Aktuality měsíce října 2019
- Kvůli překopu vozovky byla od 25. 9. do 4. 10. 2019 neprůjezdná ulice Moskalykova. Autobusy jezdily po souběžné ulici Vlasty Fialové a zastávka »Moskalykova« linek a-43, a-N93 byla u spojovací komunikace k ulici Kožíkově.
- Večer v pátek 27. 9. 2019 probíhala v Brně „Noc vědců“. Mezi vybranými institucemi jezdily posilové autobusové spoje – v provozu byly od 18 hodin do půlnoci v intervalu 30 minut. Trasa byla: Botanická (Fakulta informatiky) – Konečného náměstí (Přírodovědecká fakulta) – Grohova (Filosofická fakulta) – Komenského náměstí (Fakulta sociálních studií) – Mendlovo náměstí – Křížkovského (VIDA) – Univerzitní kampus a zpět.
- V pátek 27. 9. 2019 byl na Rosického náměstí v prostoru zastávky »Rosického náměstí« směr Královo Pole položen živičný koberec na polovině vozovky blíže řeky Svratky. V sobotu 28. 9. 2019 se zde již jezdilo bez omezení.
- V noci z 29. na 30. 9. 2019 byla zprovozněna nástupní hrana pro autobusy nočních linek na zastávce »Svratecká«. Dne 1. 10. 2019 bylo nástupiště zastávky směr Pisárky zprovozněno v plné délce, současně byl zrušen provizorní přechod pro chodce přes tramvajovou trať.
- Na Palackého náměstí v Řečkovicích probíhá rekonstrukce komunikací, v jejímž rámci bude v prostoru autobusových zastávek vybudován dlouhý dělící ostrůvek. Proto jsou od 30. 9. 2019 obě zastávky »Palackého náměstí« autobusových linek a-42, 65, 70 a N90 posunuty směrem k Horáckému náměstí. Doprava je řízena světelnou signalizací.
- Od úterý 1. 10. 2019 autobusy opět zastavují na zastávce »Kamenice« ve směru k zastávce »Kejbaly«. Pod lešením byl proveden druhý tunel na polovině vozovky bližší k nemocnici, a pro každý směr jízdy je tak k dispozici jeden jednopruhový tunel v lešení.
- Z důvodu prací na napojení kolejiště do nové haly údržby v pisárecké vozovně byl o víkendu 28. a 29. 9. 2019 přerušen provoz na tramvajové trati kolem pisárecké vozovny. Tramvajová linka d-1 byla odkloněna přes Českou, Veveří, Minskou a Horovu. Náhradní dopravu zajistila mimořádná autobusová linka a-x1 po trase Hlavní nádraží – Pisárky – Bráfova a dále do zastávky »Mozolky«. Byla instalována výhybka do kolejiště před novou halou včetně křížení koleje směrem na Mendlovo náměstí – poblíž křižovatky Hlinek s Lipovou ulicí (u výjezdové vrátnice). Měla být instalována i sjížděcí výhybka na konci nově postavené haly před smyčkou Pisárky, ale tato akce byla odložena.
- Od soboty 26. 10. 2019 se začalo do pisárecké vozovny jezdit po novém kolejišti přes halu údržby. Dosavadní odbočení bylo opuštěno a bude sneseno. Během soboty došlo k napojení výjezdu z nové haly na kolej do smyčky (sjížděcí výhybkou). Stávající kolej je využívána pro pohyb plošiny pro dokončení fasády haly. Pak má být kolej rekonstruována, má být snížena její niveleta a napojena do kolejiště před novou halou. Poté možná opět zase budou jezdit cestující až do smyčky, jízda halou s cestujícími není možná. Tramvaje, které jedou do vozovny Pisárky, nově končí jízdu již v zastávce »Lipová« a již neobsluhují výstupní zastávku »Pisárky« (ve smyčce tramvají). V Pisárkách byly zadlážděny příjezdové koleje do haly, a to včetně odbočení z tratě. V hale se jezdí po pravé koleji, levá nemá napojený příjezd před halou.
- Z důvodu opravy povrchu komunikace v prostoru zastávky byly od 30. 9. do 7. 10. 2019 posunuty vzad obě zastávky »Vlkova« linek a-78 a N98. A od 10. do 16. 10. 2019 byla ulice Sedláčkova z důvodu rekonstrukce povrchu uzavřena, autobusy linek a-78 a a-N98 jezdily obousměrně ulicemi Jedovnickou a Elplovou.
- Kvůli opravě povrchu komunikace byla od 30. 9. do 2. 10. 2019 přeložena i zastávka »Šromova« linky a-78 (směr Olympia).
- Z důvodu opravy povrchu komunikace byla ve dnech 3. a 4. 10. 2019 zastávka »Chrlické náměstí« (směr Židenice) pro linku a-78 přeložena na spojovací komunikaci mezi ulicemi Zámeckou a U Zbrojnice.
- Počátkem října bylo vybočení, chodník i zastávková hrana zastávky »Údolíček« ve směru do kopce (na Pálavské náměstí) na Rokytově ulici dokončeny. Byly zahájeny práce na straně z kopce – byl zcela odstraněn chodník, ve vozovce byly instalovány dva mobilní trakční sloupy a pracovalo se na rozšíření vozovky ke zdi kasáren. Směrem z kopce byla komunikace zúžena o jeden jízdní pruh. Byly položeny nové obrubníky, a to včetně kasselských v místě budoucí nové zastávky, která bude těsně nad křižovatkou s Komprdovou ulicí, trochu níž, než je nová zastávka ve směru do kopce. Ve finále budou zastávky »Údolíček« sloučeny do jedné – doposud je zastávka linek a-64 a 74 na Kulkově ulici (téměř v křižovatce s Rokytovou) a zastávka linek t-25 a 26 (t-27) v zálivu na ulici Rokytově. V týdnu od 21. 10. 2019 již byly mobilní sloupy odstraněny. Dne 24. 10. 2019 začala instalace nového středového ostrůvku v prostoru budoucích zastávek, zastávka a chodník pro směr z kopce již byly kompletně zadlážděny. Byly instalovány i sloupy pro budoucí světelnou signalizaci. Přeložení zastávky ve směru do kopce stále trvalo.
