Aktuality měsíce prosince 2019
- Opravy povrchu komunikací na Jihlavské ulici mezi mostem přes dálniční přivaděč a křižovatkou se Svážnou ulicí skončily 24. 11. 2019. V prostoru křižovatky s ulicí Netroufalky ještě pokračovaly práce na protažení přeložek inženýrských sítí pod Jihlavskou ulicí. Ještě o víkendu 30. 11. a 1. 12. 2019 byla z tohoto důvodu vyloučena trolejbusová doprava na Osovou. Linka t-25 byla ukončena v zastávce »Nemocnice Bohunice« a nahrazena autobusovou linkou náhradní dopravy označenou a-x25. Dne 4. 12. 2019 byla na křižovatce odstraněna světelná signalizace. Protlaky pod vozovkou jsou hotovy, jsou zde vloženy plastové chráničky. O víkendu 7. a 8. 12. 2019 byla zpět namontována betonová svodidla v prostoru křižovatky, která umožňují snadnější zabočení z Netroufalek vlevo na Jihlavskou.
- I nadále pokračují práce na stavbě VMO na Žabovřeské ulici. V listopadu a prosinci byla téměř dokončena obslužná vozovka na straně zahrádek, včetně chodníku a VO (bez napojení na Kamenomlýnský most). Mezi dosavadním nájezdem na Kamenomlýnský most ze Žabovřeské a nyní nevyužívaným zálivem autobusové zastávky »Bráfova« pro směr Pisárky pak byla tato silnice provizorně napojena na Žabovřeskou. Stávající násep komunikace odbočující z Žabovřeské na most byl naopak přerušen hlubokým výkopem. Z velké části byl navršen zemní val mezi tramvajovou tratí a ulicí Bráfovou (na místě bývalých zahrádek). V prostoru tramvajové zastávky »Bráfova« probíhá výměna sloupů trolejového vedení (podél zemního valu zůstane tramvajová trať ve stávající trase). V lednu 2020 by měla být doprava dočasně převedena ze stávající dvouproudé komunikace právě na novou obslužnou silnici.
- Jak jsme již na našich stránkách informovali, na konci listopadu byla zprovozněna nová trolejbusová trať Novolíšeňská – Jírova a také opravovaná ulice Zábrdovická a Zábrdovický most.
- K nové trolejbusové trati a její historii – dne 1. 10. 1988 bylo zprovozněno prodloužení trati z vinohradského Pálavského náměstí do nové smyčky na tehdejší třídě Vítězného února, později Novolíšeňské. Smyčka byla již tehdy budována jako provizorium s vizí dalšího pokračování do líšeňského sídliště, zprvu na ulici Josefy Faimonové, později až na Jírovu. Smyčka byla prostorové malá, pro tehdejší linku 147 ze Staré osady ještě vyhovovala, pro tangenciální linky 145 a 146 od roku 2000 již jen s obtížemi. Problémy také činila vzrůstající doprava na souběžné čtyřproudé Novolíšeňské ulici.
- V rámci evropského projektu TROLLEY – propagace elektrické veřejné dopravy (TROLLEY – Promoting Electric Public Transport), který měl v letech 2010–13 za cíl podpořit modernizaci stávajících trolejbusových systémů a propagovat jejich výhody, získalo Brno v roce 2010 částku 15 milionů korun na projektovou dokumentaci trolejbusových tratí k chystanému terminálu IDS ve Starém Lískovci, na prodloužení po Novolíšeňské ulici a na přestupní uzel Zoologická zahrada.
- V projektu prodloužení trolejbusové trati do Líšně, který byl zařazen mezi tzv. strategické projekty města, nastal zlom až koncem druhé dekády 21. století. Ministerstvo dopravy jako řídící orgán Operačního programu Doprava 2014–2020, spolufinancovaného z Evropských strukturálních a investičních fondů, vyhlásilo v srpnu 2016 výzvu pro naplnění specifického cíle 1.4 „Vytvoření podmínek pro zvýšení využívání veřejné hromadné dopravy ve městech v elektrické trakci“. Tato výzva byla určena přímo pro rozvojové projekty realizované v rámci Brněnské metropolitní oblasti. DPMB na základě vyhlášené výzvy zpracoval projektovou žádost o dotaci, která byla schválena a dne 25. 6. 2018 byl vydán Schvalovací protokol, který přiřadil dotace ve výši 105,6 mil. Kč (cena stavby je necelých 125 milionů korun). Tato částka pokryla 85 % celkových způsobilých nákladů projektu. (dle www.dpmb.cz)
- Na jaře 2018 již byla k dispozici projektová dokumentace pro realizaci stavby „Prodloužení trolejbusové trati Novolíšeňská – Jírova, vč. měnírny Jírova“ (firma Elektroline), v červnu 2018 bylo vypsáno výběrové řízení na zhotovitele stavby a v říjnu 2018 byl zhotovitel vybrán – „Společnost Novolíšeňská“, která sdružila společnosti FIRESTA Fišer, rekonstrukce, stavby a. s. a OHL ŽS a. s. Stavba začala formálně v listopadu 2018, fakticky v březnu 2019 zemními pracemi na základech nové měnírny a stožárů trakčního vedení. Hotovo mělo být do února 2020.
- Nová obousměrná trolejbusová trať dlouhá 1600 metrů, jejíž součástí je i 1200 metrů kabelové trasy a nová měnírna vybudovaná v upravené smyčce Jírova včetně sociálního zařízení pro řidiče, byla s dvouměsíčním předstihem zprovozněna v sobotu 30. 11. 2019. Již v pátek 29. 11. 2019 před polednem proběhlo slavnostní otevření tratě za účasti brněnské primátorky a dalších představitelů města a DPMB. Akce se zúčastnily trolejbusy evid. č. 3502 a 3303.
- Současně na Novolíšeňské ulici Brněnské komunikace provedly opravu zastávek »Rotreklova«, »Bartákova« a »Novolíšeňská« – oprava prvních dvou skončila až v prosinci: To se opravovala zastávka »Rotreklova« směrem do města a zastávky »Bartákova« v obou směrech. Rekonstruoval se také chodník nad zastávkou »Bartákova« směr Jírova, až po přechod pro chodce včetně.
- Po nové trolejbusové trati na Jírovu jsou od zahájení provozu v sobotu 30. 11. 2019 vedeny linky t-25 a t-26. Jízdní doba Novolíšeňská – Jírova je čtyři minuty. Vybrané spoje linek jsou opět ukončeny v zastávce »Vozovna Husovice«. V pracovních dnech je na lince t-25 v sedle interval 10 minut, v ranní špičce zkrácený až na 4–6 minut, odpoledne na 7–8 minut. O víkendech je interval 20 minut (proložený s linkou t-26). Základní trasa je z Osové na Jírovu přes Starou osadu. Ve špičkách vynechává Starou osadu a v sedlech je linka zkrácena do Vozovny Husovice. V ranní špičce jsou některé spoje ukončeny u bohunické nemocnice, odpoledne linka v úseku Nemocnice Bohunice – Osová nahrazuje spoje linky t-37, která má v tomto úseku nově provoz pouze v ranní špičce. O víkendu jezdí trolejbusy linky t-25 v celé trase. Základní interval linky t-26 v pracovních dnech je rovněž 10 minut, od 14 hodin až do 19 hodin je 15 minut. O víkendech je 20 minut. Většina spojů v pracovní dny jede z Kamenného vrchu na Jírovu mimo Starou osadu, některé spoje v ranní špičce a všechny odpoledne od 14 hodin jsou ukončeny ve Vozovně Husovice. O víkendu jezdí v celé trase přes Starou osadu.
- Trolejbusová linka t-27 obnovila v pondělí 2. 12. 2019 provoz v původní trase Stará osada – Pálavské náměstí (pouze v pracovní dny).
