4 byla vedena obousměrně přes Šilingrovo náměstí, stejnou trasou jezdily i tramvaje linky d-9 ve směru na Lesnou. Vyměňovala se mezikolejová spojka na Rašínově ulici.
- Minibusem se po areálu Ústředního hřbitova v době „dušiček“ svezlo asi 1900 návštěvníků hřbitova. Nejvíce jich bylo v sobotu 2.11.2019, a to 416 cestujících.
- V sobotu 9. 11. 2019 vyjely do ulic tuto zimní sezónu poprvé trolejbus evid. č. 3239 a tramvaj evid. č. 1544, aby na troleje nanesly nemrznoucí směs.
- V sobotu 23. 11. 2019 přivezl koňský povoz z bílovického polesí na brněnské náměstí Svobody vánoční strom. Slavnostně byl rozsvícen v pátek 29. 11. 2019. To se také na náměstí Svobody, Zelném trhu, Dominikánském a Moravském náměstí naplno rozběhly vánoční trhy (i když první stánky začaly prodávat již v pátek 22. 11.). A tím také začaly tradiční výluky tramvajové dopravy přes náměstí Svobody – v pracovní dny v podvečer a o víkendech celé odpoledne. Linky d-4 a 9 jsou odkloněny po Husově ulici. Naopak – od soboty 30. 11. 2019 je v provozu „Vánoční tramvaj“ po okruhu Náměstí Svobody – Moravské náměstí – Malinovského náměstí – Hlavní nádraží – Náměstí Svobody. Na Moravském náměstí je již od 8. 10. 2019 (s listopadovou přestávkou) v provozu velké vyhlídkové ruské kolo. Od 27. 11. 2019 se dá opět bruslit u jezdecké sochy Jošta na Moravském náměstí.
- Koncem listopadu získala retro tramvaj T3 evid.č. 1525 ve vozovně v Medlánkách opět svoji vánoční podobu. Kromě toho byl připravován i vůz Anitraevid.č.1820 s polepem „PF“ – ten obdržel rovněž vánoční osvětlení a bude jezdit na pravidelných linkách d-4, 5 a 11. Obě tramvaje ve vánočním hávu se veřejnosti představily při slavnostním rozsvěcování stromu ve smyčce v Pisárkách a pak na náměstí Svobody v pátek 29. 11. 2019.
- Dne 26.11.2019 společnost KORDIS a Jihomoravský kraj představily v budově Krajského úřadu v Brně prosincové změny ve veřejné dopravě a v IDS JMK.
- Ve státní svátek 17. 11. 2019 jezdily brněnské tramvaje opět s praporky – s českou vlajkou a s vlajkou DPMB (červenou). Na tramvajích se na bočních oknech objevila nálepka k 30. výročí sametové revoluce.
- V listopadu si i obyvatelé Brna připomněli události podzimu roku 1989. Mj. se v neděli 17. 11. 2019 konalo na náměstí Svobody velké vzpomínkové shromáždění a vpodvečer byly významné brněnské stavby nasvíceny v barvě trikolóry. Ve středu 20. 11. 2019 si mezi náměstím Svobody a Malinovského náměstím lidé připomněli několikakilometrový lidský řetěz z 26. 11. 1989. A večer pak v sedmi hudebních klubech v rámci akce Velvet Club Revolution vystoupila řada interpretů. Dopravu mezi kluby zajistila speciální autobusová linka. V Technickém muzeu v Brně se koná výstava Železná opona 1948–1989.