- Na počátku týdne od 30. 9. 2019 byly uzavřeny pěší lávky přes Plotní a Zvonařku. Bezprostředně poté začali dělníci odstraňovat živičný povrch lávky přes Plotní ulici. V noci z 5. na 6. 10. 2019 bylo sneseno pole lávky přímo nad Zvonařkou – lávka byla položena poblíž výpravní budovy ÚAN. V pondělí 7. 10. 2019 byly odstraněny rampy ve směru od bývalé smyčky Zvonařka – byly rozřezány na tři kusy. Jeden kus byl položen hned vedle a dva kusy na odstraněný násep. V úterý 8. 10. byly dopoledne odstraněny převisy lávky za podpěrami a odpoledne pak vlastní lávka přes Plotní – byla položena na odstraněný násep. A do pátku 11. 10. 2019 byly všechny části lávky ležící v prostoru bývalého náspu rozřezány. Rampy od výpravní budovy ÚAN zůstaly zachovány až do posledního říjnového týdne, kdy byly postupně sneseny a na místě budou dále rozřezávány. Ještě předtím byla rozřezána zde odložená lávka a odvezena do šrotu. Koncem října začaly bagry rozbíjet poslední artefakt na železniční trať mezi hlavním a dolním nádražím – patku mostu u křižovatky Plotní – Zvonařka, na které byly opřeny demontované lávky pro pěší. Za patkou se objevilo torzo původního cihlového klenutého mostu, který byl v roce 1927 nahrazen mostem ocelovým s právě nyní rozbíjenými betonovými patkami. V polovině října byl zbourán poslední zachovaný dům původní zástavby Plotní ulice na straně bližší dolnímu nádraží – Plotní č. 6a.
- Již v průběhu září byla na křižovatce Plotní – Zvonařka zcela demontována světelná signalizace. Přes víkend 28.–29. 9. 2019 byl položen živičný koberec na zatím neprůjezdné jízdní pruhy směr Opuštěná u bývalé tramvajové smyčky Zvonařka. A od 20. 10. 2019 se začalo po Zvonařce jezdit i po polovině vozovky nejblíže u bývalé tramvajové smyčky (směr Opuštěná), na tahu VMO již tedy nejsou žádné překážky v tomto prostoru. Přesto i nadále v křižovatce Dornych – Zvonařka dochází vlivem silného provozu ke zpožďování tudy projíždějících linek MHD. Nadále se nesmí zabočovat ze Zvonařky doleva na Dornych – příčinou je velká intenzita dopravy. Na bývalé křižovatce Svatopetrská – Dornych byl již koncem září dokončen chodník v prostoru zastávky »Konopná« směr Komárov a zcela odstraněna byla provizorní vozovka. Také začalo budování pláně pro budoucí tramvajovou trať v úseku cca od komárovské pošty po dům Svatopetrská č. 18. Následovalo vztyčení sloupů trolejového vedení a do konce října byly položeny i obě koleje. V samém závěru měsíce probíhala příprava spodku dále směrem k městu – k domu Svatopetrská č. 10. V další části ulice Plotní se intenzivně pracovalo na vodovodu a kanalizaci, probíhala i pilotáž (ve směru k městu).
- Práce na opravě ulice Zábrdovické a Zábrdovického mostu vstoupily v říjnu do závěrečné fáze. Na počátku měsíce byla ze strany od Cejlu zahájena pokládka velkoplošných panelů v oblouku před mostem. Z druhé strany mostu byly kolejnice dotaženy až na most. Na Zábrdovické se pokládaly živičné vrstvy (bez poslední vrstvy) – jízdní pruh směrem na Starou osadu od křižovatky s ulicí Lazaretní a v prostoru vjezdu do Vojenské nemocnice. K 8. 10. již byly kolejnice ze strany od Cejlu položeny až po most. Následovala instalace kolejnic BKV na mostě, včetně přechodů mezi stojinovými a blokovými kolejnicemi. Ještě před polovinou měsíce byl živičný povrch na Zábrdovické mezi vjezdem do nemocnice a mostem dokončen a začala výstavba ostrůvků zastávek »Vojenská nemocnice« (z kamenných obrubníků). Ostrůvky jsou naproti sobě, bez přesazení. Na chodníku kolem kostela byly všechny obrubníky položeny a probíhalo i dláždění. Obrubníky se kladly i na obou předpolích mostu. Dne 24. 10. 2019 probíhala pokládka povrchu v oblouku Cejlu v nájezdu na most a na samotném mostě. Zároveň byl v tomto oblouku instalován dělící ostrůvek, kudy povede přechod pro chodce i cyklostezka.
- Na ostrůvku zastávky »Kuldova« pro směr na Starou osadu byly od konce nástupiště směrem ke Kuldově instalovány kasselské obrubníky. Na zastávce »Kuldova« směrem do centra byl cca od 30. 9. 2019 zastávkový označník posunut na již opravenou polovinu nástupiště pod mostem (byly zde nové obrubníky – na pojezdné straně kasselské – i nová dlažba). Začala oprava druhé poloviny nástupiště (blíže k městským lázním). V týdnu od 7. 10. 2019 byla zastávka »Kuldova« směr Stará osada přesunuta na již dokončenou polovinu nástupiště směrem k Šámalově ulici, polovina ostrůvku směrem ke Kuldově ulici byla odbagrována, stejně jako polovina ostrůvku zastávky pro směr centrum (bližší k městu). Po Zábrdovické (v úseku Šámalova – most) se jezdilo po tramvajovém pásu, oba předjízdné pruhy byly odfrézovány a vyměňovaly se obrubníky. Do konce října měly oba ostrůvky zastávky »Kuldova« dokončeny obrubníky a následně byly zadlážděny, na zastávce směr Stará osada se opět zastavovalo poblíž křižovatky s Kuldovou ulicí.
- Na ulici Bubeníčkově pokračovala instalace obrubníků ve směru od Staré osady, byly položeny až téměř ke Kauflandu, na začátku října byly odfrézovány předjízdné pruhy i ve směru do centra – od výjezdu tramvají až po železniční most. V tomto úseku se jezdilo po celé délce v obou směrech po tramvajovém pásu. Vzhledem k houstnoucímu provozu zde docházelo k dopravním komplikacím. Ve dnech 17.–18. 10. 2019 byl položen nový povrch na Zábrdovické a Bubeníčkově od Šámalovy až po Rokycanovu ve směru z města. A ve dnech 25.–27. 10. 2019 byla oprava povrchu vozovky na ulicích Bubeníčkově a Zábrdovické v úseku mezi Rokycanovou a Šámalovou finalizována položením nového povrchu i ve směru do centra. Během prací nebylo možné zabočovat na spojovací komunikaci kolem OD Kaufland a zastávka »Kuldova« byla proto u mateřské školky na Koperníkově ulici, kudy autobusy jezdily obousměrně. Podél nových obrubníků byly opraveny i povrchy chodníků.