- Došlo také k úpravě tras autobusových linek v prostoru Líšně. Linka a-55 je v úseku Bílá hora – Jírova vedena nově po trase Vlkova – Houbalova – Horníkova – Molákova. Na lince je po celou dobu provozu (včetně víkendů) jednotný interval 20 minut, ve špičce zkrácený na 15 minut. Do 29. 11. 2019 autobusy linky a-55 jezdily na Jírovu a do Mariánského údolí přes zastávky »Novolíšeňská«, »Bartákova« a »Rotreklova«, část spojů jezdila ve zkrácené trase mezi Jírovou a Zetorem.
- Autobusy linky a-78 jezdí od 30. 11. 2019 navíc závlekem přes Vinohrady: od zastávky »Malá Klajdovka« přes zastávky »Čejkovická, Bořetická, Mutěnická, Pálavské náměstí, Bzenecká, Mikulovská a Strnadova« k zastávce »Elplova« (stejně tak v opačném směru) a dále původní trasou přes starou Líšeň, Slatinu, Tuřany a Chrlice do Modřic. Dosud byla linka vedena přes zastávky »Vlkova« a »Houbalova«. V oblasti Líšně má linka a-78 provoz ve vzájemném prokladu s linkou a-55. Na lince je po celou dobu provozu (včetně víkendů) jednotný interval 20 minut, ve špičce zkrácený na 15 minut (odpoledne je špička protažena až do večera).
- V prostoru smyčky Jírova jsou nově pouze výstupní zastávky. Zastávka směr Molákova (linky a-55, 78, 82 a N98) je na Novolíšeňské za křižovatkou s Klajdovskou ulicí (zde byla po dobu rekonstrukce smyčky přeložená zastávka). Zastávky v opačném směru jsou na Novolíšeňské dvě za sebou: pro směr náměstí Karla IV. je blíž ke křižovatce s Klajdovskou (linky a-55, 78, N99 a 151) a pro směr k zastávce »Rotreklova« (linky t-25, 26, a-82 a N99) je dále od Klajdovské.
- V sobotu 30. 11. 2019 se také pro veškerou dopravu otevřela po opravě Zábrdovická ulice mezi Šámalovou ulicí a Cejlem včetně Zábrdovického mostu. Kompletní rekonstrukce byla zahájena 20. 10. 2018, tramvaje tudy nejezdily od 22. 10. 2018. Stavbu se podařilo zkrátit, původní termín kompletního zprovoznění byl v polovině ledna 2020. Zhotovitelem stavby bylo sdružení společností FIRESTA–Fišer, rekonstrukce, stavby a.s., Dopravní stavby Brno, s.r.o. a EUROVIA CS a.s. Náklady na celý projekt činily 194 milionů korun. Součástí prací byla i rekonstrukce stávající kanalizace a vodovodu, byly rovněž provedeny přeložky plynovodů. DPMB provedl úplnou rekonstrukci tramvajové trati. Ta obnášela kompletní výměnu kolejového svršku v křižovatce Cejl –Vranovská a na Cejlu a Zábrdovické, včetně montáže nového odvodnění a odhlučnění prostřednictvím pryžových bokovnic a antivibračních pásů. Zastávka »Vojenská nemocnice« je nově bezbariérová a (28. 11. 2019) opatřená elektronickými panely – zatím nejsou provozní. Délka opravovaného úseku byla 321,5 m, délka tratě na mostě 25 m, rekonstrukce tramvajové trati přišla celkem na necelých 92 milionů korun. (dle TZ DPMB)
- Uzavírky bylo využito také pro rekonstrukci navazující trati v ulicích Zábrdovická a Bubeníčkova – šlo o 720 metrů dlouhý úsek až po křižovatku s ulicí Rokycanova.
- Zábrdovický most přes řeku Svitavu poprvé od svého zprovoznění v roce 1942 prošel většími úpravami. Stávající nosná konstrukce mostu byla sanována, byla vyměněna konstrukce vozovky a chodníkové plochy včetně izolací a odvodnění, vyměněny římsy a osazeno nové ocelové zábradlí. Součástí stavby nového horkovodu namísto stávajícího parovodu byla i stavba nové potrubní lávky přes řeku na povodní straně mostu, která zároveň slouží pro pěší. K omezení rozsahu chodníků na silničním mostě ale nedošlo. Jízdní pruh ve směru do centra byl na mostě i na Cejlu rozšířen, naopak jízdní pruh ve směru od centra byl zúžen a jezdí se po tramvajových kolejích. V oblouku Cejlu byl vybudován v trase pobřežní cyklostezky po pravém břehu řeky Svitavy přejezd pro cyklisty se středovým ostrůvkem. Bylo instalováno 27 nových LED svítilen veřejného osvětlení. (dle TZ DPMB)
- Slavnostní otevření tramvajové tratě proběhlo rovněž v pátek 29. 11. 2019, po akci na Novolíšeňské ulici (viz výše), rovněž za účasti primátorky a dalších představitelů města a DPMB. Akce se vedle trolejbusů evid. č. 3502 a 3303 zúčastnila i retro tramvaj T2 evid. č. 1435 a jako doprovodné vozidlo i autobus Crossway evid. č. 2915.
- Také zprovoznění Zábrdovické ulice přineslo množství změn v MHD:
- Tramvajové linky d-2 a 3 se vrátily do svých původních tras, provizorní zastávka »Francouzská« na Cejlu byla zrušena.
- Autobusová linka a-55 opět končí v terminálu Židenice, nádraží; prodloužení na Lazaretní bylo zrušeno. Linka a-58 byla rovněž vedena až na Lazaretní, vynechávala Starou osadu, kam jezdila od »Dělnického domu« ulicí Táborskou a Šámalovou. Od 30. 11. 2019 se vrátila na svou původní trasu – autobusy jezdí přes Starou osadu k židenickému nádraží.
- Při výluce Zábrdovický most linka a-64 změnila trasu v Židenicích, kde nebyla vedena ulicí Jílkovou, ale přímo ulicemi Šámalova a Geislerova na Táborskou. Nyní se linka vrací na svou trasu přes Dulánek, resp. Klíny a Jílkovu ulici.
- Na své trasy se vrátily i noční autobusové linky a-N97 a N99 (již v noci z 29. na 30. 11.).
- Naposled v pátek 29. 11. 2019 byla v provozu autobusová linka a-x27 nahrazující dočasně zrušenou trolejbusovou linku t-27. Na sídliště Vinohrady autobusy jezdily ulicí Gajdošovou, Táborskou, Líšeňskou přes Malou Klajdovku.
- Regionální linka a-201 od 30. 11. 2019 opět končí u židenického nádraží (již není vedena až na Lazaretní), stejně jako linka a-202, kde byl k tomuto datu významně omezen provoz. Na území zón 100+101 obsluhuje pouze zastávky »Velká Klajdovka, Strnadova, Prušánecká, Stará osada, Kuldova a Židenice, nádraží«. Na lince byly zachovány pouze spoje mezi Brnem a Ochozí / Hostěnicemi.
- Linka a-82 se vrátila na svoji původní trasu přes zastávku »Vojenská nemocnice«. Ve směru do centra obsluhuje zastávku »Francouzská« v zálivu za křižovatkou ulic Cejl a Vranovská, ve směru na Vinohrady byla zachována zastávka »Jugoslávská« (u bývalé Mototechny). Zastávka v zálivu na Vranovské ulici nesla také označení »Jugoslávská«, od 22. 10. 2018 je přejmenována na »Francouzskou« a autobusy linky a-82 ve směru na Merhautovu ji obsluhovaly po celou dobu výluky (s výjimkou letních prázdnin).
- Současně s popsanými změnami souvisejícími se zprovozněním Zábrdovické ulice a trolejbusové tratě v Líšni byla upravena i trasa autobusové linky a-57: Její autobusy od 30. 9. 2018 jezdily v Husovicích, resp. Maloměřicích velkou smyčkou ulicemi Valchařská, Selská, Karlova a Provazníkova. Konečná zastávka byla »Maloměřický most« u tramvajové smyčky, nástupní zastávka za rohem na Selské ulici. Provozní přestávky autobusy trávily u ústí ulice Dolnopolní. Od 30. 11. 2019 se situace vrací zčásti zpět – linka je ukončena na Tomkově náměstí, autobusy se otáčejí přes vozovku u ústí Cacovické ulice, některé spoje jsou ovšem ve špičkách pracovních dnů vedeny až na konečnou Obřany, sídliště – autobusy na Tomkově náměstí nezabočí doleva, ale pokračují rovně po Provazníkově, obslouží zastávku »Tomkovo náměstí« linek směr Židenice, zabočí doleva na Karlovu a pokračují v trase linky a-75. V opačném směru ale jezdí přes Maloměřický most (obslouží stejnojmennou zastávku) a Valchařskou, nezastaví na »Cacovické« a obslouží zastávku »Tomkovo náměstí« před domem Tomkovo náměstí č. 6, stejně jako zde začínající spoje.