- Před 75 lety – v pondělí 20. 11. 1944 – zažilo Brno největší letecký nálet za II. světové války. Na město bylo ze 149 letadel amerického vojenského letectva svrženo přes 2500 bomb. O život přišlo 578 lidí, kolem 6.000 lidí tehdy přišlo o střechu nad hlavou. Letadla původně směřovala na rafinerii Blechhammer v dnešním Polsku – nad tímto cílem ale byla přízemní mlha, a tak posádky dostaly rozkaz k útoku na záložní cíle. Na rozdíl od srpnového náletu, který se zaměřil na zničení továrny pod Stránskou skálou a vlivem nepřesností při zaměřování byly postiženy i okolní obytné čtvrti (zejména Židenice), bylo v listopadu cílem centrum města a dnešní hlavní nádraží, zčásti opět i Židenice. Bylo poškozeno mnoho činžovních domů, které musely být postupně strženy a proluky po nich pak na brněnských ulicích připomínaly válečné události i déle než půlstoletí. Smutnou raritu představoval zásah krytu pod palácem Morava šikmo letící bombou, která zabila jeho osazenstvo, aniž by však budova sama byla významněji poškozena. Na nádražní budově byla zničena jedna věž s hodinami, hodně poškozeny byly i továrny mezi Křenovou a Radlasem. Na mnoha místech zatarasily trosky zasažených domů ulice – tramvaje kvůli tomu nemohly jezdit např. po Údolní, Masarykově či Kobližné ulici, na dnešní třídě Kpt. Jaroše a před nádražím dostaly zásah bombou přímo tramvajové koleje. Na Husově třídě zůstala po vyhlášení poplachu stát osamocená souprava linky 8 složená z „velké grácky“ č. 66 a vleku parní dráhy– sousední dům č. 8a dostal přímý zásah do horních pater a padající suť vlek zcela zničila, motorový vůz na tom byl o poznání lépe a byl opraven. Na Bubeníčkově ulici v Židenicích tramvaj linky 8 č. 82 jako zázrakem vyvázla bez poškození vedle zcela zničené budovy záložny na nároží s Rokycanovou ulicí.
- Od počátku listopadu vozí galerijní tramvaj K2 evid.č.1033 reprodukce prodejních děl umělců, kteří podpořili myšlenku Galerie „umění(m) pomáhat“ – tj.prostřednictvím prodeje uměleckých děl podporovat děti, mladé lidi a celé rodiny v tíživé životní situaci. Akce nese název Galerie Ratolest.
- V e-shopu DPMB anebo v prodejně na Novobranské ulici si zájemci mohou zakoupit nový „Katalog vozidel a lodí“ (publikace formátu A4 má 157 stran) anebo nový nástěnný kalendář „V pohybu“ s fotografiemi R. Košťála.Byla představena také nová desková hra pro zábavu i poučení „Brno šalinou“.
- V zábrdovické Zbrojovce již v říjnu začala výstavba nové obslužné komunikace od křižovatky Lazaretní a Šámalovy (od bývalého učiliště) k objektu bývalé nové nářaďovny, jehož přestavba se chýlí ke konci. V týdnu od 4.11.2019 bylo na křižovatce prodloužené Šámalovy a Lazaretní ulice zbořeno cca 30 metrů zdi Zbrojovky – za ní se již pracuje na nové komunikace směrem ke kotelně. U nové nářaďovny se rozběhly práce na stavbě rozsáhlého parkovištěna místě dřívější prototypové dílny a skleníku.
- Na konci října byla dokončena hrubá stavba kostela na Lesné, poblíž tramvajové smyčky. Stavělo se od října 2017. Kostel má být otevřen 1. 5. 2020. Stavba byla financována z darů věřících, přišla na 110 milionů korun. Interiér kostela pojme 450 lidí, je kruhový, věž stojí samostatně.
- Hlavní příčinou avizovaného uzavření pěší lávky mezi Poříčím a Táborského nábřežím (u Rybářské ulice) byla nepřehlednost navazujícího přechodu přes Poříčí, kde došlo v polovině října ke smrtelnému zranění chodkyně.
- Výstavbu Janáčkova kulturního centra má vláda projednávat jako jeden z hlavních kulturních projektů v republice (nový sál pro Brno je na čelním místě kulturního národního investičního plánu). Sál za 1,3 miliardy korun by se mohl začít stavět v průběhu roku 2020.
- Od října probíhá rekonstrukce veřejných záchodků na Malinovského náměstí u Domu umění.
- Na konci října začala demolice nárožního domu Rybníček (č.1) – Štefánikova (č.30) a do konce listopadu dům zmizel.