- Během září si elektronickou předplatní jízdenku přes systém BRNO iD zakoupilo 13.250 studentů, což je téměř dvojnásobný počet než v roce 2018. DPMB po dohodě s několika vysokými školami nabízí možnost ověření nároku na slevu online. Tuto možnost mají už několik let studenti MU, VUT a Mendelovy univerzity. V letošním roce přibyly i JAMU a Vysoká škola obchodní a hotelová. Vše probíhá automaticky online. Stačí se jen zaregistrovat v systému BRNO iD, ověřit osobní údaje a v dalším průběhu studia už si vše vyřizují ve svém účtu bez další nutnosti návštěvy přepážek DPMB. (dle tiskové zprávy DPMB)
- Změnily se rubové strany jízdenek IDS JMK vydávané v autobusech řidiči. Údaje uvedené na rubu jízdenky se nezměnily, některé z nich změnily velikost, jiné umístění. Na první pohled je rub jízdenky tmavší – předchozí provedení bylo světlezelené, nyní je tmavozelené v kombinaci s šedou.
- Také v říjnu pokračovala dalším úsekem oprava tramvajové tratě na Křenové ulici. O víkendu 5. a 6. 10. 2019 se opravovala trať v prostoru zastávek »Masná«. Na stávajících pražcích byly vyměněny kolejnice a povrch zakryt živicí (při květnové akci se dávaly velkoplošné panely). Linka d-8 byla rozdělena na dva provozní úseky: Geislerova – Mifkova a Starý Lískovec – Hlavní nádraží (s režijním otočením na Malinovského náměstí). Linka d-10 byla v provozu pouze v úseku Geislerova – Stránská skála. Linka d-12 byla v provozu pouze v úseku Technologický park – Hlavní nádraží (s režijním otočením přes Rooseveltovu a náměstí Svobody). Náhradní dopravu zajistila mimořádná autobusová linka a-X s trasou Hlavní nádraží – Masná – Geislerova – Juliánov. Místo opravy objížděly autobusy ve směru do centra po Mlýnské ulici. Na linky t-31 a t-33 vyjelo šest parciálních trolejbusů a dva autobusy. Na linku a-X byly nasazeny článkové autobusy. Retro tramvaj byla v provozu na lince d-5, na kurzu 005/06. V opravách se má při dalších výlukách pokračovat, přičemž cílem je dojít až ke Špitálce. Dlouhodobě jde o provizorní opravu, generální oprava ulice Křenové se zatím odkládá.
- V souvislosti s konáním souboru veletržních akcí Mezinárodní strojírenský veletrh, Transport a Logistika a Envitech byla od pondělí 7. do pátku 11. 10. 2019 posílena doprava k výstavišti mimořádnou tramvajovou linkou d-P1 v trase Malinovského náměstí – Hlavní nádraží – Mendlovo náměstí – Výstaviště – hlavní vstup – Lipová – Pisárky (pouze výstup). Spoje tramvajové linky d-2 běžně jedoucí pouze v úseku Malinovského náměstí – Ústřední hřbitov byly dopoledne mimo provoz. Představilo se na 1600 vystavovatelů z 30 zemí světa. První den veletrhu byla odhalena bronzová socha TGM – jde o kopii sádrového díla Otakara Španiela, která byla přítomna na výstavišti v roce 1928. Vstupenka na výstaviště přišla na 220 Kč v předprodeji na webu a na 270 při koupi přímo na místě. V době konání veletrhu – konkrétně ve dnech 7. 10. 2019 (pondělí) a 9. až 11. 10. 2019 (středa až pátek) jezdily brněnské tramvaje s vlaječkami s logem veletrhu (premiérově) a Brna, v úterý 8. 10. 2019 je nahradily vlaječky sokolská a česká (Památný den sokolstva). Na veletrhu bylo vystavováno jediné kolejové vozidlo – nedávno opravená souprava tramvají „plecháč“ (č. 134+313) ze sbírky retro vozidel DPMB – byla vystavena na kolejích mezi pavilony A a C.
- Ve čtvrtek 10. 10. 2019 odpoledne stála na koleji před kostelem sv. Tomáše „oční tramvaj“. V tramvaji prováděli odborníci vyšetření zraku zdarma.
- O víkendu 12. a 13. 10. 2019 probíhala oprava tramvajové trati na začátku Minské ulice. Linka d-3 byla obousměrně odkloněna přes Mendlovo náměstí a Pisárky. Náhradní dopravu zajistila linka a-x3 v trase Česká – Tábor – Vozovna Komín. Autobusy objížděly místo stavby po Táboře, Zborovské a Puškinově/Doležalově ulici (i pro noční linku a-N92). Byly vyměněny kolejnice od křižovatky s Mučednickou po dům Minská č. 14 – zádlažbové panely byly vrácena zpět, krajní byly nahrazeny živicí. Výluka se opakovala i o víkendu 19. a 20. 10. 2019, kdy byl opraven zbývající úsek od domu č. 14 po dům č. 33.
- Ve čtvrtek 10. 10. 2019 primátorka města Brna podnikla zvláštní jízdu, při které se společně s novináři seznámila s hlavními stavebními akcemi zajišťovanými DPMB v průběhu letošního léta. Druhá etapa rekonstrukce autobusového nádraží Benešova si vyžádala investici 19 milionů korun. Opravou prošlo zastřešení nádraží a plocha nástupiště. Cestující nově mohou využít prostory čekárny a nové zázemí získali prodejci jízdenek. Do budoucna DPMB zvažuje, že by zde zastavovaly vybrané spoje MHD. Na nádraží ještě přibude informační panel, který bude ukazovat aktuální odjezdy spojů a prostřednictvím 3D modelu nádraží poskytne nevidomým možnost lepší orientace v prostorách nádraží. Oprava tramvajové trati na Cejlu v úseku Soudní – Francouzská obnášela opravu tratě v úseku dlouhém 510 m – celkové náklady na rekonstrukci činily 53 milionů korun. V této lokalitě finišuje projekt „Odhlučnění tramvajové tratě Cejl – Zábrdovická“ s náklady téměř 92 milionů korun. Trať do Židenic by se měla zprovoznit k 30. 11. 2019. Během prázdninových měsíců prošel opravou i více než 2,5 km dlouhý úsek tramvajové trati podél Jedovnické ulice. Čtyři zastávky na trati jsou nově bezbariérové. Náklady na projekt dosáhly 115 miliónů korun. V rámci projektu byly také stávající výhybky v odbočném uzlu Ostravská vyměněny za vysokorychlostní, které umožní zvýšení rychlosti na 60 km/h v přímé větvi a 40 km/h v oblouku. DPMB nyní čeká na schválení dokumentace signalizace a zabezpečení výhybek. (dle tiskové zprávy DPMB)
- V úterý 1. 10. 2019 zemřel legendární český zpěvák Karel Gott – příznivci měli možnost podepsat kondolenční knihu v budově Českého rozhlasu na Jezuitské ulici a v době pohřbu i zapálit svíčku v horní části Dominikánského náměstí. V pátek 11. a v sobotu 12. 10. 2019 dopravci navýšili počet míst v relaci Brno – Praha pro zájemce o rozloučení se zpěvákem v Praze.