- Od soboty 30. 11. 2019 je také ukončena uzavírka ulice Lerchovy – linka a-68 se v úseku Vaňkovo náměstí – Náměstí Míru vrátila na svou trasu ulicí Lerchovou s obsluhou zastávky »Lerchova«.
- Od 30. 11. 2019 došlo mj. k úpravě jízdního řádu linky a-43. Každý druhý spoj je v pondělí až pátek přes den ukončen v prostoru nového sídliště Sadová – od zastávky »Firkušného« jede dále rovně po Kociánce, pak zabočí doprava do sídliště, obslouží zastávky »Sadová« a »Moskalykova« a vrací se zpátky ke královopolskému nádraží.
- Vybrané zastávky na území města mění od 30. 11. 2019 režim zastavování.
- Od soboty 30. 11. nepřetržitě do soboty 14. 12. 2019 došlo k úplnému vyloučení provozu vlakové dopravy mezi stanicemi Brno–Židenice – Brno, hlavní nádraží. Pro cestu mezi stanicí Brno–Židenice a centrem města bylo nutné využívat tramvajové linky d-2 s posíleným provozem, d-3 a nově zavedenou linku d-P3 v trase Stará osada – Dětská nemocnice – Česká a dále po trase linky d-12 na Červinkovu. Linka d-2 byla v pracovní dny posílena kapacitnějšími soupravami (interval přes den zůstal pětiminutový), o víkendech byl interval zkrácen na 6–7 minut. Do Modřic jely ve špičce pracovních dní všechny spoje, v sedle každý druhý spoj a o víkendu každý třetí spoj. Na lince d-3 zůstal základní interval 10 minut – v ranní špičce pracovních dní byl interval zkrácen spoji navíc, z nichž některé byly vedeny jen k Vozovně Komín. Posilová linka d-P3 byla v provozu od 2. 12. do 13. 12. 2019 pouze v pracovní dny. Interval byl 10 minut.
- Vánoční tramvaj evid. č. 1525 byla v provozu od soboty 30. 11. 2019 do pondělí 23. 12. 2019 v pracovních dnech od 16.05 (první odjezd z České) do 20.45 (poslední odjezd z České), v nepracovních dnech od 11.05 do 20.45 v intervalu 20 minut. V tramvaji platil běžný tarif IDS JMK. Od 29. 11. až do neděle 22. 12. 2019 byla na náměstí Svobody přistavována tramvaj „plecháč“ evid. č. 4058, ve které byla vánoční prodejna DPMB – otevřeno bylo ve všední dny od 16 do 19 hodin a o víkendech od 13 do 19 hodin. Tramvaj Anitra evid. č. 1820 jezdila se svým vánočním osvětlením i po Vánocích.
- Z důvodu probíhajících stavebních prací na novém objektu Komplexního simulačního centra MU (u křižovatky s ulicí Vinohradskou) je od 1. 12. 2019 opět přeložena zastávka »Kamenice« linek a-61 a 69 ve směru do centra cca o 150 metrů vzad. Doprava v prostoru stavby je řízena světelnou signalizací, jezdí se tunelem na polovině vozovky pro směr od města.
- Mikulášská tramvaj byla přistavena na Komenského náměstí ve čtvrtek 5. 12. 2019 v době od 16 do 19 hodin. V provozu byla také další historická tramvaj, která jezdila mezi Komenského náměstím a náměstím Svobody.
- V době konání vánočních trhů na výstavišti od 6. do 13. 12. 2019 s poje linky a-82 v obou směrech obsluhovaly navíc zastávku »Výstaviště – hlavní vstup« v rondelu před areálem.
- V sobotu 30. 11. 2019 se u Tvarožné pod vrchem Santon konala tradiční rekonstrukce bitvy tří císařů. Cestující odvezly posílené regionální linky IDS JMK.
- Po havárii plynu na ulici Kounicově mezi Kotlářskou a Nerudovou ve čtvrtek 5. 12. 2019 zůstal tento úsek pro individuální dopravu uzavřen a opravoval se až do 23. 12. 2019. Trolejbusy linek t-32, t-34 a t-36 tímto úsekem projížděly. První den se omezení dotklo i trolejbusových linek – byly nasazeny autobusy a parciální trolejbusy, které místo havárie objížděly. Trolejbusy linky t-36 jezdily z Komína na Slovanské náměstí.
- V pondělí 9. 12. 2019 byla v jednom z domků na Šámalově ulici v prostoru Zábrdovic nalezena mrtvola muže a velké množství různých chemikálií – ty byly vyhodnoceny jako nebezpečné a přilehlá část ulice byla uzavřena. Linka a-82 byla obousměrně vedena odklonem ulicemi Gajdošova a Táborská, stejně jako linka a-64 ve směru do Komárova. V opačném směru objížděly autobusy linky a-64 uzavřené místo po Krokově ulici. DPMB přistavil i evakuační autobusy. Odklon trval i následující den.
- Ve středu 11. 12. 2019 odpoledne došlo na Rokytově ulici v Židenicích (v prostoru zastávky »Údolíček« směr Stará osada) k vážné dopravní nehodě osobního automobilu – místo bylo několik hodin neprůjezdné. Trolejbusové linky t-25 a t-26 byly rozděleny na dva samostatné úseky – z Jírovy se jezdilo na Bzeneckou a od centra se jezdilo na Starou osadu anebo do vozovny Husovice. Linka t-27 byla mimo provoz.
- Zastávky »Údolíček« na Rokytově ulici v Židenicích nakonec v prosinci nebyly v přesunuté poloze zprovozněny. V pondělí 23. 12. 2019 byla zprovozněna světelná signalizace na novém přechodu pro chodce, přeložka zastávky pro směr na Vinohrady pod křižovatku s ulicí Komprdova stále trvala.
- Zprovoznění nové autobusové zastávky »Podkomorská« na Rakovecké ulici u křižovatky se stejnojmennou ulicí se blíží – zastávka měla zatím pracovní název »Sýčky«, její zálivy byly vybudovány již v letech 2017/2018, ale zdržela se její kolaudace.
- V prosinci pokračovala výměna stožárů trolejového vedení na Bubeníčkově ulici (na straně blíže k židenickému nádraží) – začátkem měsíce byly dokončeny práce na dvou sloupech nejblíže železničnímu mostu, mobilní sloupy byly přesunuty k dalším stožárům. Vyměněn byl také jeden sloup u vjezdu na samostatné těleso, mobilní sloup odtud byl přesunut na křižovatku s Koperníkovou.
- Od úterý 3. 12. 2019 byla pro individuální dopravu opět otevřena Táborská ulice od Bělohorské směrem dolů k Otakara Ševčíka.
- Na počátku prosince zemřel ve věku 78 let dlouholetý kapitán lodě PRAHA na Brněnské přehradě Jiří Kosek.
- Nové přístřešky pro cestující byly v listopadu, resp. prosinci instalovány na tramvajových zastávkách »Výstaviště – hlavní vstup« (pro směr na Mendlovo náměstí) a »Ústřední hřbitov« (směr Modřice). Přístřešek má masivní rám ve tvaru obráceného písmene U, dvě skleněné stěny a střechu porostlou suchomilnou zelení. Ještě do konce roku přibyly další dva přístřešky tohoto typu – na zastávkách »Anthropos« (směr Kohoutovice / Lískovec) a na Mendlově náměstí u domu uprostřed náměstí. Jeden přístřešek vyjde na 400 tisíc korun.