- Poblíž nároží ulic Reissigova a Sportovní začala již v srpnu dlouho avizovaná výstavba prvního domu rezidenčního projektu Ponava City, v říjnu již začala růst hrubá stavba – dům má tři části označené jako A1, A2 a A3.
- Rada města Brna schválila v listopadu trojnásobné zvětšení plochy parkoviště u plánované nové atletické haly v bohunickém kampusu, aby počet parkovacích míst více odpovídal očekávané divácké kapacitě. Projekt se tím prodraží o cca 21 milionů korun. Stavba haly by měla začít v květnu 2020 a dokončena má být do konce roku 2021.
- MČ Brno–sever vysazuje stromy a keře u zastávek »Slavíčkova«, »Filova« a»Loosova« a v dalším okolí Okružní ulice na Lesné.
- Od pondělka 18. 11. 2019 začala avizovaná rekonstrukce autobusového nádraží na Zvonařce. V první etapě se bude postupně nad jednotlivými nástupišti očišťovat a natírat ocelová konstrukce střechy.Ve druhé etapě se vymění osvětlení, které nebude svítit jen na plochu, ale i na konstrukcistřechy. Příští rok se také bude na místě stávajících stánků podél Zvonařky stavět nová odbavovací hala (bude u ní nová autobusová zastávka). Stávající hala na Plotní ulici v prostoru budoucích tramvajových zastávek má být přestavěna na zázemí pro řidiče. Nově také vznikne přístup k dlouhým nástupištím středem nádraží a bude instalován moderní informační a orientační systém. Stavba bude stát přes 100 milionů korun, ze 70 % bude krytá dotacemi EU.
- Pro stavbu VMO Žabovřeská – 2.etapa byla na počátku listopadu k dispozici již všechna stavebnípovolení. První etapa stavby byla zahájena v říjnu 2018 se zpožděním kvůli odvolání. Druhá etapa bude zahájena v dubnu 2020. Tato etapa zahrnuje rozšíření vozovky v ulici Žabovřeské na čtyři jízdní pruhy a vybudování tunelu pro tramvaje. Práce na první etapě stavby mají skončit do konce roku 2020. Ražba tunelu započne na podzim 2020 v průběhu dvouleté výluky tramvajového provozu. Náklady na celou stavbu Žabovřeská jsou 2,4 miliardy Kč (přičemž město se podílí 184 miliony korun).
- Další stavba VMO – tunel pod Vinohrady až po dálnici D1 – získala na konci listopadu kladný posudek posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Tato stavba je však ještě hudbou daleké budoucnosti, před ní musí být realizoványetapy Tomkovo náměstí a Rokytova.
- Na začátku listopadu byla zprovozněna opravená estakáda před královopolským nádražím – letos se opravovala již druhá polovina mostu (pro směr do města).
- Rekonstrukce ulice Chodské v Králově Poli byla ukončena, uzavírka pro individuální dopravu skončila již dříve.
- Dne 19. 11. 2019 byl otevřen most v prostoru křížení Žabovřeské a Kníničské ulice v Žabovřeskách i pro směr od Pisárek do Bystrce. Uzavřená zůstala spojovací větev ve směru od Bystrce na Žabovřeskou ulici. Rekonstrukce mostu byla ukončena již s koncem prázdnin, nyní se stavěla protihluková stěna od Bráfovy ulice.
- Přes Žebětín aktuálně projíždí asi 5.000 aut denně, k nárůstu počtu aut došlo po výstavbě sídliště Kamechy. Obchvat Žebětína má tuto situaci podstatně zlepšit – má ulehčit dopravě ve směru na Bystrc aKamechy. Probíhají výkupy pozemků a zpracovává se dokumentace pro územní rozhodnutí. Stavět by se mělo do tří let. Nový obchvat propojí Hostislavovu ulici, která vede od sídliště Kamechy, s Kohoutovickou ulicí. Po ní řidiči dojedou ke křižovatce na Staré dálnici.