- Provoz linek d-H4 a t-H24, obsluhovaných historickými vozidly, byl letos prodloužen až do neděle 13. 10. 2019. V neděli 13. 10. 2019 jezdil na d-H4 vůz č. 99 a na t-H24 trolejbus 9Tr evid. č. 3076. V retro provozu na d-10 jezdil po oba dny vůz evid. č. 1123. Předpokládané obnovení provozu těchto linek bude v červnu 2020.
- V pondělí 14. 10. 2019 ve 14 hodin byl za účasti představitelů města, ministerstva dopravy a DPMB slavnostně poklepán základní kámen stavby tramvaje do Univerzitního kampusu. Kámen je umístěn před novou měnírnou Netroufalky, která již je dokončena, včetně oplocení a úprav okolí (vykácení náletových křovin); byly dokončeny i práce na kabelových vedeních směrem k Osové ulici. Aktuálně je projekt tramvaje ke kampusu ve fázi projektování těsně před žádostí o stavební povolení. Se začátkem stavebních prací se počítá na počátku roku 2020. Zhotoviteli stavby budou firmy Firesta a Metrostav. Stavba má být dokončena do konce roku 2022. Z asi 900 metrů nových kolejí, jich bude 619 metrů pod zemí v tunelu. Náklady na stavbu mohou dosáhnout až 1,5 miliardy korun. Celou jednu miliardu se podařilo získat v dotačních programech. Ke konci stavby se předpokládá minimálně půl roku trvající výluka na trati mezi Švermovou a Starým Lískovcem.
- V úterý 15. 10. 2019 vstoupily práce na opravě kanalizace na Bohunické ulici do další etapy. Mezi Teslovou a Pražákovou se začalo jezdit po opačné straně čtyřproudé komunikace (blíže k pekárnám) a na uzavřené komunikaci probíhal výkop pro kanalizaci. Mezi Teslovou a mostem Vídeňské ulice byl zřízen sklad stavebních prvků, a proto byly autobusové zastávky »Bohunická« (pro linky a-50, E50 a N96) dočasně přeloženy v obou směrech do svahu na opačné straně mostu Vídeňské ulice. Mezi Pražákovou a podjezdem pod železnicí je ulice Bohunická zcela uzavřena, autobusy MHD mohou projíždět. Kolem místa stavby (nyní přímo v křižovatce s Řehákovou ulicí) funguje krátký úsek se světelnou signalizací.
- V říjnu významnou měrou pokročila stavba nové trolejbusové trati na Novolíšeňské ulici. Na konci první říjnové dekády již byly instalovány všechny nové sloupy pro trolejové vedení. Na většině sloupů byly namontovány výložníky s LED svítidly a probíhala demontáž původních sloupů VO. Smyčka Jírova byla nadále průjezdná bez zastavování a odstavování, byly položeny obrubníky a nástupní hrany a také postupně obnoven povrch vozovek. Koncepce se nemění – zůstává jedna hrana na kraji a jedna hrana na středním ostrůvku. Při výjezdu ze smyčky (u dosud existujícího dřevěného přístřešku) je šikana. Budova měnírny je dokončena, má fasádu, pracovalo se na technologii. Autobusy jsou odstavovány na Novolíšeňské ulici. Ve směru na Starou osadu obsluhují provizorní zastávku na Novolíšeňské, ve směru do Mariánského údolí pak trvalou na Novolíšeňské. Na zastávce »Rotreklova« směr Jírova probíhala oprava povrchu a výměna nástupní hrany (za kasselské obrubníky), zastávka byla přesunuta o 50 m směrem k Novolíšeňské. V týdnu od 14. 10. 2019 byla namontována většina převěsů a v týdnu od 21. 10. 2019 probíhala na již namontované převěsy montáž pružného uchycení troleje a také vlastního trolejového vedení. Do 25. 10. 2019 bylo vedení nataženo od smyčky Novolíšeňská až pod zastávku »Rotreklova« – ještě nebylo přímo na svorkách, ale na provizorních háčcích. Na zastávce »Novolíšeňská« směr Líšeň (výstupní trolejbusů) probíhala oprava dlažby a obrubníků. Zastávka byla posunuta zpět, nad podchod.
- Z důvodu napojování trolejového vedení byla ve dnech 26.–28. 10. 2019 neprůjezdná smyčka Novolíšeňská – trolejbusové linky t-25 a t-26 byly ukončeny na Pálavském náměstí. Náhradní dopravu v trase Novolíšeňská – Pálavské náměstí (– Bzenecká) zajistila mimořádná autobusová linka a-x25. Náhradní dopravu zajišťovaly autobusy z linky a-55, proto tato linka neobsluhovala zastávku »Zetor, smyčka«. V rámci prací bylo kompletně vyměněno vedení i ve smyčce. Smyčka zůstane nadále zachována jako manipulační. Stopa je nyní v prostoru výstupní zastávky »Novolíšeňská« zdvojena, výhybka je již v prostoru přechodu pro chodce. V opačném směru je jednoduchá výhybka hned za výjezdem ze smyčky směrem k městu. V následujících dnech probíhala na již pověšené troleji montáž definitivních svorek.
- Na Rakovecké ulici platí od 21. 10. 2019 dopravní omezení v úseku mezi hradem Veveří a Novým Dvorem. Začínají úpravy, které povedou k rozšíření silnice. Autobusy linky a-303 uzavřeným místem projíždějí.
- Ve dnech 22. až 25. 10. 2019 probíhal na brněnském výstavišti veletrh pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus 2019. V uvedené dny byla v provozu vždy od 8:30 do 14 hodin mimořádná tramvajová linka d-P1 v trase Malinovského náměstí – Hlavní nádraží – Mendlovo náměstí – Výstaviště – hlavní vstup – Lipová – Pisárky (pouze výstup). Na lince d-P1 zajišťovaly část spojů spoje z linky d-2, běžně vedené ve zkrácené trase Malinovského náměstí – Ústřední hřbitov.
- V pátek 25. 10. 2019 odpoledne jezdila po Brně „šachová šalina“. Začátek akce byl na náměstí Svobody – poté zde šachová tramvaj zastavovala každé půl hodiny. V tramvaji bylo pro hráče šachu umístěno šest šachovnic.