- Od 4. 12. 2019 započaly v pisárecké vozovně práce na přestřešení kolejiště mezi novou halou denní údržby a stávající halou vozovny. V listopadu byly na straně stávající haly vozovny instalovány sloupy s příhradovými průvlaky, v prosinci začala ve směru od tramvajové smyčky pokládka ocelových příhradových vazníků střechy – ty jsou na jedné straně opřeny na připravené body na konstrukci nové haly a na druhé (jižní) straně na nově instalované sloupy s průvlaky. Vazníků je 20, jejich šířka je proměnná od 19,5 do 23 metrů (haly nejsou rovnoběžné). Celková délka zastřešení bude 109 m. Během instalace příčníků bylo dle potřeby přesunováno trolejové vedení nad kolejemi. V prosinci také byla po rekonstrukci (snížení nivelety) zprovozněna kolej podél nové haly údržby, která umožňuje vjezd do smyčky bez průjezdu halou.
- Až v prosinci byla zprovozněna manipulační trolejbusová trať po Cejlu a Vranovské do vozovny Husovice – v prvním prosincovém týdnu bylo instalováno chybějící křížení na křižovatce Cejl – Vranovská a od pátku 6. 12. 2019 tudy mohou projíždět trolejbusy. V opačném směru (z husovické vozovny) byla stopa zprovozněna již dříve po ukončení rekonstrukce Cejlu, ale nebyla používána.
- Polovina prosince je tradičním změnovým termínem jízdních řádů veřejné dopravy, nejinak tomu bylo i letos. V Brně byla neděle 15. 12. 2019 spojena také se zprovozněním hlavního vlakového nádraží.
- V sobotu 14. 12. 2019 naposledy jezdily tramvaje na posilové lince d-P6 v trase Nové sady – Královo Pole, nádraží. Na další posilové lince d-P3 vyjely tramvaje naposledy již v pátek 13. 12. 2019.
- Od 15. 12. 2019 byla změněna trasa autobusové linky a-51. Doposud jezdily její autobusy po trase Zoologická zahrada – Žebětín – Troubsko, Veselka – Popůvky – Troubsko – Nemocnice Bohunice. Zajímavostí trasy linky bylo, že byla ze zóny 101 do zóny 101 vedena přes zónu 410 – při jízdě z konce na konec tak vyžadovala jízdenku na tři zóny. Od 15. 12. je linka v provozu ve stávající trase Zoologická zahrada – Nemocnice Bohunice nově i o víkendech. V pracovní dny obsluhuje trasu Zoologická zahrada – Nemocnice Bohunice a dále jede po trase a zastávkách: Nemocnice Bohunice – Pod nemocnicí – Osová – Svah – Čermákova – Točná – Pod dálnicí – Ostopovice, Branky – Ostopovice, náměstí – Ostopovice, náměstí – Ostopovice, smyčka – Moravany, Nebovidská (jen směr Ostopovice) – Moravany, Hlavní – Rozhraní – Ořechovská – Heršpická (jen směr Ústřední hřbitov) – Ústřední hřbitov (zastávka autobusu směr region u tramvaje). Na lince platí pro průjezd tarifními zónami 410 a 510 tarifní výjimka. Zastávku »Ořechovská« obsluhuje v obou směrech ve stejné poloze – společně s linkami a-N96 a 501 pod obchodním centrem Futurum. Zastávku »Nemocnice Bohunice« v odlišných polohách – směr Zoologická zahrada nově společně s linkami a-405 a 406 směr z Brna, směr Ústřední hřbitov společně s linkami směr Osová. V pracovních dnech jedou spoje cca po 30 minutách, přičemž v úseku Nemocnice Bohunice – Ústřední hřbitov jede každý druhý spoj. O víkendu jezdí jednou za hodinu. Přepravu na lince zajišťuje ČSAD Tišnov a DPMB.
- V sobotu 14. 12. 2019 byl ukončen provoz linky a-61 v trase Nemocnice Bohunice – Hlavní nádraží – Dolní nádraží. Vybrané spoje linky a všechny spoje o víkendech jezdily pouze v úseku Dolní nádraží – Hlavní nádraží (v tomto úseku byl interval ve špičkách 5–10 minut, o víkendech 15 minut). Autobusy takto jezdily od 9. 12. 2018, kdy začala tzv. velká vlaková výluka na hlavním nádraží. Od 16. 12. 2019 je linka a-61 v provozu po trase Nemocnice Bohunice – stávající trasa a zastávky – Hlavní nádraží – po trase a zastávkách linky a-40 – Komárov (Svatopetrská – nástup) / Mariánské náměstí (výstup). Na hlavním nádraží směr Komárov obsluhuje zastávku na 4. koleji (již nezastavuje pod zdí nad viaduktem). Zastávka »Dolní nádraží« je nyní bez obsluhy. Linka je nyní v provozu pouze v pracovní dny – špičkový interval je 10 minut, v sedle 20 minut.
- V sobotu 14. 12. 2019 byl také ukončen provoz autobusové linky a-E63 s trasou Hlavní nádraží – Chrlice, smyčka, která nahrazovala vyloučené vlaky. Již v pátek 13. 12. 2019 skončil provoz autobusové linky a-E77 s trasou Hlavní nádraží – Slatina, nádraží.
- V pondělí 16. 12. 2019 byl obnoven provoz na autobusové lince a-73. Její autobusy jezdí v pracovní dny (čtyři páry spojů) po trase Slatina, závod – Hanácká – Tuřany, smyčka – Sokolnice, žel. st.
- Od neděle 15. 12. 2019 byly regionální linky a-509, 610, 611 a 612 opět zkráceny pouze do zastávky »Sokolnice, železniční stanice«. Po dobu velké vlakové výluky byly prodlouženy až do Brna na Uhelnou ulici, kde končily na parkovišti u obchodního domu Tesco. Linka a-612 byla vedena přes Černovickou terasu, kde měla u křižovatky ulic Průmyslová a Tuřanka zastávku »Průmyslová«. Zastávka po zkrácení linky do Sokolnic zanikla.
- Od 16. 12. 2019 obsluhuje autobusová linka a-82 v obou směrech zastávky »Bartákova« na Novolíšeňské ulici.
- Od 15. 12. 2019 došlo ke změně tras některých regionálních autobusových linek na území města Brna. Linka a-401 je ve špičkách pracovních dní mezi Kývalkou a Brnem vedena po dálnici a v Brně obsluhuje zastávky »Pod nemocnicí« a »Osová«. Autobusy linky a-402 mezi Popůvkami a Veselkou jezdí přímo, nezajíždí do Troubska.
- Od neděle 15. 12. 2019 je zavedena nová regionální autobusová linka a-504 v trase Ústřední hřbitov – Pohořelice (provoz je celotýdenní). Linka a-105 je nově vedena mezi Brnem a Pohořelicemi po dálnici.
- Od pondělí 16. 12. 2019 je zavedena zřízena nová autobusová linka a-211 v Bílovicích nad Svitavou. Linka je v provozu pouze v pracovní dny od 6.30 do 18.30 v trase Bílovice nad Svitavou, Soběšická – Bílovice nad Svitavou, Vodárenská – Bílovice nad Svitavou, hřbitov – Bílovice nad Svitavou, křižovatka – Bílovice nad Svitavou, Lesní – Bílovice nad Svitavou, Polanka – Bílovice nad Svitavou, náměstí. Provoz zajišťuje DPMB se svými minibusy v intervalu 60 minut – zatím zde jezdí vůz evid. č. 7524 (kurz 211/02). Na lince platí běžný tarif IDS JMK (tarifní zóna 215). Zastávky »Bílovice nad Svitavou, křižovatka, Polanka, Lesní, Vodárenská a Soběšická« byly nově zřízeny.
- Od 15. 12. 2019 došlo ke změnám jízdních řádů na velké části linek MHD v Brně i v IDS JMK z důvodu změn časů odjezdů a případné garance nízkopodlažních spojů.
