Aktuality měsíce září 2019
- V Brněnských Ivanovicích se v závěru srpna opravoval povrch ulice Tuřanské v prostoru Ivanovického náměstí – úsek byl uzavřen ve dnech 27. až 29. 8. 2019, objízdná trasa byla vedena ulicemi Revoluční, Růžová, U Viaduktu, Zámecká a Kaštanová. MHD místem oprav projížděla, došlo pouze k posunutí zastávky »Ivanovické náměstí« linek a-40, N95 a 109 (zastávka ve směru z centra vzad a ve směru do centra vpřed).
- V sobotu 31. 8. 2019 byly v Brně ukončeny mnohé prázdninové i dlouhodobější výluky:
- V pátečních večerních hodinách dne 30. 8. 2019 byla po dlouhodobé rekonstrukci v celé délce pro veškerou dopravu otevřena ulice Dornych. Naopak byla po celé délce uzavřena ulice Plotní.
- Dopad do brněnské MHD byl následující: Linky d-9, d-12, a-47, a-49, a-61 a a-E76 jsou i nadále v provozu po stávajících výlukových trasách beze změn. Autobusy linek a-40, 48, 50, 63, E63 a N95 jezdí po stávajících výlukových trasách a mezi zastávkami »Úzká« – »Konopná« v obou směrech ulicí Dornych s obsluhou staronové zastávky »Kovářská«. Neobsluhují již zastávku »Železniční« (tato zastávka dočasně během opravy Plotní zaniká), zastávka »Zvonařka« pro ně byla přeložena na ulici Dornych. Linka a-67 je ve směru do centra vedena po stávající trase beze změn. Ve směru z centra jezdí autobusy nově od zastávky »Škrobárenská« po Kalové ulici na Dornych a zde obslouží zastávku »Konopná«. Linka již neobsluhuje zastávky »Černovické nábřeží«, »Černovická« a »Mariánské náměstí« (směr zastávka Komárov). Spoje, které končí v Komárově, končí na zastávce »Mariánské náměstí« pro směr zastávka »Černovická«. Autobusy linky a-77 ve směru do centra jezdí po stávající trase beze změn (včetně zachování vedení vybraných spojů na Hlavní nádraží), ve směru z centra jezdí mezi zastávkami »Úzká« a »Tržní« opět přes zastávky »Zvonařka« a »Hladíkova« (již neobsluhují zastávky »Vlhká« a »Masná«). Linka a-N94 ve směru od Modřic opět obsluhuje zastávku »Zvonařka«, ve směru do Modřic je opět vedena přes zastávky »Zvonařka« a »Hladíkova« (již neobsluhuje zastávky »Vlhká« a »Masná«, zastávku »Tržní« obslouží v běžné poloze na ulici Hladíkově). Regionální autobusové linky a-106, 107, 601 a 602 při jízdě do Brna opět obsluhují zastávku »Zvonařka« (společně s linkou a-84). Linky a-701 a 702 při jízdě do Brna opět obslouží zastávku »Zvonařka« (na ulici Dornych, společně s linkami směr centrum). Tato opatření se dotkla už nočních linek v noci z pátku 30. na sobotu 31. 8. 2019.
- A jak tedy nový Dornych vypadá? V celé délce jde o čtyřproudou komunikaci, v místě křižovatek přibývají odbočovací pruhy. Na Dornychu přibyly dvě nové světelné křižovatky: první, s vjezdem do Lidlu, je průsečná, naproti se bude odbočovat do nové spojky Plotní a Dornychu souběžné s železničním náspem, na které zatím práce vůbec nezačaly. Křižovatka nemá přechod pro chodce přes Dornych. Druhá nová světelná křižovatka je s vjezdem do CTP (bývalé škrobárny), ta byla doplněna přechodem pro chodce blíž k centru. Na křižovatce s Kovářskou světelná signalizace není, z Kovářské se dá vyjíždět pouze vpravo (po dokončení Plotní se po ní bude jezdit pouze ve směru od Dornychu). Stejná situace je v křižovatce se Širokou ulicí. Na křižovatce s Kalovou světelná signalizace zůstala, nově bude křižovatka průsečná, spojka mezi Dornychem a Plotní, resp. Komárovskou ulicí v pokračování Kalové se již staví. Křižovatka má přechod na straně města. Ulice Spěšná byla zaslepena. Křižovatka se Svatopetrskou ulicí ve stávající podobě zcela zanikla. Nově byla světelnou signalizací opatřena křižovatka Svatopetrské s ulicí Za Mostem směřující do komárovského sídliště – je zde i přechod pro chodce (dále od centra).
- A „místopis“ zastávek? Zastávka Zvonařka pro linku a-44 zůstává v provizorní přeložené poloze na Zvonařce (u mostu přes náhon), pro a-84 již je ve své původní poloze v zálivu naproti provizorní zastávce linky a-44. V cílovém stavu bude zastávka linky a-84 v novém zálivu v prostoru bývalé nástupní tramvajové zastávky smyčky Zvonařka. Naproti bude zřízena zastávka linky č. 44 v pravém jízdním pruhu. Výhledově se i ta přesune místo stánků u autobusového nádraží (naproti Vaňkovky) před novou výpravní budovu do nového zálivu. Zastávka »Zvonařka« pro linky na Úzkou a Koliště je provizorní a v původní poloze u domu Dornych 33, ve směru do Komárova je provizorní u zařízení staveniště naproti Lidlu. Zastávky »Kovářská« jsou provizorní – ve směru do Komárova za křižovatkou s Kovářskou, v opačném směru za křižovatkou s výjezdem ze škrobáren (oboje myšleno ve směru jízdy). Zastávky »Konopná« jsou již v definitivních zálivech, ve směru do Komárova ale ještě není vydlážděn chodník a stálý označník.