- O prodlouženém víkendu 26. až. 28. 10. probíhala oprava kolejových objektů a povrchu komunikací na křižovatce Joštovy a Husovy ulice. Linka d-4 byla v provozu pouze v úseku Obřany – Česká. Linky d-5 a d-6 měly obousměrný odklon přes náměstí Svobody a Hlavní nádraží. Přes náměstí Svobody jezdily i tramvaje linky d-12. V trase Česká – Náměstí Míru jezdily autobusy linky a-x4, v trase Česká – Šilingrovo náměstí – Mendlovo náměstí – Poříčí linky a-x6. Místo stavby autobusy objížděly po Údolní ulici.
- V úterý a středu 29. a 30. 10. 2019 byla doprava na autobusových linkách podle jízdních řádů pro prázdniny (s výjimkou a-48, 51, E56, 61, 63, E63, 65, E75, E76, E77, 80, 81, 82 a Avion), stejně tak na linkách trolejbusových (s výjimkou linek t-25 a 26). Zmíněné linky byly v provozu podle jízdních řádů pro běžné pracovní dny, stejně jako všechny tramvajové linky.
- Pondělí 28. 10. 2019 bylo posledním dnem pravidelného provozu retro tramvají na lince d-10 v roce 2019. Předpokládané obnovení provozu retro tramvají bude v dubnu 2020. Dne 26. 10. 2019 (sobota) jezdil vůz T2 evid. č. 1435.
- Z důvodu konání veletrhu Rehaprotex v areálu výstaviště jezdily ve dnech 29. 10. až 1. 11. 2019 vybrané spoje linky a-82 závlekem přes zastávku »Výstaviště – hlavní vstup« (v rondelu před areálem).
- Středa 30. 10. 2019 byla posledním dnem provozu pravidelných spojů lodní dopravy na Brněnské přehradě v roce 2019.
- Ve čtvrtek 31. 10. 2019 v 16 hodin proběhlo v přístavišti Bystrc slavnostní ukončení letošní plavební sezóny a následně byl vypraven mimořádný spoj v trase Bystrc – Veverská Bítýška a zpět.
- Pondělí 28. 10. 2019 (na lince a-57) a čtvrtek 31. 10. 2019 (na lince a-55) byly posledními dny provozu autobusových spojů s rozšířenou přepravou jízdních kol v roce 2019.
- Čtvrtek 31. 10. 2019 byl posledním dnem obsluhy zastávky »Hrad Špilberk« a současně posledním dnem provozu linky a-80 v roce 2019.
- Na Dušičky – od 29. 10. do 3. 11. 2019 – bude opět po areálu Ústředního hřbitova jezdit minibus. Rozsah provozu bude stejný jako na Velikonoce: interval 20 minut, provoz od 9 do 18 hodin. Doprava na lince je zdarma a vozy zastavují kdekoliv na trase na znamení a požádání. Z důvodu posílení dopravy k areálu Ústředního hřbitova byla ve čtvrtek 31. 10. a v pátek 1. 11. 2019 linka d-5 přes den v provozu všemi spoji v celé trase Štefánikova čtvrť – Ústřední hřbitov.
- Brněnští radní na svém zasedání v druhé polovině září schválili částku 10 milionů korun na obnovu další části řeky Ponávky – tentokráte jde o soutok Staré Ponávky se Svratkou – úpravy se týkají asi 300 m dlouhého úseku toku. Aktuálně probíhají práce na části břehu u komárovského sídliště – tato část má být hotova do konce roku.
- Již v poslední zářijový týden začali zaměstnanci Brněnských komunikací realizovat značení pro rezidentní parkování v dalších ulicích města – systém rezidentního parkování se od poloviny listopadu rozroste o několik nových oblastí – jako první přišly na řadu ulice Bratislavská, Stará a Příční. Následovaly Skořepka, Vlhká a Koliště. V polovině října probíhalo značení modrými čarami v ulicích Spálená, Přízova, Rumiště a Mlýnská. Pak přišly na řadu Kopečná, Vodní a Hybešova. Tato etapa značení bude ukončena na Mendlově náměstí na počátku listopadu. Potom bude následovat značení v poslední oblasti, kterou je okolí ulice Úvoz (Pellicova).
- Další postup rozšiřování parkovacích modrých zón je následující: 06/2020 oblast ulice Dřevařské, Rybářské, Bezručovy, Křídlovické, v 08/2020 oblast ulice Botanické a Staňkovy, v 09/2020 přijde na řadu okolí ulice Trnité, Špitálky a Žižkovy a konečně v 11/2020 okolí ulice Chodské a Zborovské (celkem jde o 11 nových oblastí, kromě Brna–středu jde o dvě oblasti v Králově Poli a o jednu oblast v Žabovřeskách).
- Do pěti let by mohlo mít Brno až čtyři nová sportoviště. Do tří let by mohla stát nová sportovní atletická hala v univerzitním kampusu (začátek stavby by mohl být v roce 2020, postaveno by mohlo být v roce 2022) za 670 milionů korun. Na přelomu let 2020/2021 by mohla být zahájena stavba nového velodromu v Komárově za 890 milionů korun. Do roku 2024 má stát multifunkční hala v areálu brněnského výstaviště v Pisárkách. A konečně v Pisárkách má být také postaven vodní kanál pro vodáky za asi 330 milionů korun.
- Hrázní ulice u Brněnské přehrady se má v úseku od hráze přehrady po parkoviště u Šuláka rozšířit na šest metrů.
- Farinova zatáčka pod Kohoutovicemi si koncem září připomněla 70. výročí svého pojmenování. Dne 25. 9. 1949 se na tehdejším Masarykově okruhu jely poprvé a naposledy závody automobilů královské kategorie, později označované Formule 1. V zatáčce v lesích pod Kohoutovicemi tehdy vyjel z trati Ital Emilio Giuseppe „Nino“ Farina, zranil přitom 14 diváků, z nichž dva přišli o život. Farinovu zatáčku si můžeme projet autobusovými linkami a-50, E50 a 52.
- Počátkem října oslavili brněnští profesionální hasiči 155 let. Na Dominikánském náměstí byla 4. 10. 2019 vystavena hasičská technika.
- O letních prázdninách odbavilo brněnské letiště v Tuřanech 230.665 cestujících (o pět tisíc více než za stejné období v roce 2018). V červenci bylo odbaveno 117.255 cestujících, což je nejvíce lidí za jeden měsíc v historii letiště.
- Nákupní centrum Olympia Brno oslavilo 20 let od svého vzniku. Navzdory konkurenci neztratilo nic na popularitě a rozšířilo se. Do areálu nás zavezou linky a-49 a a-78 a také speciální bezplatná linka.