- K 15. 12. 2019 byla na Dornychu ve směru do centra zřízena (staro-)nová zastávka »Svatopetrská«, u křižovatky s ulicí Kalová (obsluha linkami a-40, 48, 50, 61, 63 a N95). Zastávka »Dunajská / U hřiště« pro linku a-82 a případné autobusy náhradní dopravy za tramvaj do Starého Lískovce byla přejmenována na »U Hřiště«. Zastávka »Bílovická cihelna« byla přejmenována na »Bílovice nad Svitavou, Na Nivách«, zastávka »Bílovice nad Svitavou, Žižkova« na »Bílovice nad Svitavou, náměstí« a zastávka »Bílovice nad Svitavou, Obřanská« na »Bílovice nad Svitavou, hřbitov«. Vybrané zastávky mění režim zastavování „na znamení“.
- Opravy silnice pod hradem Veveří byly na zimní období přerušeny. Od 15. 12. 2019 je tak úsek silnice od křižovatky u Nových Dvorů až k hradu Veveří průjezdný – je zde snížena rychlost. Skončila tak první etapa prací – druhá etapa začne po zimním období od 1. 3. 2020.
- V pondělí 16. 12. 2019 došlo na Konečného náměstí ke kuriózní nehodě osobního auta a dvou tramvají. Řidič auta vjel na červenou do křižovatky z ulice Kotlářské, přičemž se střetl s tramvají jedoucí ulicí Veveří ve směru do centra (evid č. 1732). Náraz auto odmrštil, to se přetočilo a nabourala do něj tramvaj jedoucí v opačném směru (evid. č. 1916), auto zůstalo vklíněné mezi tramvajemi, vůz 1916 vykolejil předním podvozkem. Řidič osobního vozu byl vyproštěn hasiči střechou vozu. V tramvajích se nikdo nezranil, řidič auta utrpěl lehká zranění.
- V sobotu 21. 12. 2019 vyjela do brněnských ulic tradiční Betlémská tramvaj – zapálit si světlo z Betléma v tramvaj T2 evid. č. 1435 bylo postupně možné na Nádražní ulici před poštou, na náměstí Svobody, ve smyčce tramvají na Mendlově náměstí a opět na náměstí Svobody.
- V neděli 22. 12. 2019 byl provoz brněnské MHD organizován podle jízdních řádů pro soboty. V pondělí 23. 12. 2019 jezdila brněnská MHD podle jízdních řádů platných pro prázdniny. Na Štědrý den 24. 12. 2019 platily jízdní řády pro soboty s tím, že denní linky po 16. hodině postupně ukončily provoz a dále byly v provozu pouze noční autobusové linky s jistými výjimkami – v provozu zůstala linka d-12 a na noční linky byly premiérově vypraveny posilové tramvaje v těchto úsecích na těchto linkách: N89 (Hlavní nádraží – Náměstí Míru), N91 (Hlavní nádraží – Řečkovice) a N92 (Štefánikova čtvrť – Vozovna Komín). Ve dnech 25. a 26. 12. 2019 se jezdilo podle jízdních řádů pro soboty. V pátek 27. a v pondělí 30. 12. 2019 byl prázdninový provoz, o víkendu 28. a 29. 12. 2019 platily JŘ pro soboty. Na Silvestra se jezdilo jako v sobotu, a to do 21. hodiny – pak již jezdily jen noční autobusové linky. Na Nový rok 1. 1. 2020 opět dle sobotních jízdních řádů a konečně ve dnech 2. a 3. 1. 2020 byl prázdninový provoz.
- V pondělí 9. 12. 2019 představil DPMB na tiskové konferenci mj. plánované stavební investice pro rok 2020. Od března do září má trvat rekonstrukce tramvajové trati v ulici Nové sady, výluka má být o letních prázdninách (v kolejišti mají být instalovány travnaté a květinové pásy). Celkovou opravou projde na jaře tramvajová trať v ulici Merhautova (od Jugoslávské po Provazníkovu). Následovat bude ulice Veveří v úseku Jana Uhra – Žerotínovo náměstí. O letních prázdninách se bude v Bystrci opravovat tramvajová trať v úseku Zoologická zahrada – smyčka Rakovecká. V září a říjnu přijde na řadu oprava tramvajové smyčky Ústřední hřbitov a trati od zastávky »Ústřední hřbitov«. Na podzim se také bude rekonstruovat tramvajová smyčka Komárov včetně přilehlých chodníků. Do konce roku 2020 by měla být zprovozněna tramvajová trať na Plotní ulici. Na jaře 2020 začnou hlavní stavební práce na výstavbě tramvajové trati k bohunické nemocnici (včetně hloubení tunelu). V odbočném uzlu Ostravská by mělo být do 30. 4. 2020 zajištěno zabezpečení, signalizace a návěstění na nových výhybkách, včetně schválení Drážním úřadem k zajištění dalšího zkušebního a následně plného provozu. V Pisárkách bude dokončena nová hala denní očisty a ošetření včetně nového zastřešení kolejí. Přepokládané náklady na stavební investice v roce 2020 jsou orientačně 743 milionů korun. (dle TZ DPMB)
- Pondělí 23. 12. 2019 bylo posledním dnem provozu Vánoční tramvaje – stejně tak skončilo omezení tramvajové dopravy přes náměstí Svobody.
- V listopadu a prosinci byli vystěhováni obyvatelé všech bytů v domě Plotní 39 na nároží se Širokou ulicí. S ohledem na stavbu tramvajové tratě na Plotní ulici bude buď nutné provést stavební úpravy pro odstínění hluku, nebo bude dům celý zbourán. O dalším osudu domu rozhodnou radní MČ Brno–jih v lednu 2020. Nové tramvajové koleje položené v říjnu a listopadu v prostoru křížení Dornychu a Svatopetrské byly ještě před Vánocemi podbity.
- V pátek 20. 12. 2019 byla po poledni na více než dvě hodiny přerušena doprava po Lidické ulici – ta byla mezi Burešovou a Kotlářskou ulicí uzavřena z důvodu pohybu člověka se zbraní. Tramvaje linek d-1 a 6 byly odkloněny na trasu po Veveří, Kounicově, Purkyňově a přes medláneckou vozovnu.
- Mezi 18. a 23. 12. 2019 byla zprovozněna zastávka trolejbusů »Konečného náměstí« směr Husovice v původní poloze. Byl demontován věžový jeřáb na stavbě domu Kotlářská 3. Přeložka zastávky v opačném směru trvá (je přeložena blíže ke křižovatce s Veveří).
- V prosinci byla také dokončena úprava prostoru autobusových zastávek »Palackého náměstí« v Řečkovicích a zastávky se 15. 12. 2019 vrátily do původních poloh – mezi jízdními pruhy je na náměstí široký a dlouhý dělící vyvýšený pás.
Co se děje na železnici
- V sobotu 30. 11. 2019 po poledni jel z Brna dolního nádraží historický Mikulášský vlak do Oslavan. Vlak táhla parní lokomotiva 433.001 s podporou motorové lokomotivy T478.1002. Další den – 1. 12. 2019 – jela historická souprava se „skaličákem“ z královopolského nádraží do Nedvědice.
- V lednu 2020 by mohly začít práce na projektu modernizace židenického vlakového nádraží. SŽDC se chystá podepsat smlouvu s projektantem, který zajistí první stupeň dokumentace pro modernizaci stanice. Stavět se začne v ideálním případě v průběhu roku 2023. Při modernizaci stanice Židenice dojde k přemístění nástupišť o několik stovek metrů k Bubeníčkově ulici, tak aby lidé vystupující z vlaku měli na dosah tramvajovou zastávku.
- Na začátku prosince železniční výluka na brněnském hlavním nádraží vyvrcholila – z důvodu zprovozňování nového zabezpečovacího zařízení byl od 30. 11. do 14. 12. 2019 provoz mezi stanicemi Brno–Židenice – Brno, hlavní nádraží úplně vyloučen. Osobní vlaky linky S2 končily v Židenicích (a služebně pokračovaly do Slatiny), rychlíky linky R19 a spěšné vlaky linky S2 (s výjimkou vlaku 1973) ve stanici Brno dolní nádraží. Vlaky linky S33 byly zrušeny bez náhrady. Vlaky linky S6 a R56 končily v Židenicích, vybrané vlaky ve stanici Brno-Královo Pole. Ze soboty 30. 11. na neděli 1. 12. 2019 došlo na hlavním nádraží k přestěhování dopravní kanceláře do nové technologické budovy u Nádražní ulice.