- Představitelé MČ Žebětín navrhli zřídit ve světelné křižovatce mezi Starou dálnicí a Kohoutovickou a Žebětínskou ulicí samostatný odbočovací pruh, který by ulevil tamní dopravě. Bylo vypsáno výběrové řízení na zhotovitele projektu. Pruh navíc by umožnil průjezd okrajem křižovatky s plynulým připojením na Starou dálnici.
- Rada města Brna schválila v listopadu rekonstrukci Křenové ulice v úseku od křižovatky s ulicí Špitálka po most přes řeku Svitavu. Kromě opravy tramvajové trati se počítá také s cyklostezkou, parkováním a bezbariérovými zastávkami »Masná«. Předpokládané náklady budou okolo 110 milionů korun. Termín rekonstrukce se ještě bude upřesňovat.
- Také v příštím roce se musí řidiči a cestující v Brně připravit na množství uzavírek – k těm nejdůležitějším: bude pokračovat uzavírka Bohunické ulice, budou pokračovat práce na opravě povrchu Jihlavské ulice (okolo hřbitova až k Dlouhé), budou se rekonstruovat parovody na teplovody na Poříčí mezi Vídeňskou a Křídlovickou (a následně i povrch mezi Renneskou a Křídlovickou), začnou opravy mostů v Obřanech a na Otakara Ševčíka (přes Ostravskou ulici), připravuje se rekonstrukce tramvajových tratí na Nových sadech (s prázdninovou výlukou), Veveří (645 m dlouhý úsek od České po ulici Jana Uhra – pro auta bude o prázdninách uzavřeno Žerotínovo náměstí) a Merhautově ulici. Kvůli výstavbě nové tramvajové trati na křižovatce Zvonařka – Plotní bude na Zvonařce přechodně provoz pouze v režimu 1+1. A v září 2020 se očekává zahájení dvouleté výluky tramvajové trati na Žabovřeské ulici.
- Ve Šlapanicích začala od 11. 11. 2019 výstavba nové cyklostezky v úseku mezi železničním přejezdem vlárské dráhy a sídlištěm Brněnská Pole – na původní cestě ze Šlapanic k letišti, resp. k Tuřanům.
- Od pondělí 18. 11. 2019 je v Brně zavedeno rezidentního parkování v dalších oblastech, které dokončily prstenec kolem historického centra: oblast 1–12 (Pekařská, Úvoz, Údolní a Pellicova), 1–11 (Kopečná), 1–03 (Bratislavská) a 1–04 (Koliště). Všechny tyto oblasti spadají do zóny B (první hodina zdarma a každá další za 30 Kč).
- Modré zóny rezidentního parkování se také objeví v MČ Žabovřesky. K již vybrané jedné oblasti přibude ještě druhá ohraničená ulicemi Mučednickou, Žabovřeskou, Minskou a Horovou (2–02).Už v září schválili brněnští radní rozšíření oblastí rezidentního parkování. V červnu 2020 se přidají oblasti 1–09 (Křídlovická), 1–10 (Bezručova), 1–21 (Rybářská) a 1–15 (Dřevařská). V červenci se systém rozšíří o oblasti 3–01 (Staňkova) a 3–02 (Botanická) a od září se zapojí 1–06 (Špitálka), 1–07 (Trnitá), 1–16 (Žižkova) a 2–01 (Zborovská). Od listopadu 2020 se pak změny budou týkat i oblastí 3–03 (Chodská) a 2–02 (Sirotkova).
- Na Brněnské přehradě skončila dnem 31.10.2019 již 73. plavební sezóna. Podle DPMB lodě od půlky dubna do konce srpna přepravily 245 tisíc lidí, což je o 10 tisíc více než v loňském roce. Vzrostl zájem i o privátní plavby. Na hladinu se šestice plavidel vrátí v dubnu 2020.Letos se po celou plavební sezónu plulo po celé trase až do Veverské Bítýšky (vloni musela být plavební dráha zkrácena). Nejvytíženějším měsícem byl letos srpen, kdy si jízdenku na loď zakoupilo 75 tisíc lidí.