- V ulici Plotní byl hned v prvních dnech po jejím uzavření odfrézován do velké hloubky povrch vozovky od Svatopetrské až po železniční most a dále jízdní pruh od Zvonařky po Dornych blíže k DORNu. Dále byl odfrézován povrch vozovky na pomocné komunikaci podél Vaňkovky. V půlce září se na křižovatce Svatopetrské s Dornychem odstraňovala provizorní vozovka a připravovalo se dláždění chodníku v těchto místech. Na Plotní ulici probíhaly intenzivní práce na vodovodu a kanalizaci, zejména v křižovatce se Spěšnou ulicí a v místě bývalých zastávek »Železniční«. Vozovka byla vyfrézována od železničního mostu až po Zvonařku. Byl odstraněn semafor na přechodu pro chodce u bývalého výjezdu z ÚAN.
- Zahájením provozu denních linek v sobotu 31. 8. 2019 (pro noční linky již od noci z pátku na sobotu) byla ukončena výluka v ulici Cejl a pokračovala opatření v rámci výluky Zábrdovického mostu. Linky d-2, d-3, d-4, a-82, a-N94 a a-N97 se vrátily na své trasy, ve stejné poloze byla obnovena zastávka »Francouzská« umožňující pěším přestup na autobusové linky ukončené na Lazaretní ulici. Byl obnoven provoz linky d-11 a naopak byl ukončen provoz linky a-x11. Zanikly tak zastávky »Radlas« a »Bratislavská« (a samozřejmě provizorní »Tkalcovská« na stejnojmenné ulici). Zahájením provozu denních linek v sobotu 31. 8. 2019 byla obnovena obsluha zastávky »Erbenova« linkou a-46.
- Na Zábrdovické ulici zůstal neprůjezdný úsek prostorem tramvajových zastávek »Vojenská nemocnice«, a proto se nebylo možné plně vrátit k předprázdninovému modelu dopravní obsluhy tohoto prostoru. Autobusy linek a-58 a 201 jezdí směrem na Životského zpátky po Lazaretní, spojkou kolem OC Kaufland doprava na Bubeníčkovu, na zastávku tramvaje »Kuldova« na Zábrdovické ulici a dále na Šámalovu. Stejně se opačným směrem dostávají ze Životského na Lazaretní (zastávku »Kuldova« ale obslouží až u Kauflandu). Na Lazaretní se autobusy otáčejí s cestujícími přímo před hlavní branou Zbrojovky – při příjezdu od židenického nádraží zabočí doleva směrem k faře, zacouvají k bráně a najedou zase doleva k zastávce »Lazaretní« (je zde jediný označník). Linky a-55 a a-64 se vrátily na trasy platné během výluky před prázdninami. Autobusové linky a-55 a 58 jsou na Lazaretní opět po prázdninové přestávce provozně propojeny bez nutnosti přestupu. Linka a-202 se vrátila na předprázdninovou trasu, linka ale neobsluhuje zastávky »Vojenská nemocnice« a »Kuldova«, v oblasti obsluhuje zastávky »Lazaretní« a »Židenice, nádraží«.
- Od 31. 8. 2019 došlo také k úpravě opatření při opravě prostoru křižovatky Žabovřeské a Kníničské ulice. Po opravě byl otevřen most převádějící dopravu přes Žabovřeskou ulici – vzhledem ke zdržení při budování protihlukové stěny u Bráfovy ulice se po něm ale může jezdit směrem od Bystrce (předpoklad do listopadu). Nově byla zcela uzavřena komunikace pro směr od Bystrce do Pisárek. Byla obnovena obsluha zastávky »Štursova« ve směru do centra pro linky: t-30, t-36, a-67, a-84, a-N89, a-N92, a-N93 (nočními linkami již v noci z pátku 30. na sobotu 31. 8. 2019).
- Od 26. 8. 2019 začala oprava nástupiště tramvajové zastávky »Svratecká« pro směr do města – postupuje se od konce nástupiště. Od 2. 9. 2019 se opravuje hrana pro autobusy (kasselské obrubníky), proto byla od zahájení provozu nočních linek v noci z pátku 30. na sobotu 31. 8. 2019 upravena návaznost nočních linek v této zastávce ve směru z centra. Linky a-N89, N92, N93 a N98 ve směru z centra mezi zastávkami »Jundrovská« a »Svratecká« obslouží navíc zastávku náhradní dopravy »Vozovna Komín«. Zastávku »Svratecká« ve směru z centra noční linky také obsluhovaly, ale byl zde prostor vždy pro zastavení pouze jednoho autobusu. Od 16. 9. 2019 je zastávka posunuta vzad na již opravenou část, část směrem k Bystrci byla ještě dosypána a také byl nasypán provizorní přechod přes koleje.
- V pátek 30. 8. 2019 odpoledne byl otevřen nový kruhový objezd v křižovatce ulic Davídkovy a Roviny v Chrlicích. Spoje linky a-N95, které jezdí do a z Újezdu u Brna, již v noci z pátku na sobotu jely po běžné trase přes zastávku »Chrlice, smyčka«. Neobsluhovaly již zastávku »Tuřany, smyčka«, zastávku »Chrlické náměstí« obsloužily v běžné poloze.