- O podobě parku Kamenný vrch budou rozhodovat i místní obyvatelé – možnost vyjádřit se měli do 20. 10. 2019. Pro park je vyčleněno sedm hektarů neudržovaného území mezi ulicemi Petra Křivky a Travní. V první etapě má být upravena zeleň a místo zpřístupněno cestičkami. Nový park přijde na 15 milionů korun.
- Od počátku září je opravován podchod pod ulicí Novolíšeňskou u zastávky »Novolíšeňská« – podchod vede od tramvajových zastávek (linka d-8) směrem k Zetoru – pro přestup mezi trolejbusy a tramvajemi nebyl příliš využíván, přechod po úrovňovém přechodu je mnohem rychlejší. Opravy mají skončit do listopadu.
- V průběhu roku 2020 má dojít k přestavbě kruhového objezdu u psychiatrické léčebny v Černovicích (sbíhají se zde ulice Charbulova, Řehořova, Húskova a Štolcova). Práce přijdou na 18 milionů korun. Kruhovým objezdem projíždějí autobusy linek a-47, 49 a 74.
- Nejistá je budoucnost tzv. Bílého domu na Žerotínově náměstí – dokonce hrozí i jeho zbourání. Osm podlaží vysoká budova pro brněnský Městský výbor KSČ byla postavena podle návrhu architektů Miroslava Spurného a Františka Jakubce v letech 1974–1976. Po roce 1989 se objekt stal zdravotnickým zařízením s poliklinikou. Součástí objektu je také sál Břetislava Bakaly pro 300 lidí. Poliklinika má v Bílém domě fungovat do skončení oprav polikliniky Zahradníkova. Poté je osud budovy nejistý – je na prodej.
- Více než dvacet dalších brněnských ulic a chodníků, kde doposud chybí pouliční osvětlení, bude osvíceno během roku 2020. Brněnská radnice na to vyčlenila ze svého rozpočtu 14 milionů korun. Bude nasvícena ulice Zámecká v Chrlicích, ulice Pod Borovníkem v Žebětíně, schody a cesta u základní školy Labská, ulice V Újezdech a Rysova v Medlánkách, Hochmannova ulice v Líšni, Matlachova ulice ve Slatině nebo park na Kraví hoře.
- Nová městská čtvrť, která má vzniknout pod Hády, bude mnohem střídmější, než se původně plánovalo. Původně zde mělo být k dispozici 435 bytů, aktuálně se ale plánuje 171 bytů. Čtvrť je plánována v oblasti areálu bývalé továrny Ergon v Maloměřicích. Dopravní napojení nové čtvrti bude opravenou ulicí Pod Hády, pěší přístup je možný také z ulice Jarní. Developer aktuálně usiluje o získání územního rozhodnutí pro stavbu, v polovině roku 2020 by měl získat stavební povolení a se zahájením bouracích prací (budova již částečně zbourána je a v ruinách probíhá výcvik záchranných složek). Po bouracích pracích bude zahájena výstavba, která má trvat asi dva roky.
- Zanedlouho v Brně a v jeho okolí brzo skončí veřejné telefonní budky. Lidé z nich již prakticky netelefonují a navíc je opakovaně ničí vandalové. Odstraňování telefonních budek započne na počátku roku 2020 a potrvá několik týdnů. Po této akci nemá v Brně zůstat ani jedna telefonní budka. Na Brněnsku jich ze 104 zůstane 14 a v Jihomoravském kraji z 294 pouze 89.
- V areálu zábrdovické Zbrojovky uvedli v sobotu 19. 10. 2019 do provozu dvě curlingové dráhy (v listopadu přibude ještě třetí). Dráhy jsou umístěny v tzv. Nové hale (objekt č. 76). Nová hala je jedním ze čtyř objektů, které zůstanou ze staré Zbrojovky zachovány – v budoucnu čeká tento objekt důkladná rekonstrukce.
- Na Mendlově náměstí byl v říjnu stržen zchátralý dům č. 8.
- V bezprostředním okolí trolejbusové smyčky Osová probíhala pokládka nových kabelů. Výstupní zastávka byla proto přeložena před smyčku na komunikaci, nástupiště bylo vysypáno drobným štěrkem.
- Na Valchařské ulici je před dokončením stavba nového úzkého bytového domu č. 9 – z toho důvodu je tramvajová zastávka »Cacovická« dlouhodobě přeložena o cca dvacet metrů dopředu ke křižovatce s Cacovickou ulicí. V sousedství se připravuje výstavba dalšího nového domu č. 15 na místě rodinného domku, a na protější straně se v proluce po delší dobu zbouraném domu rozběhla výstavba nového bytového domu č. 14.
- Před Vlněnou na Dornychu proběhl v září archeologický průzkum na poslední nezastavěné části – přímo u Dornychu (bude zde stát budova I). V třetím týdnu října se začaly archeologické nálezy základů budov odbagrovávat. Podél Mlýnské ulice se chýlí ke konci stavba budov D a E. V části Vlněny bezprostředně sousedící s tokem Ponávky byly zbořeny a odstraněny veškeré zbytky staveb, byl stržen i zděný plot směrem k Dornychu.
- V terminálu MHD na Staré osadě se zvažuje umístění až osmi kontejnerů, ve kterých by cestující mohli posedět anebo nakoupit například pečivo. Šlo by o podobné kontejnery, které jsou aktuálně umístěny u dolního nádraží. Náklady na pořízení a rozmístění kontejnerů jsou asi 3,5 milionu korun. Cestujícím by mohly být k dispozici o letních prázdninách příštího roku.
- V následujících letech má dojít ke zvelebení lokality od Staré osady až k židenickému vlakovému nádraží – má být obnovena zeleň a trávníky, má být vyměněn a doplněn mobiliář a má se zrekonstruovat dětské hřiště.
- V třetí dekádě října se mohli Brňané na náměstí Svobody seznámit s 53 projekty / návrhy na zlepšení města zapojenými do tzv. participativního rozpočtu „Dáme na Vás“.
- Místo stanice záchranné služby bude na náměstí 28. října č. 23 čtyřhvězdičkový wellness hotel. Záchranáři budovu opustili počátkem roku 2013, kdy byla otevřena nová stanice ZZS v Bohunicích. Poté byla budova krajem prodána. Přestavba budovy probíhá po celý letošní rok.
- V březnu příštího roku má začít oprava tramvajového trojúhelníku v křižovatce u Semilassa v Králově Poli. Opravu potřebují kolejnice i povrch vozovky a také kanalizace a vodovodní řad. Opravy potrvají až do srpna 2020 a vyžádají si také dopravní omezení (náhradní doprava za tramvaje, odklony některých linek).