- A změny na železnici k 15. 12. 2019?:
- V neděli 15. 12. 2019 začaly vlaky opět jezdit na brněnské hlavní nádraží v Brně. Všechny vlakové linky se vrátily na své původní trasy a znovu tuto stanici začaly obsluhovat. V rámci IDS JMK na hlavní nádraží jezdí vlakové linky S2, S3, S4, S41, S6, R8, R9, R11, R12, R13, R19, R54 a R56. Linka S6 opět obsluhuje několika vlaky stanici Brno-Černovice, která byla v průběhu výluky mimo provoz.
- Od 15. 12. 2019 se změnilo číslování kolejí na brněnském hlavním nádraží pro cestující – u prvního nástupiště (u výpravní budovy) již není kolej č. 1, ale kolej č.3 – 1. a 2. kolej jsou u II. nástupiště, u III. nástupiště je 4. a 6. kolej a u IV. nástupiště je místo koleje č. 6 kolej č. 8.
- Na vlakové lince R8 Brno – Bohumín začal jezdit místo dopravce ČD nově Regiojet. Vzhledem k tomu, že dopravce má nově zřízené zázemí v Králově Poli, jezdí vlaky z hlavního nádraží až sem.
- Vlaky linky S2 od Brna jsou nově ukončeny nejdále v Letovicích (nezajíždějí do Březové nad Svitavou) – z Březové nad Svitavou do Letovic začala jezdit linka S22 (objednávaná Pardubickým krajem).
- Vznikla nová linka R54 zajišťovaná spěšnými vlaky objednávanými Krajem Vysočina, která spojuje Brno s Náměští nad Oslavou a dále pokračuje mimo IDS JMK do Třebíče. Linka R11 zůstala v provozu i nadále.
- Již v neděli 8. 12. 2019 proběhla avizovaná jízda historického vlaku po obnovené trati z Hrušovan u Brna do Židlochovic. Vlak s parní lokomotivou 433.001 a na postrku se strojem 742.320 odjel Brna dolního nádraží po poledni, po příjezdu do Židlochovic se ještě dvakrát otočil do Hrušovan a pak se zase vrátil do Brna. Na slavnosti v Židlochovicích promluvil mj. ministr dopravy. V neděli 15. 12. 2019 pak byl na obnovené trati zahájen pravidelný provoz. Vlaky linky S3 do Brna (a dále do Kuřimi a Tišnova) jezdí ze Židlochovic každou hodinu i o víkendu, ve špičkách je interval půlhodinový. V Židlochovicích je pouze jednoduché rozvětvení se dvěma kusými kolejemi, není zde možné objíždět soupravy. Vzhledem k novému přímému spojení Brno – Židlochovice došlo k omezení provozu linky a-505. Na nový železniční terminál v Židlochovicích byly prodlouženy linky a-151, 154, 505, 514, 521 a 522. Linka a-520 zastavuje na zastávce »Židlochovice, železniční stanice« na silnici v blízkosti terminálu Se změnami na Židlochovicku se pojí i úpravy tras a jízdních řádů na linkách spojujících Brno s Pohořelicemi. Vlaky linky S3 ve špičkách pracovních dní jezdí mezi Brnem a Hrušovany u Brna přibližně každých 15 minut. Některé vlaky pokračují po stávající trase směr Břeclav, jiné vlaky odbočují do Židlochovic.
- Linka S42 byla v úseku Miroslav – Hrušovany nad Jevišovkou nahrazena linkou S41 jezdící jen ve vybraných časech.
- Linka S82 byla prodloužena až do rakouského Retzu. Pro zpáteční cestu z rakouského území je zapotřebí mít koupenou jízdenku dopředu a požádat ihned průvodčího o její označení. Využít je možné i jednodenní jízdenky nebo aplikaci Poseidon.
- V sobotu 14. 12. 2019 byl z brněnského hlavního nádraží vypraven zvláštní parní vlak s lokomotivou 433.001 na čele – jelo se dvakrát do Rájce-Jestřebí a zpět. Jízda byla součástí oslav 170. výročí tratě z Brna do České Třebové. Shodou okolností se tyto vlaky staly prvními vypravenými z hlavního nádraží se zprovozněným novým zabezpečovacím zařízením. Výluka staničního zabezpečovacího zařízení totiž skončila již v pátek 13. 12. 2019 večer, napěťová výluka trvala až do sobotního večera.
- Dolní nádraží nezůstalo úplně bez vlaků osobní dopravy – ráno v 7.57 tam zastavuje osobní vlak z Tišnova do Židlochovic a v 16.15 zde končí jízda spěšného vlaku od České Třebové. Spojení s centrem města není zajištěno – cestující musí pěšky ke Zvonařce. Hlavní nádraží je totiž na hranici své kapacity – v pracovní den tudy projede 620 vlaků.
- Hned po přesunu vlakové dopravy z dolního na hlavní nádraží byla demontována kontejnerová čekárna, která sloužila cestujícím u dolního nádraží.
- Zástupci Jihomoravského kraje a firmy Škoda Transportation dne 20. 12. 2019 podepsali smlouvu o nákupu 37 nových elektrických jednotek za téměř sedm miliard korun. Na výrobu všech jednotek má dodavatel 36 měsíců.
- Před zahájením provozu na lince R8 provedl dopravce Regiojet několik zkušebních jízd na trase Brno – Bohumín. Napřed se jezdilo se samotnou lokomotivou ř. 386, o víkendu 23. a 24. 11. 2019 jela souprava s lokomotivou 386.203 a šesti vozy (ex SBB a DB), se soupravou se jezdilo i další víkend. V pátek 13. 12. 2019 ráno opět pětivozová souprava se strojem 383.062 z Prahy přes Brno do Bohumína. Mj. se ověřovaly dopravní technologie.
- Již v říjnu vypsala SŽDC veřejnou zakázku na realizaci akce „Elektrizace trati vč. PEÚ Brno – Zastávka u Brna, 1. etapa“ v hodnotě 1,7 miliardy korun. Stavba bude řešit vlastní elektrizaci trati v úseku Brno – Horní Heršpice – Střelice včetně předelektrizačních úprav, vybudování nových zastávek Starý Lískovec a Ostopovice. Práce by mohly začít v květnu 2020.
- Ještě několik již historických údajů k ukončení velké vlakové výluky na brněnském hlavním nádraží: Posledním vlakem, který přijel na dolní nádraží, byl v sobotu 14. 12. 2019 ve 23.06 hod vlak Os 4939 z Tišnova do Brna. Poslední odjezd z dolního nádraží měl v sobotu 14. 12. 2019 ve 23.10 hod vlak Os 4939 do Vranovic. První odjezd z hlavního nádraží zaznamenal v sobotu 14. 12. 2019 ve 23.01 hod vlak Os 4738 do Letovic. Prvním příjezdem na hlavní nádraží se v neděli 15. 12. 2019 pyšnil vlak IC 575 z Prahy s příjezdem ve 2.33 hod.
- Posledním vlakem, který odjel z Brna-Králova Pole a ukončil „úklid“ vozů ČD z této lokality, byl soupravový vlak Sv 29820 s odjezdem z Králova Pole v sobotu 14. 12. 2019 ve 23.37 hod na dolní nádraží. Odvážel soupravu od rychlíku R 820 z Bohumína a zbytek posilových a záložních vozů.
- Poslední týden před koncem výluky byly v odjezdovém vestibulu hlavního nádraží horečně zprovozňovány nové pokladny – všechny patří Českým drahám, první okénko vlevo od východu na 1. nástupiště pak Regiojetu. V sobotu 14. 12. 2019 ve večerních hodinách byl ukončen provoz stávajícího ČD centra v levém křídle budovy. Vchod do levého křídla byl v následujících dnech provizorně zabedněn a začaly zde rekonstrukční práce. V odjezdovém vestibulu byly odstraněny lavičky okolo schodiště do odjezdového podchodu. Stavební práce probíhají i v příjezdové hale. Na místě tranzita (u stěny k 1. nástupišti) se buduje čekárna ČD lounge s jednou osobní pokladnou. Již se rýsuje prosklená čelní stěna. Nové zavazadlové tranzito, přístupné pouze z 1. nástupiště, je až za bývalým ČD centrem.