- Zahájením provozu denních linek v sobotu 31. 8. 2019 byla ukončena výluka tramvají do Líšně a na Stránskou skálu. Linky d-8 a d-10 se vrátily na svoje pravidelné trasy na Mifkovu a do zastávky »Stránská skála, smyčka« a obsluhují všechny zastávky na trase. Provoz autobusových linek v oblasti již je zajištěn podle běžného jízdního řádu.
- K rekonstrukci líšeňské trati ještě doplňujeme: Za účelem podbíjení kolejí byla na místo dopravena dvoucestná automatická strojní podbíječka UST 78 U patřící pražské firmě GJW Praha. Přeprava stroje probíhá vlastní silou po silnici jako relativně normální tahač s návěsem. Na trati se objevila kolem 10. 8. 2019.
- A jak to vypadá na líšeňské trati po ukončení rekonstrukce?
- Zastávka »Novolíšeňská« směr město je v původní poloze, nástupiště má novou nástupní hranu i dlažbu. Přechod zůstává v původní poloze, se zpomalovacím zábradlím na příchodu. V dlažbě před kolejemi jsou pásky z červených LED diod, které při příjezdu tramvaje blikají (toto opatření mělo premiéru na »Bieblově« v roce 2017). Zastávka z města je posunuta až za přechod (označník cca u prodejny pečiva), na původním místě před přechodem byla dlažba odstraněna. Nástupiště je dlouhé – až do místa, kde byl označník v roce 1986. A zde je druhý označník zastávky, s dodatkem manipulační – má se využívat v případě, kdy bude mezi Novolíšeňskou a Mifkovou pendlovat kyvadlový vlak. Oba označníky mají ELPy. Na zastávce »Bělohorská« byla změněna koncepce zastavování – nástupiště byla zkrácena, přechody jsou dva, a to na koncích nástupišť (dosud byl jeden uprostřed u přístřešku). Označníky nové s ELPy, nástupiště zcela nová. Ještě se pracuje na přístupové cestě k zastávce směr město. Zastávka »Bílá hora« má zkrácena nástupiště (ze strany od Novolíšeňské), nové nástupní hrany. Povrch nástupišť i nástupní hrany byly obnoveny i na zastávce »Líšeňská«. Na všech zastávkách bylo vyměněno veřejné osvětlení.
- Informace k rekonstruovaným výhybkám č. 1004 (rozjížděcí) a 1005 (sjížděcí) pod juliánovským sídlištěm. Jejich výměna proběhla o prázdninách v rámci akce „Odbočný uzel Ostravská tramvajových tratí linek č. 8 a 10“ za více než 33 miliónů korun. Stavba je rozdělena do dvou etap: vlastní realizace a období pro zkušební provoz. První etapa byla provedena o prázdninách a spočívala z demontáže stávajících kolejových objektů a z vložení dvou nových výhybek tvaru 1:9–300 s křížením (v Brně u tramvají premiérově), s použitím kolejnic tvaru E49S, na betonových pražcích, včetně dalších prvků pro napojení na stávající trať. Výhybky mají elektrický ohřev a zatím klasické ovládání. V druhé etapě (do konce dubna 2020) by měl dodavatel zajistit schválení dokumentace pro provoz výhybek při rychlosti pojíždění min. 40 km/h a následně i realizaci signalizace, zabezpečení a návěštění. Pak by měl následovat zkušební provoz završený kolaudací do konce července 2020. Nyní je přes výhybky nařízena jízda rychlostí 15 km/h proti hrotu, 20 po hrotu. (zčásti dle SoD pro tuto akci)
- Z důvodu konání představení Polská krev v podání Národního divadla Brno byla v sobotu 31. 8. 2019 posílena doprava na lince a-80 ze zastávek »Česká« a »Úvoz« na hrad Špilberk.
- Vyvrcholením letošních oslav 150 let tramvaje v Brně byla velkolepá kulturní akce Streetparty 150 v sobotu 31. 8. 2019 konaná v odpoledních hodinách na Lidické ulici podél lužáneckého parku. Ulice byla zcela uzavřena pro veškerou dopravu. Slavnostní zahájení proběhlo ve 13 hodin, v časech 13.30 a 18.00 se mohli návštěvníci podívat na komentovanou ukázku více než padesáti vozidel všech trakcí od historických až po nejnovější. Od 16 hodin proběhla soutěž v jízdě zručnosti řidičů tramvají. Součástí akce byl bohatý doprovodný program a nechyběly ani stánky s občerstvením. Účastníci akce se mohli také například podívat do areálu hasičů na Lidické ulici. Brněnské tramvaje při této příležitosti vyrazily do ulic s vlaječkami. Akci přálo počasí: nebe bylo bez mraků, bez větru, ale hodně velké teplo – přes 30˚C. Na akci se přišly podívat tisíce lidí.
- Již cca od 11.30 probíhala ve městě manipulace s historickými tramvajemi, které se řadily v prostoru Moravského náměstí. Při komentovaných přehlídkách se předváděné vozy pohybovaly od Moravského náměstí ulicí Lidickou přes zastávku »Antonínská« k zastávce »Pionýrská«, odkud potom odjížděly do svých vozoven (tramvaje do Medlánek, trolejbusy po první přehlídce do Husovic, po druhé do vozovny Komín, autobusy po první přehlídce do Medlánek, po druhé podle příslušnosti do Medlánek, do Slatiny anebo do depozitáře v Řečkovicích). Ve směru do centra se nejezdilo vůbec – trolej byla přepólována pro umožnění jízdy trolejbusů.