- Protože stále nebyla vykoupena tělocvična husovické sokolovny, je zahájení prací na VMO Tomkovo náměstí odloženo.
- Na Dukelské ulici v Husovicích probíhá stavba dalšího nového bytového domu – na místě proluky po domě č. 106.
- Probíhá stavba nové cyklostezky ze Slatiny do Šlapanic podél železniční tratě. Stavba probíhá od Slatiny, kousek za most ulice Evropská je hotový podklad a obrubníky. Dále směrem ke Šlapanicím pokračují zemní práce, na přejezdu polní cesty od Šlapanic k letišti se trasa odkloní od tratě a povede po této cestě do Šlapanic. Délka budovaného úseku s označením D2 je 2,3 km.
- Již v létě byly v areálu bývalých škrobáren u Dornychu zbořeny bývalé tovární budovy Dornych č. 47f a 47g.
- Ve čtvrtek 17. 10. 2019 proběhla v Brně přednáška a exkurze na téma „Všechno, co jste chtěli vědět o Prioru a báli jste se zeptat“. Začalo se přednáškou v Domě umění, kde se zájemci dověděli mj. o tzv. Brněnském regionálním centru (obchodním centru), s nímž se začalo uvažovat na přelomu 50. a 60. let. Zvažovaly se tři lokality – Veselá, Novobranská a Dornych/Skořepka. Byla vybrána třetí lokalita. Mezi Cejlem a třebovskou tratí měl být postaven (směrem od Cejlu) 22tipodlažní Dům služeb a dále dva Priory, za tratí směrem ke Křenové měl být hotel. Odstavné nádraží S by bylo zrušeno a na místě jeho a skladišť měly být tři nebo čtyři obytné domy. Konec projektu přinesla situace po roce 1969. Současný Prior (resp. jeho nástupci) je vlastně pozůstatkem a slabým odvarem tohoto velkého projektu. Následovala exkurze do vlastního obchodního domu.
- Na začátku října bylo vydáno dosud chybějící stavební povolení pro tramvajový tunel na akci VMO Žabovřeská.
- V říjnu začaly demoliční práce na domech Hybešova 41 a 41a (u křižovatky s Leitnerovou ulicí) – dům č. 41a již byl téměř zbořen a před domem č. 41 jsou dva mobilní sloupy trolejového vedení.
- Koncem října byla uzavřena lávka pro pěší mezi Táborského nábřežím a Poříčím. Zároveň byl uzavřen navazující přechod pro chodce přes Poříčí a okolí lávky bylo zbaveno vegetace.
- V letošní zimní odstávce lodní dopravy má být realizována bezbariérová zastávka lodní dopravy »Osada«. Zastávka bude v nové poloze, mezi stávajícími zastávkami »Sokolské koupaliště« a »Osada«. Při plavbě z Bystrce do Veverské Bítýšky tak budou lodě zastavovat o jedno zastavení méně.
- Nadále pokračuje oprava lodi DALLAS (I) z roku 1955 ve firmě Jesko v Hlavečníku na Pardubicku. Loď je aktuálně kompletně odstrojená, připravená k instalaci vnější obšívky. Následovat budou mechanické díly (hřídele, kormidlo) a nakonec dřevěné obložení. Po opravě má být zachována historická podoba lodě před rekonstrukcí v 80. letech. Loď je od roku 2011 odstavena, v roce 2013 byla vyhlášena technickou kulturní památkou. V dubnu 2020 by měla být loď převezena zpět do Brna a zde provedeny dokončovací práce. Prví cestující by měla svézt v létě. Náklady na opravu lodě jsou 16 milionů korun, z čehož přibližně třetinu má pokrýt dotace z ministerstva kultury. Loď by měla vyplout pod staronovým jménem MOSKVA.
- Do léta roku 2020 by mělo být v Bystrci rozšířeno stávající molo, aby mělo kapacitu pro sedm lodí. Momentálně se chystá projektová dokumentace a v listopadu bude zahájeno výběrové řízení na zhotovitele stavebních prací v přístavišti.
- SŽDC oznámila, že počet pokladen v jihomoravských železničních stanicích klesne od prosince až na polovinu. SŽDC vypoví ČD rámcovou smlouvu na prodej jízdenek k 30. 11. 2019 kvůli vysoké nerentabilnosti prodeje kvůli sjednané provizi. Cestující budou brzo kupovat jízdenky zřejmě jen ve vlaku – seznam železničních stanic, ve kterých má dojít ke zrušení prodeje jízdenek je poměrně dlouhý – například v Brně a v jeho okolí to jsou stanice Brno–Chrlice, Nedvědice, Sokolnice–Telnice, Střelice a Zastávka u Brna. Na Blanensku mají být uzavřeny pokladny v Boskovicích a ve Velkých Opatovicích – na Břeclavsku v Kobylí na Moravě, Novosedlech, Velkých Pavlovicích – na Hodonínsku v Čejči, Mutěnicích, Strážnici, Sudoměřicích nad Moravou, Velké nad Veličkou a ve Vlkoši. Na Vyškovsku si brzo nekoupíme jízdenky v Bučovicích, Křenovicích – horním nádraží, Nemoticích, Rousínově a dokonce ani ve Slavkově u Brna. A rušit pokladny se budou i na Znojemsku – v Božicích u Znojma, Hodonicích, Miroslavi, Rakšicích a v Šumné. Na brněnském hlavním nádraží má být po rekonstrukci k dispozici 16 pokladen, mimo jiné nahradí také ty, které aktuálně fungují v ČD centru.
- Pro stavbu vysokorychlostní železnice mezi Prahou a Brnem se nyní zpracovává studie proveditelnosti. Stavba bude stát více než 100 miliard korun. Vlaky mezi Brnem a Prahou mají po této železnici jezdit rychlostí až 330 km/hod. Cesta z Prahy do Brna by neměla trvat déle než hodinu. Z Prahy má trasa vést tzv. severní variantou, mezi Jihlavou a Brnem má přibližně kopírovat dálnici D1.
- Na brněnském hlavním nádraží proběhla během částečné výluky kolejiště ve dnech 26.–28. 10. 2019 demolice stavědla č. 6 poblíž viaduktu přes Křenovou ulici. V sobotu 26. 10. byl před stavědlo dopraven na plošinovém vagónu pásový bagr a ten ho následně zbořil. Vlak sem dovezla lokomotiva 740.741.