- K 15. 12. 2019 také došlo také k přečíslování některých tratí v knižním jízdním řádu: např. v okolí Brna nově 250 (Praha –) Havlíčkův Brod – Tišnov (– Brno), 251 Tišnov – Brno – Vranovice, Hrušovany u Brna – Židlochovice, 252 (Brno –) Vranovice – Kúty, 253 Břeclav – Lednice, 256 Žďár n. S. – Nové Město na Mor. – Tišnov, 257 Křižanov – Studenec, 260 Česká Třebová – Brno – Vyškov na Moravě, 300 Brno – Přerov (– Bohumín) – (mezi Brnem a Vyškovem neuvedeny mezilehlé stanice a zastávky), tratě 240, 244 a 340 nezměněny.
- SŽDC vydala knižní jízdní řád 2020 pouze pro služební potřebu, není prodejný. České dráhy nevydaly knižní jízdní řád ani pro služební potřebu. Knižní jízdní řád pro veřejnost ovšem nakonec v prosinci vydala společnost Avizer Z, která provozuje internetový deník Zdopravy.cz. Prodej probíhal na vybraných místech (cena 149 korun).
- Během neděle 15. 12. 2019 ČD vystěhovaly v Králově Poli svoje pracoviště – zavazadlové tranzito umístěné vlevo od dopravní kanceláře včetně aku vozíků a pracoviště vozmistrů a posunovačů (vpravo od dopravní kanceláře).
Co se v Brně staví
- Jak jsme již na našich stránkách informovali, byl v listopadu zbourán nárožní dům na křižovatce ulic Štefánikova a Rybníček. V prosinci hned začaly přípravné práce (pilotáž) pro stavbu nového polyfunkčního domu, který zde postaví královopolská radnice – bude mít pět podlaží s 21 byty, v přízemí komerční prostory a v suterénu garážová stání. Z pohledu historie městské dopravy je zajímavé, že na nyní zbořeném domě byly dosud zachovány nástěnné růžice nesoucí trolejové vedení dávno zrušeného tramvajového vratného trojúhelníku v ulici Rybníček (Hrnčířská).
- Koncem listopadu se opět jednalo o podobě výstavby na Kamenném vrchu. Dle posledních informací zde bude postaveno 18 bytových domů, 48 rodinných domů a má vzniknout 504 parkovacích míst. Radnice MČ má snahu, aby byl počet bytů snížen a navýšen počet parkovacích míst.
- Na konci listopadu brněnští radní schválili zpracování investičního záměru na vybudování nového podjezdu pod mostem přes řeku na Kaštanové ulici a lávky přes řeku v blízkosti pro cyklisty.
- Odbor dopravy brněnského magistrátu vyslovil záměr na zrušení přechodu pro chodce na křižovatce ulice Nádražní a Hybešovy (blíže k Husově ulici) – podle platných norem by musel být uprostřed tohoto přechodu ostrůvek (záchytný bod pro chodce). Z prostorových důvodů ho zde však nelze postavit.
- V listopadu skončilo hlasování Brňanů o 53 projektech zařazených do třetího ročníku tzv. participativního rozpočtu a ankety Dáme na vás. Jedním z vítězných projektů je i eskalátor z podchodu na nástupiště tramvajových zastávek »Hlavní nádraží«.
- Bystrcká radnice uvažuje o změně křižovatky Obvodové a Přístavní ulice – v křižovatce by mohl vzniknout kruhový objezd anebo světelná signalizace – možnou variantou jsou i přechody pro chodce s ostrůvky. Která z možných třech variant v místě vznikne, se bude prověřovat (preferován je kruhový objezd). Změny v křižovatce by mohly nastat kolem roku 2024.
- V únoru 2020 má začít stavba nejvyšší rozhledny v Brně – bude stát na kopci Holedná v Jundrově, bude kovová a vysoká 35,5 metrů. V Brně již několik rozhleden stojí – v roce 2008 spatřila světlo světa ocelová rozhledna Ostrá horka mezi Lesnou a Soběšicemi vysoká 19 metrů. V Bystrci je od roku 2018 dřevěná minirozhledna Chvalovka s výškou necelých pět metrů. Na Kamenném vrchu je sedm metrů vysoká betonová rozhledna, která zde byla již v roce 1928, v roce 2011 byla opravena, má však omezený výhled kvůli vzrostlým stromům. V Komárově využili na zřízení rozhledny starý komín kotelny bývalého zahradnictví – 25 metrů vysoká rozhledna vznikla v roce 2014 doplněním točitého ocelového schodiště.
- V roce 2020 se bude opravovat také tramvajový podjezd pod ulicí Jihlavskou – silniční doprava během opravy má být vedena po provizorních mostech.
- Nová silnice má zpřístupnit Komínské louky na rozlehlé ploše mezi brněnskými městskými částmi Jundrov, Komín a Žabovřesky – areál má do konce června 2020 získat napojení do míst, kde je baseballový stadion Hroch – vedle silnice má být také chodník.
- Na příští roky se v Brně připravuje revitalizace několika parků – na obnově veřejných zelených ploch se začne pracovat v Černovicích (park Řehořova), Řečkovicích (Palackého náměstí) a Židenicích (plocha u ulic Krásného a Marie Kudeříkové a vnitroblok na Staré osadě). Počítá se s výsadbou nových stromů a úpravou stávající zeleně, mobiliářem, zvelebením ploch.
- Dne 12. 12. 2019 byla mezi Žebětínem a nedalekou oborou Holedná otevřena nová cyklostezka. Náklady na vybudování 1,5 km dlouhé cyklostezky byly 15 milionů korun. Stavělo se čtvrt roku. Pod Starou dálnici stezka využila existující podjezd, který zde byl vybudován již za okupace jako součást stavby tzv. exteritoriální dálnice Wien – Breslau.
- Skončila revitalizace okolí Svitavského náhonu mezi ulicemi Kalová a Za Mostem u sídliště v Komárově. Mimo tří nových lávek pro pěší, vyhlídkové plošiny a terasových stupňů je zde nový chodník z obdélníkových bloků, nové lavičky a upravený park. Oproti původním záměrům zde ale nevzniklo malé jezírko, údajně proto, že vodnatost toku je velmi malá, obměna vody v jezírku by tak nebyla dostatečná, mohlo by dojít k zarůstání vodní plochy nebo k zelenání vody. Na říčce je pouze nově vytvořen umělý meandr.
- Před Vánocemi byla zmodernizována světelná signalizace v křižovatce ulic Úvoz a Tvrdého – křižovatka je po modernizaci vybavena kamerami, sbírá dopravní data a přenáší je na dispečink. Křižovatka je rovněž vybavena signalizací pro nevidomé s bezdrátovým ovládáním.
- Dne 19. 12. 2019 byla oficiálně představena nová podoba území mezi ulicemi Dornych, Úzká a Uhelná – představila ji skupina Crestyl, která tyto pozemky vlastní. Na místě stávajících budov Tesca, které budou zbourány, má vzniknout nové náměstí, které bude obklopeno šesti samostatnými budovami.
- Od 5. 12. 2019 probíhá oprava komunikace podél budovy nádraží v Židenicích (podél bývalého odjezdového vestibulu). Ještě v době konání velké vlakové výluky nebylo proto možné před nádražní budovu přijet autem.
- Letos v létě koupila developerská společnost CTP od Zetoru prázdné parcely, které již nevyužívá k výrobě, a do roku 2025 zde chce postavit za jeden a půl miliardy korun na více než jedenácti hektarech osm nových hal. V areálu Zetoru dále vrcholí výstavba skladových a administrativních prostor RD Park.