- Vozidla všech trakcí (tramvaje, trolejbusy, autobusy) byla seřazena přibližně podle roku výroby, od nejstarších po ta nejnovější. Pro každé vozidlo byly při přehlídce vyhrazeny zpravidla tři minuty – poslední vozidla první přehlídky se začátkem ve 13.30 projela krátce po 15. hodině (15.07). Totéž se opakovalo k večeru v čase 18.00 až 19.37.
- Část ulice Lidické mezi Moravským náměstím a zastávkou »Antonínská« posloužila jako seřadiště vozidel. Tribuna byla u křižovatky Lidická – Lužánecká, před tribunou vozidla na krátkou chvíli zastavovala, v komentovaném úseku před a za tribunou se pohybovala malou rychlostí. Vjezd do komentovaného úseku řídili dispečeři.
- Celá přehlídka začala jízdou koňky (vůz č. 6 TMB) – na Pionýrské byli koně od vozu odpojeni a vůz byl do medlánecké vozovny odtažen tramvají. Druhou předváděnou soupravou byla parní lokomotiva Caroline s vlečným vozem č. 25 (TMB), kterou doprovázela tramvaj evid. č. 1569. V pořadí třetím předváděným vozem byla nejstarší dochovaná brněnská elektrická tramvaj č. 10 (TMB) – bohužel vůz nemohl jet vlastní silou, a tak vypomohla tramvaj T6 evid. č. 1217.
- Následovala trojice tramvajových souprav: MV č. 57 + VV č. 205, sólo MV č. 107 a třívozová souprava MV č. 99 + VV č. 296 + VV č. 215.
- Proud poválečných vozidel zahájila autobusová souprava Škoda 706 RO s vlekem Karosa B40 (TMB), trolejbus Škoda 6Tr č. 135 (TMB) a malý autobus Praga RND č. 53 (TMB). Následovala chlouba DPMB, teprve nedávno renovovaná souprava tramvají „plecháč“ MV č. 134 + VV č. 313.
- Z 50. do 60. let jsme se dostali skupinou vozidel – trolejbus Škoda 7Tr č. 31 (TMB), tramvaj T2 evid. č. 1435 (DPMB), tramvaj T3 evid. č. 1525 (DPMB) a autobus Škoda 706 RTO č. 202 (TMB).
- Šedesátá a sedmdesátá léta připomněly autobus ŠL11 (TMB), trolejbus Škoda T11 č. 248 (TMB), trolejbus Škoda 9Tr evid. č. 3076 (TMB) a tramvaj K2 evid. č. 1123 DPMB. U ní bohužel došlo při nájezdu na přehlídku k částečnému stržení sběrače (kolizí se sběračem trolejbusu), a proto byla sunuta tramvají KT8 evid. č. 1704 s polepem ke 150. výročí.
- Osmdesátá léta zase trojice trolejbusů Škoda 14Tr v pořadí evid. č. 3173 (TMB), provozní 3260 (s novým polepem k 90 letům husovické vozovny) a služební 3239 (mazač trolejí). Nemohl chybět článkový autobus Ikarus 280 evid. č. 2090 (TMB) a Karosa B732 evid. č. 7273 (DPMB).
- Do závěru století návštěvníky přesunuly článkový trolejbus Škoda 15Tr evid. č. 3502 (DPMB), článkový autobus Karosa B741 evid. č. 2315 (DPMB) a tramvaj T3R evid. č. 1615. Nemohla chybět ani trojice tramvají T6, která byla o prázdninách testována na lince d-1 (evid. č. 1211+1212+1208), dále zástupce prvních nízkopodlažních trolejbusů Škoda 21Tr (evid. č. 3007) a také první tramvaj KT8 se středním nízkopodlažním článkem (evid. č. 1730).
- A již následovala soudobá vozidla DPMB – Anitra evid. č. 1810, článkový trolejbus Škoda 22Tr (evid. č. 3607), tramvaj K3R-N (evid. č. 1753), autobus Karosa B951E (evid. č. 7486), souprava tramvají Vario LF2+LF1 (evid. č. 1114+1590), článkový trolejbus Škoda 25Tr (evid. č. 3617) a tramvaj Škoda 13T (evid. č. 1934).
- Následovala početná skupina nekolejových vozidel – autobusy Crossway 12M (evid. č. 7811), MAVE (evid. č. 7504), článkový Solaris (evid. č. 2623), Citibus 12M CNG (evid. č. 7008), SOR NBG 12 (evid. č. 7044), článkový trolejbus Škoda 31Tr (evid. č. 3647), článkový autobus Urbanway 18M CMG (evid. č. 2044), minibus Dekstra (evid. č. 7518), parciální trolejbus Škoda 26Tr (evid. č. 3307), autobus Urbanway 12M (evid. č. 7681) a opět Crossway 12M (evid. č. 2915).
- A blížil se konec přehlídky – ještě jsme viděli služební/mazací tramvaj T3 evid. č. 1544 a montážní vozidla trolejového vedení: nejprve muzejní vůz evid. č. 5003 (TMB) a za ním nejnovější vůz evid. č. 5340. Celou přehlídku uzavřela odtahová vozidla (evid. č. 5273 a 5332) a vozidla užívaná dispečinkem (vozidlo řízení provozu + dva osobní vozy dispečinku).