- V Bílovicích nad Svitavou probíhá oprava dřevěného přístřešku na nástupišti směr Brno. V Židenicích se dokončuje technologický domek 6 kV (technologie pro traťové zabezpečovací zařízení) na místě nedávno zbouraného bývalého stavědla. V úterý 29. 10. 2019 byl pro veřejnost konečně otevřen průchod z odjezdového podchodu hlavního nádraží směrem k OD Tesco (na Uhelnou ulici).
- V říjnu byla téměř dokončena rekonstrukce prvního nástupiště – již je kompletně položena nová dlažba, koncem měsíce byla vyměněna střešní krytina a natřena nosná konstrukce zastřešení. Byla kompletně položena kolej č. 1 podél nástupiště.
- Na královopolském nádraží v prostorech bývalého traťmistrovského okrsku probíhají stavební práce, ve stěně směrem ke kolejím byly nově instalovány plastové dveře a okna, a některé otvory byly vyzděny. Bude zde zázemí dopravce RegioJet. Ten bude od prosince nově zajišťovat vlakové spoje na dotované a státem objednávané rychlíkové lince R8 z Brna do Bohumína. V každém směru pojede 17 spojů v hodinovém intervalu a v kraji budou zastavovat ve stanicích Brno – Královo Pole, Brno – hlavní nádraží a Vyškov na Moravě. Do vlaků nebudou nutné místenky.
- Dnem 25. 10. 2019 bylo na hlavním nádraží dokončeno přepínání SZZ jih (tzn. kusá nástupiště a odstavné nádraží A) z provizorního MPZZ (mobilní provizorní zabezpečovací zařízení = žluté kontejnery) na definitivní SZZ (staniční zabezpečovací zařízení) – akce probíhala od 14. 10. 2019 za částečného omezení provozu vlaků směr Zastávka u Brna / Jihlava.
Novinky ve vozovém parku
• V úterý 29. 10. 2019 vyjely s cestujícími první ex pražské tramvaj typu T6A5 – souprava vozů evid. č. 1228+1223 jezdila na kurzu 012/21 (jezdilo se pouze na pantograf řídícího vozu). Ex pražské „té-šestky“ budou jezdit v pisárecké vozovně. V pořadí třetí zprovozněnou ex pražskou tramvají je vůz evid. č. 1227 (ex 8676), který bude jezdit jako řízený v soupravě 1221+1227. • Tramvaj T6A5 výrobního čísla 179961 z roku 1995, zakoupená letos od pražského DP, kde jezdila pod evid. č. 8656, bude v Brně sloužit jako posunovací vůz ústředních dílen v Medlánkách evid. č. 4921. Zajímavosti vozu budoucího čísla evid. č. 1221 je ta skutečnost, že v roce 1995 byl vystavován na strojírenském veletrhu v Brně. • DPMB vypsal v říjnu předběžné tržní konzultace, z nichž vyplývá, že má zájem na pořízení až 40 velkokapacitních obousměrných tramvají. Nové tramvaje by měly být dle DPMB dlouhé 29 až 31 m. Jejich kapacita má činit minimálně 230 osob, včetně 60 sedících. Podvozky musí být plně otočné a použity musí být minimálně čtyři, přičemž je požadováno, aby byly všechny podvozky hnací. Na každé straně vozu musí být min. pět dveří a nástupní hrana musí být max. ve výšce 350 mm nad temenem kolejnice. Max. rychlost by měla být 70 km/h. • První brněnská tramvaj typu T3R.EV má dokončenu druhou VP – jde o vůz evid. č. 1562. Byla dosazena klimatizační jednotka Dometic a vyměněny původní laminátové plenty za plechové s výřezy. V interiéru je nové obložení stropu se svítidly shodnými z vozů Vario a odpojovač baterie byl z prostřední části vozu přemístěn pod zadní pojezd. Také byla upravena elektrická výzbroj. V říjnu byl vůz vystaven na veletrhu Gaudeamus (uvnitř pavilonu). • V polovině září byla dokončena VP na tramvaji Vario LF2 evid. č. 1112, přičemž její provedení odpovídá obvyklému standardu, kdy dochází mj. k montáži čelních světlometů s technologií LED a kompletního kamerového systému pro sledování prostoru cestujících. • Jak jsme již na našich stránkách informovali, vypsal DPMB v září veřejnou zakázku s předpokládanou hodnotou 780 mil. Kč, jejímž předmětem plnění je dodávka až 60 ks nízkopodlažních třídveřových dvounápravových trolejbusů s alternativním pohonem v letech 2020–2022. Očekávaná dodávka nových vozidel ukončí v Brně éru trolejbusů Škoda 14Tr a 15Tr. A také je jedním z důvodů rozhodnutí o dalším neprovádění generálních oprav vozů Škoda 21Tr. V říjnu vyjel po GO trolejbus evid. č. 3058 (21TrAC, tj. s asynchronní výzbrojí, ex Hradec Králové) a ještě bude dokončena oprava vozu evid. č. 3030. Z důvodu značné koroze karosérie bude vyřazen trolejbus evid. č. 3033. (dle www.bmhd.cz) • A jaká je aktuální situace v provozu trolejbusů Škoda 14Tr a 15Tr? O víkendu jsou vozy Škoda 14Tr vypravovány pouze na linku t-33 (s přejezdy na linku t-31) a v pracovní dny pak navíc i na linky t-34, t-36 a t-39 (s přejezdy na linku t-38). Tehdy je navíc možné potkat také poslední dva provozní trolejbusy Škoda 15Tr (evid. č. 3504 a 3505), a to linkách t-25 a t-26. Je vypravováno sedm provozních trolejbusů Škoda 14Tr z vozovny Slatina, 10 provozních trolejbusů Škoda 14Tr z vozovny Husovice a již zmíněné 2 poslední vozy typu Škoda 15Tr z vozovny Husovice. (dle www.bmhd.cz) • Krátce před vyvrcholením oslav 150 let městské hromadné dopravy v Brně, kterým byla Streetparty 150 konaná dne 31. 8. 2019, byl trolejbus Škoda 14Tr evid. č. 3260 v rámci střední opravy přelakován na bílo a následně obdržel polep informující o dalších dvou výročích, které si letos dopravní podnik připomíná. Těmi jsou 70 let trolejbusové dopravy v Brně a 90 let vozovny Husovice. • Trolejbusy Škoda 21Tr evid. č. 3001, 3002, 3003 byly přesunuty do vozovny Komín. • Technické muzeum v Brně získalo do své sbírky autobusů vůz Ikarus 553.04 LUX, rok výroby 1980. Posledním majitelem vozu byl OÚ Senetářov, kde vůz provozovali zdejší hasiči. Vůz má mírně upraveno zadní čelo a o dvě místa k sezení méně.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos, Jiří Kotrman, Tomáš Kocman,
Libor Čuma
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net