- Součástí připravované cyklostezky po pravém břehu Brněnské přehrady by mohly být i dvě lávky – první lávka je uvažována kolem pláže Kozí horka o délce 350 m, druhá by překlenula skalnatý záliv poblíž přístaviště Rokle.
- V roce 2024 má stát nová nádražní budova v Králově Poli za 2,5 miliardy korun. V roce 2027 by se nového nádraží měly dočkat Židenice.
- Do finále dospěla rekonstrukce lokálky Hrušovany u Brna – Židlochovice. Od 7. 11. 2019 je nově elektrizovaná trať pod napětím, proběhla technicko–bezpečnostní zkouška rekonstruované trati. V neděli 8. 12. 2019 by měl po trati projet slavnostní historický vlak s parní lokomotivou a od 15. 12. 2019 zde bude zahájen pravidelný provoz. Rekonstrukce tratě přišla na 700 milionů korun. Trať bude součástí tratě SŽDC s novým číslem 251 Tišnov – Brno – Vranovice. Mimo špičku a o víkendech pojede vlak z Brna každou hodinu, v době dopravní špičky po 15 až 20 minutách. Ještě se dokončují práce na kolejišti stanice Hrušovany u Brna, které nově umožní jízdu ve směru do a od Brna.
- Již naplno se rozběhla rekonstrukce „sousední“ lokálky Šakvice – Hustopeče za více než miliardu korun. Přímé vlaky Brno – Hustopeče by měly začít jezdit v prosinci 2020.
- Koncem týdne od 11. 11. 2019 začala v odjezdovém vestibulu brněnského hlavního nádraží demontáž lešení – hala je pěkně vymalována a na strop je doplněno nové osvětlení. Napřed bylo odstraněno lešení u vchodových dveří, v týdnu od 18. 11. i na části nad schodištěm do odjezdového podchodu. Od 15. 11. 2019 se dá omezeně procházet mezi prvním a 5.+6. nástupištěm. K prvnímu nástupišti se stále nejezdí a stále pokračují dokončovací práce – montáž bílých podhledových lišt či osvětlovacích těles.
- Ve čtvrtek 21. 11. 2019 rozhodli krajští zastupitelé, že Jihomoravský kraj bude prvním, který si pořídí vlastní vlaky. Schválili nákup 37 nových elektrických jednotek od Škody Transportation za 6,7 miliardy korun. Z toho 85 % pokryje evropská dotace. Nové vlaky by měly začít jezdit v roce 2023, a to na linkách S2 a S3. Výrobce zajistí i servis vozidel na 30 let provozu.Příští rok kraj vyhlásí soutěž na nového dopravce.
Novinky ve vozovém parku
- Na podzim byly u ústředních dílen v Medlánkách sešrotovány dlouhodobě odstavené článkové tramvaje K2R03:
evid. č. | naposledy v provozu | kurz | šrot. |
1027 | 30.10.2017 | 011/03 | 14.10.2019 |
1029 | 30.05.2018 | 011/13 | 23.10.2019 |
1059 | 23.04.2018 | 005/07 | 20.11.2019 |
- Na počátku listopadu vyjela na zkušební jízdy druhá souprava ex pražských tramvají typu T6A5 evid. č. 1221+1227.
- Na podzim bylo sešrotováno množství dlouhodobě odstavených trolejbusů:
evid. č. | naposledy v provozu | kurz | převoz na šrot. |
3269 | 10.07.2017 | 037/26 | 31.10.2019 |
3271 | 11.01.2018 | 032/06 | 14.11.2019 |
3277 | 05.12.2016 | 034/08 | 24.10.2019 |
3286 | 03.05.2018 | 034/06 | 07.11.2019 |
3506 | 19.11.2018 | 025/08 | 01.10.2019 |
Článkový trolejbus evid. č. 3506 byl sešrotován v REMETu v Heršpicích, ostatní vozy v kovošrotu Gebeshuber v Sokolnicích.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos, Jiři Kotrman, Libor Čuma
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net