- „Plecháč“ evid. č. 4058 byl použit jako štábní vozidlo pro potřeby organizátorů a řízení akce. K soutěži zručnosti řidičů byly využity vozy Vario evid. č. 1523, soupravy evid. č. 1541+1597 a 1557+1574 v řazení Px.
- V souvislosti s konáním akce došlo od 12.00 do 21.30 k odklonu linek d-1 a d-6. Tramvaje linky d-1 jezdily odklonem přes Technologický park a medláneckou vozovnu, linka d-6 byla z Moravského náměstí odkloněna na Zemědělskou. Náhradní dopravu mezi zastávkami »Hlavní nádraží« a »Královo Pole, nádraží« zajistila autobusová linka a-x6, místo akce objížděly autobusy po ulicích Milady Horákové a Drobného. Náhradní dopravu mezi zastávkami Královo Pole, nádraží – Řečkovice zajistila mimořádná tramvajová linka d-x1. Linka d-P6 byla mimo provoz.
- Vzhledem k účasti historických vozidel na Streetparty nebyly v sobotu 31. 8. 2019 v provozu historické linky d-H4 a t-H24 a také nebyl nasazen retro vůz na linku d-10. K obnovení vypravování retro tramvaje došlo proto až od neděle 1. 9. 2019, kdy sem byla vypravena premiérově souprava „plecháčů“ č. 134+313 (kurz 010/02).
- V sobotu 31. 8. 2019 byl po dvouměsíční uzavírce otevřen Husovický tunel na trase brněnského VMO.
- O víkendu 31. 8. a 1. 9. 2019 byla ukončena oprava mostu na Černovické ulici (přes ulici Olomouckou) – ve finále byla vyměněna světelná signalizace na křižovatce se sjezdem směrem k Olomoucké a nyní je již doprava v tomto uzlu bez omezení. Od pondělí 2. 9. 2019 se proto na svou standardní trasu vrátily autobusy expresní linky a-E75 ve směru ze Židenic do Slatiny (při jízdě do Slatiny obsluhují zastávku »Olomoucká – u školy«).
- Od konce září čeká řidiče v Brně změna rezidentního parkování – navíc je připravováno rozšíření zón do dalších oblastí. Parkovací oprávnění má být levnější, více hodin pro návštěvníky a bude zavedeno návštěvnické oprávnění pro vjezd do zelené zóny. Zóny budou mít tři barvy – červená, zahrnující historické centrum, zelená – oblasti přilehlé k historickému středu a modrá, zbytek města. Čím blíže ke středu města, tím bude parkování dražší. Na jaře roku 2020 mají ke stávajícím zónám přibýt další tři – okolí ulice Dřevařské, Bezručovy a Křídlovické.
- Nebezpečnou křižovatku u kamenolomu v Bystrci má vyřešit její kompletní přestavba, která by mohla začít v roce 2022. Nově by se v rámci přestavby křižovatky řešila i Letenská lávka přes řeku Svratku. Celá stavba by měla přijít na 206 milionů korun. V konečném řešení by tramvajová trať byla zahloubena a všechny ostatní komunikace by podjížděla. Křižovatka by naopak byla nad úrovní, přímý směr do Bystrce v úrovni. Na stavbě křižovatky má spolupracovat město i kraj. Momentálně se čeká na schválení memoranda o spolupráci ze strany kraje. Poté by měla být vybrána firma, která vypracuje projektovou dokumentaci – to má trvat rok a půl, teprve potom se bude vybírat zhotovitel stavby.
- Jak jsme uvedli již v minulém čísle Informací MHD, začala počátkem září rekonstrukce kanalizace na Bohunické ulici. Dle denního tisku je stávající kanalizační stoka z roku 1934 a vodovodní řad je zde v provozu už od roku 1928. V minulých letech proto v oblasti docházelo k častým haváriím. Rekonstrukce se dotkne 709 metrů kanalizace a 677 metrů vodovodu. Bude vyměněno i vedení VO, obnoveny pak budou veškeré povrchy silnice i chodníků. Rekonstrukce přijde na 80 milionů korun. Práce byly zahájeny v pondělí 2. 9. 2019 – auta v úseku mezi Teslovou a Pražákovou jezdí jenom po polovině jinak čtyřproudé komunikace. Je uzavřena polovina blíž k pekárnám (severnější). Na křižovatce s Pražákovou byl odstraněn rozměrný trojúhelníkový ostrůvek. Zastávka »Pražákova« linek a-50 a E50, která je jenom pro směr k Vídeňské ulici, byla zpřed pekáren posunuta po Bohunické ulici asi o 150 metrů vzad, před restauraci Valoria. V polovině října se ulice v úseku mezi Řehákovou a Pražákovou uzavře pro dopravu zcela. Rekonstrukce by měla skončit na podzim roku 2020.
- O víkendu 31. 8. a 1. 9. 2019 proběhl další ročník festivalu s názvem Svitava pod parou. V tyto dny opět ožil systém vleček tzv. posvitavské dráhy – objevila se zde parní lokomotiva 213.901 s přípojným vozem k motorovým vozům a jezdila z Tkalcovské do Černovic a zpět.