- A u Zetoru v Líšni ještě zůstaňme – na podzim bylo velké parkoviště před bývalou hlavní branou závodu přebudováno na parkoviště typu P+R (s označením Trnkova – Zetor). Již loni město koupilo od Zetoru pozemek s parkovištěm za 31 milionů korun. Práce začaly na začátku září 2019, plocha obdržela nový živičný povrch a byla obehnána plotem. Zbývá instalovat mobiliář a dokončit chodníky. Během prací bylo sneseno mj. i původní nástupiště autobusových linek před bývalou hlavní branou, mělo by být vybudováno znovu. Parkoviště bude mít kapacitu cca 230 míst.
- V říjnu 2019 bylo vydáno územní rozhodnutí pro stavbu rezidenčního komplexu Pekárenský dvůr mezi Cejlem a Bratislavskou ulicí na místě někdejších pekáren Dělpe (Dělnické pekárny a cukrárny). Pekárny na Cejlu č. 83/85 fungovaly od 20. let 20. století (pozn. – vlastní pekárny jsou „schovány“ za nájemním a obchodním domem v uliční frontě Cejlu, který zde byl postaven v roce 1926). Posledním vlastníkem byly pekárny PENAM, které po zprovoznění nové pekárny v Rosicích u Brna ukončily v roce 2016 na Cejlu výrobu. V roce 2018 koupil areál developer RC Europe, který zde plánuje výstavbu více než 250 bytů.
- Na začátku prosince byl nový bytový dům na Dukelské ulici č. 88 zkolaudován – je zde devět tzv. startovacích bytů a na jaře zde bude zprovozněna pobočka pošty.
- Na podzim 2019 statutární město Brno požádalo o vydání stavebního povolení pro stavbu „Terminál IDS Starý Lískovec IA. Etapa“, která zahrnuje vybudování komunikací, plochy pro měnírnu, parkoviště, chodníků a lávky přes říčku Leskavu.
- Do 20. 12. 2019 byla dvojice domů Hybešova 41/41a na nároží s Leitnerovou ulicí zcela zbořena. Na místě začíná příprava stavby nového polyfunkčního Domu svatá Anna. Objekt bude sedmipatrový s jedním podzemním podlažím. V přízemí budou obchody a v dalších podlažích 41 bytových jednotek. Parkování bude v přízemí a v suterénu objektu.
- Na Lesné byla ukončena přestavba objektu bývalé Mototechny nad železniční zastávkou Brno–Lesná. Již v listopadu zde byla otevřena nová prodejna Penny.
- V areálu zábrdovické Zbrojovky se bouralo i v závěru roku – ačkoliv to tak nevypadalo, padlo v prosinci k zemi celé legendární průčelí budov 1a–f směrem k Lazaretní ulici. Nové parkoviště u nové nářaďovny a příjezdová komunikace od Lazaretní obdržely živičný povrch a veřejné osvětlení.
Novinky ve vozovém parku
- Opravujeme nesprávné informace o termínech generálních oprav tramvají KT8D5N z minulého čísla Informací MHD. Prvním generálkovaným vozem byla tramvaj evid. č. 1729 v roce 2016. Následovaly opravy vozů evid. č. 1731 a 1734 (2016). Letos po opravě vyjely tramvaje 1730 a 1732. V dílnách je na GO vůz evid. č. 1733.
- Na tiskové konferenci v pondělí 9. 12. 2019 představil DPMB i plánované investice do vozového parku v roce 2020. Bude pokračovat započatý projekt Tramvaj pro Brno, v rámci kterého bude v ústředních dílnách DPMB kompletováno až 41 nových nízkopodlažních a klimatizovaných tramvají. Dvě tramvaje jsou již téměř dokončeny, v roce 2020 je naplánována kompletace dalších devíti vozů. Podnik plánuje nákup až 60 dvounápravových nízkopodlažních parciálních trolejbusů. Dodávka trolejbusů je plánována v návaznosti na výsledky veřejné soutěže v letech 2020–2022: Do konce roku 2020 má být zakoupeno 15 vozů za cca 200 milionů korun. Vozový park autobusů v průběhu roku 2020 obohatí 20 dvounápravových nízkopodlažních autobusů se vznětovým motorem (později upřesněn typ – SOR NS12) a 20 vozů kloubových, také se vznětovým motorem (později upřesněn typ – Solaris Urbino 18). Rok 2020 bude významný realizací druhé fáze elektronického odbavování cestujících, díky které budou moci cestující platit za jízdné bezkontaktní platební kartou přímo ve voze. Osazení všech vozů novými validátory je v plánu na jaře roku 2020. Přepokládané náklady na strojní investice v roce 2020 jsou orientačně 948 mil. korun. (dle TZ DPMB)
- V prosinci vyjel jako první medlánecká tramvaj s validátorem platebních karet vůz KT8 evid. č. 1722. Zatím není možné kartou platit.
- K nasazení vozidel na jednotlivé linky v prosinci – v pracovní dny: Na lince d-1 jezdily klasické soupravy Vario LF2+LF doplněné dvěma trojicemi vozů T6. Na lince d-2 jezdily spřažené soupravy a vozy 13T. Linka d-3 byla obsazena spřaženými soupravami, vozy KT8 a 13T. Provoz linky d-4 zajistily vozy K2 a Anitra. Na lince d-5 jezdilo poměrně velké množství typů vozů – K2, K3, Anitra a 13T. Na lince d-6 spřažené soupravy, 13T a K2. Na lince d-8 výhradně vozy KT8. Linka d-9 byla obsluhována pouze vozy 13T. Na lince d-10 sólo vozy T3 a K2/Anitra. Linka d-11 byla obsazena vozy K2 a Anitra. Na lince d-12 byly spřažené soupravy (včetně T6), vozy KT8 a 13T. O víkendech linka d-1 beze změny, na lince d-2 jezdily spřažené soupravy a vozy 13T. Na lince d-3 byly spřažené soupravy, vozy 13T a ojediněle K2. Na linkách d-4 a d-5 zajišťovaly provoz vozy K2 a Anitra. Na lince d-6 spřažené soupravy a vozy 13T. Linka d-8 – vozy KT8. Linka d-9 výhradně vozy 13T. Linka d-10 – sólo vůz. Linka d-12 – spřažené soupravy (včetně souprav varií) a vozy 13T. Ex pražské tramvaje T6 jezdily v prosinci na lince 2. Od 15. 12. 2019 se na linku d-2 vrátily zčásti tramvaje K2 a naopak opustily linku d-6.
- Co se týká trolejbusů – v době adventu jezdily o víkendech článkové trolejbusy na lince 36. Na lince 37 byl ve všední den smíšený provoz sólo a kloubových vozů, o víkendu jezdily vozy článkové.
- Na linku 57 jsou v pracovní dny opět na část spojů od 2. 12. 2019 vypravovány článkové vozy. Na lince 55 jezdí od 30. 11. 2019 o víkendech článkové vozy. Stejně tak na lince 78, od pondělí 16. 12. 2019 zde jezdí „kloubáky“ také v pracovní dny. Na prodloužené lince a-51 od 15. 12. 2019 na spojích zajišťovaných DPMB jezdí autobusy ze série evid. č. 2911–2915.
- Ve čtvrtek 19. 12. 2019 byl do kovošrotu Gebeshuber Sokolnice převezen dlouhodobě odstavený trolejbus Škoda 14Tr evid. č. 3267 – naposledy v provozu s cestujícími byl 6. 12. 2018 na kurzu 037/28.
- V úterý 10. 12. 2019 byl do Brna přivezen další autobus určený pro zkušební provoz – patnáctimetrový předváděcí vůz Crossway LE CITY 14.5M (s RZ 6E0 0658), který byl zapůjčen od společnosti Iveco Czech Republic. U DPMB byl interně označen evid. č. 2724II a od 14. do 29. 12. 2019 jezdil na lince 76. Deponován byl ve vozovně Slatina. Kromě toho byly provedeny také zkušební jízdy bez cestujících na trasách dalších linek, jejichž účelem bylo ověření průjezdnosti komunikací autobusem v této délkové kategorii.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos, Jiří Kotrman
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net