- Z důvodu pokračujících prací v autobusové smyčce Jírova je od 3. 9. 2019 dočasně přeložena zastávka »Jírova« pro linky a-55 a N99 směr Židenice do provizorní polohy na Novolíšeňskou k zastávce linek směr »Náměstí Karla IV«. Od 10. do 20. 9. 2019 pak byla smyčka uzavřena úplně. Zastávka »Jírova« pro spoje linky a-55 do a z Mariánského údolí byla přeložena na ulici Mifkovu pod křižovatku s ulicí Novolíšeňská. Spoje, které jsou výchozí z Jírovy, byly ukončeny na provizorní výstupní zastávce na Novolíšeňské na mostě přes tramvajovou trať. Pak se autobusy jely otočit kolem parkoviště na Bednaříkově ulici a obsloužily výše uvedenou provizorní zastávku na Novolíšeňské ulici.
- Od čtvrtka 5. 9. do neděle 8. 9. 2019 probíhaly opravy povrchu vozovky na Netroufalkách – mezi křižovatkou s Kamenicí a výjezdem z Palachova náměstí, pouze ve směru k Jihlavské ulici. Ve čtvrtek a pátek byla zastávka »Univerzitní kampus« směr Nemocnice Bohunice obsluhována pouze trolejbusovými linkami t-25 a t-37. Autobusy linek a-40, 50, 61, 69, 82, E56 a N90 obsloužily přeloženou zastávku na ulici Akademické. O víkendu pak místo trolejbusů jezdily autobusy, a místo opravy také objížděly přes Akademickou ulici.
- Z důvodu údržby kolejového svršku a opravy povrchu komunikace byl o víkendu 8. a 9. 9. 2019 omezený průjezd přes Konečného náměstí (opravovala se trať v místě křížení s trolejbusovou tratí od Kotlářské ulice). Linka d-3 byla odkloněna přes Pisárky. Byla nahrazena autobusem linky a-x3 jedoucím po trase Česká – Sušilova – Smetanova – Rybkova (přeložená zastávka) – Tábor – po trase a zastávkách linky d-3 – Rosického náměstí – Hlavní – Vozovna Komín. Ve směru do centra již autobusy místo opravy neobjížděly. Linka d-12 byla v provozu pouze v úseku Juliánov – Česká. K Technologickému parku pak jezdily autobusy linky a-x12, které místo opravy také objížděly po Kounicově ulici. Linky t-25, t-26, na kterých jezdily článkové autobusy, v obou směrech vynechávaly zastávku »Konečného náměstí«, náhradou obsluhovaly v obou směrech zastávku »Nerudova«. Po Kounicově ulici byly ve směru z centra vedeny i noční linky a-N92, N93 a N99.
- Z důvodu konání sportovní akce Masaryk Racing Days 2019 byla o víkendu 7. a 8. 9. 2019 v provozu autobusová linka a-400 Mendlovo náměstí – Automotodrom, Start. Přeprava na lince byla bezplatná. Jednalo se jen o několik málo spojů.
- Z důvodu konání kulturní akce Špilberk žije! byla o víkendu 7. a 8. 9. 2019 posílena doprava na hrad Špilberk. Bylo možné využít linku a-80 ze zastávek »Česká« a »Úvoz«.
- Na počátku září začala oprava vstupu do největšího brněnského parku z Lužánecké ulice. Hotovo má být do měsíce. Dojde k odstranění některých asfaltových ploch a budou nahrazeny osázenými plochami včetně stromů a keřů. Okolí vchodu má být zkultivováno a zatravněno.
- Dne 6. 9. 2019 tomu bylo 60 let, co byl v Brně uspořádán první mezinárodní strojírenský veletrh (MSV). Výstaviště tenkrát získalo tři nové pavilony (B, C a Z). Veletrh trval 15 dní a navštívilo jej na 2,4 miliony návštěvníků (loňský veletrh trval pět dní a návštěvnost byla 80 tisíc). Československé podniky tehdy předvedly 3000 exponátů.
- Začátkem října se začne opravňovat vodovod a kanalizace ve třech ulicích historického centra města. Práce budou trvat dva roky – opravované ulice jsou Česká, Solniční a Opletalova. Kanalizace zde pochází z konce 19. století a vodovod z 20. let 20. století. V ulici Solniční budou práce probíhat v podzemí, v České a Opletalově v otevřeném výkopu.
- Na rekonstruovaném autobusovém nádraží v Benešově ulici byla již v průběhu srpna otevřena část blíže celnici, část blíže k hotelu Grand byla zprovozněna až o posledním srpnovém víkendu, včetně prodejen jízdenek. Stávající stánky – prodejny jízdenek, které byl po dobu opravy umístěny poblíž parkoviště, byly v následujících dnech odvezeny. Práce byly zcela dokončeny v polovině září. Na nástupišti přibyly veřejné toalety (již loni) a zázemí pro cestující i řidiče, byla opravena nástupiště a památkově chráněná střecha, příchod k nástupištím je nyní bezbariérový. Autobusové nádraží odbavuje denně kolem 150 spojů.
- Na Zábrdovické ulici začali od 2. 9. 2019 opravovat tramvajovou trať přímo v křižovatce s ulicí Šámalovou, pražce zůstaly stávající, byly doplněny nové kolejnice a nové zádlažbové panely. Zastávka »Kuldova« pro směr na Starou osadu byla pro linku a-64 posunuta opět až na Bubeníčkovu za železniční most, ostatní linky obsluhovaly zastávku u Kauflandu (po zabočení doleva). Celý úsek od záložního vjezdu do Vojenské nemocnice po křižovatku s ulicí Šámalova tedy zůstává na původních pražcích. Důvodem je připravovaná stavba vjezdu do areálu Nové Zbrojovky. Na Zábrdovickém mostě se v týdnu od 2. 9. 2019 pokládaly BKV panely pro uložení kolejnic tramvajové tratě. V týdnu od 9. 9. 2019 konečně položeny velkoplošné panely i v prostoru zastávek »Vojenská nemocnice« a následně položeny kolejnice až ke křižovatce s Lazaretní. V dalším týdnu se pokládaly konstrukční vrstvy vozovky pro směr do Židenic. A v týdnu od 23. 9. 2019 proběhla pokládka velkoplošných panelů mezi křižovatkou s Lazaretní a mostem.
- Na Bubeníčkově ulici začaly 2. 9. 2019 práce spojené s opravou obrubníků a následně i povrchu komunikace. Napřed se vyměňovaly obrubníky na pravé straně při pohledu z města – od železničního mostu až po Rokycanovu ulici. V týdnu od 9. 9. 2019 začala také výměna obrubníků (na nástupní hraně kasselské) a dlažby na ostrůvku zastávky »Kuldova« směr centrum. Zastávka zůstala v původní poloze. Koncem týdne se na Zábrdovické dokončoval živičný povrch podél spraveného úseku kolejí mezi mostem přes náhon a křižovatkou s Šámalovou ulicí včetně, krátkodobě zde byly semafory a jezdilo se po polovině vozovky dále od lázní. V týdnu od 16. 9. 2019 se začalo opravovat nástupiště zastávky »Kuldova« také pro směr Stará osada – byla odbagrována polovina ostrůvku bližší Šámalově, na zbylé polovině zastavují autobusy linky a-64 (již nemá přeloženu zastávku za most). Koncem týdne byl po celé délce Zábrdovické a Bubeníčkovy vyfrézován jízdní pruh pro směr Stará osada – od Šámalovy až po Rokycanovu. Obrubník v tomto směru na Bubeníčkově již byl znovupoložen. V opačném směru teprve začíná výměna obrubníků, směrem od Staré osady. Veškerý provoz je obousměrně veden po tramvajovém tělese, a to i pod železničním mostem.
- Napojení areálu Nové Zbrojovky na stávající síť komunikací bude provedeno z křižovatky Zábrdovická – Šámalova. Namísto stávající úzké uličky mezi zábrdovickými lázněmi a bývalým učilištěm Zbrojovky v pokračování ulice Šámalovy k ulici Lazaretní bude plnohodnotná široká ulice se stromořadím po obou stranách. Budou se zde bourat nižší objekty – tovární haly a dílny. Po překročení ulice Lazaretní bude komunikace pokračovat areálem Nové Zbrojovky přibližně směrem k již opravené nářaďovně.
- Z důvodu údržby kolejového svršku byl o víkendu 14. a 15. 9. 2019 vyloučen provoz tramvají a omezen průjezd autobusů na Křenové ulici. Opravovala se trať v prostoru křižovatky se Zderadovou ulicí a na mostě přes řeku. Linka d-8 byla rozdělena na dva provozní úseky: Starý Lískovec – Masná a Geislerova – Mifkova. Linka d-10 byla v provozu pouze v úseku Geislerova – Stránská skála (retro tramvaj jezdila na lince 5). Linka d-12 byla v provozu pouze v úseku Technologický park – Hlavní nádraží a odkloněna na Malinovského náměstí. Náhradní dopravu zajišťovala autobusová linka a-X v trase Hlavní nádraží – Masná – Geislerova – Juliánov. Autobusy místo opravy objížděly ve směru z centra po Masné, Hladíkově a Tržní. Na linky t-31/33 byly nasazeny parciální trolejbusy (na sedmi kurzech), doplněné autobusy (na dvou kurzech).
- V sobotu 14. 9. 2019 se na Slovanském náměstí v Králově poli konaly tradiční Erbovní slavnosti. MHD byla z prostoru náměstí po celý den odkloněna okolními ulicemi, na linkách t-30 a 32 byly v celé trase nasazeny autobusy.
- Schodiště mezi ulicemi Bašty a Nádražní má být dokončeno do konce roku – náklady na jeho vybudování činí pět milionů korun. Kromě schodiště dojde také k přeložce kabelových tras, výsadbě vegetace a k úpravě okolí.
- Do konce roku má na zastávkách MHD přibýt dalších osm přístřešků pro cestující – jde o zastávky »Ústřední hřbitov, Nové sady, Velodrom, Anthropos, Krematorium, Výstaviště – hlavní vstup, Kuldova a Moravské náměstí«. V Brně je 1500 zastávek, přístřešek je pouze u cca třetiny z nich.
- V souvislosti se zahájením akademického roku na brněnských vysokých školách došlo od pondělí 16. 9. 2019 ke změně jízdních řádů linek d-12, t-25, t-26, t-37, a-40, a-48, a-53, a-61, a-63, a-69 a a-E50 (v sedle jsou spoje linky t-37 jedoucí doposud na Osovou ukončeny v terminálu »Nemocnice Bohunice«; o víkendech jezdí k nemocnici zase každý druhý spoj).
- Z důvodu opravy povrchu komunikace je od úterý 17. 9. 2019 omezen provoz na ulici Štursově – autobusy linek a-67 a 84 při jízdě směr Přívrat vynechávají zastávku »Rosického náměstí«, náhradou obsluhují zastávku »Vrázova« (jedou po Kroftově ulici). Po Kroftově ulici je vedena i noční linka a-N92 ve směru do centra.
- Práce na stavbě nového přechodu pro chodce na Rokytově ulici v prostoru zastávky »Údolíček« (nad křižovatkou s ulicí Komprdova) začaly na začátku srpna. V září se pracovalo na rozšíření vozovky pro směr na Vinohrady tak, aby uprostřed vozovky mohl být vybudován dělící ostrůvek. Posunutý chodník byl vydlážděn, byly instalovány nové obrubníky (nástupní hrana je z kasselských obrubníků), zastávka bude nově posunuta o cca 50 metrů výše. Od 19. 9. 2019 začaly práce na rozšíření vozovky i ve směru z kopce (k Svatoplukově), u zdi kasáren.
- Dopravní policie oslavila sté výročí – 2. 9. 1919 se poprvé příslušník dopravní policie pokoušel řídit zcela chaotický provoz na křižovatce v dolní části pražského Václavského náměstí. Jeho práci tehdy sledovalo velké množství občanů, kteří se v okolí křižovatky shromáždili. Například v roce 1928 se mimo města stalo 1069 dopravních nehod, při kterých zahynulo 69 lidí. V této době bylo na hlavních tazích 10 četnických silničních kontrolních stanic, do roku 1938 jich bylo již 22 (v Čechách kromě Prahy také v Českých Budějovicích, České Lípě, Hradci Králové, Jičíně, Karlových Varech, Mostě, Plzni a Poděbradech; na Moravě sídlily v Brně, Jihlavě, Moravské Ostravě, Olomouci a v Uherském Hradišti; na Slovensku byla jejich sídla v Bratislavě, Banské Bystrici, Košicích, Popradu, Trenčíně a v Žilině).
- V polovině září vláda rozhodla, že z Brna na sever (na Svitavy) nepovede dálnice, ale čtyřproudá silnice I. třídy. Vedení této silnice kolem Brna je uvažováno přes Bystrc. Výslednou podobu silnice včetně jejího značení schválí zastupitelé Jihomoravského kraje cca za rok.
- Od ledna 2020 by mělo vstoupit v platnost omezení vjezdu aut do historického centra Brna (omezeno bude zejména projíždění aut přes pěší zónu a jejich projíždění městem). Centrum bude rozděleno na sedm zón, z nichž tři zóny (Pěší zóna, Zelný trh, Rašínova) budou s velmi omezeným vjezdem. Čtyři další (Veselá, Bašty, Jezuitská, Měnínská) budou mít omezení mírnější. Kontrola aut vjíždějících do historického jádra bude i nadále prováděna kamerovým systémem. Do tří zón s nejpřísnějším režimem (s celodenní regulací) se bude moci vjíždět pouze s povolením – např. vjezd pro zásobování bude možný pouze v rozmezí 6–10.30 hod. V méně přísných zónách se počítá s tzv. dropzónami, což jsou místa pro krátkodobé parkování (30 nebo 60 minut). Uvedená opatření mají zamezit častému průjezdu aut pěší zónou mezi Masarykovou ulicí a náměstím Svobody a zároveň mají umožnit vjezd do okolních ulic.
- Mezi Poříčím a Táborského nábřežím bude přes řeku Svratku postavena nová lávka a podstatně se změní podoba křižovatky Poříčí a Rybářské ulice. Nová lávka nahradí stávající můstek přes řeku – bude však posunuta o cca 20 metrů proti proudu a bude zvednuta nad hranu nových protipovodňových stěn. Současně s lávkou bude posunut i dnešní přechod pro chodce – bude v křižovatce Poříčí – Rybářská, bude mít ostrůvek a světelnou signalizaci. Podoba nábřeží se má postupně měnit od podzimu roku 2020. Stavba nové lávky se uskuteční v souvislosti se zhruba půlmiliardovým projektem na oživení nábřeží řeky Svratky, jehož součástí jsou protipovodňová opatření.
- V úterý 10. 9. 2019 prasklo na židenické Gajdošově ulici v blízkosti napojení ulice Jamborovy vodovodní potrubí. Bylo nutné uzavřít oba jízdní pruhy ve směru na Starou osadu a dopravu vést napřed po Jamborově a poté jednopruhově po sousední polovině vozovky. Průjezd byl obnoven ve čtvrtek 12. 9. 2019 ráno. Spoje projíždějících linek MHD zde nabíraly značné zpoždění.
- V úterý 17. 9. 2019 byla pro veškerou dopravu otevřena Hudcova ulice, kde probíhala oprava prostoru autobusových zastávek »Medlánky«. V pátek 20. 9. 2019 byly do původní polohy (na úrovni budovy radnice) vráceny i obě zastávky linek a-41, 65, 71 a N90.
- Kvůli údržbě tramvajové trati na Pekařské ulici, resp. Mendlově náměstí byly o víkendu 21. a 22. 9. 2019 linky d-5 a 6 obousměrně odkloněny přes náměstí Svobody. Spoje linky d-5, běžně vedené na Mendlovo náměstí, byly ukončeny ve smyčce Nové sady. Náhradní dopravu zajistila autobusová linka a-x6 mezi zastávkami »Česká« a »Poříčí«.
- O víkendu 21. a 22. 9. 2019 probíhala oprava povrchu zastávky »Jírovcova« (směr zastávka Pavlovská).
- Z důvodu konání kulturní akce Hudba z FEKTu v areálu VUT pod Palackého vrchem byl ve středu 25. 9. 2019 ve večerních hodinách posílen provoz linky d-12. Přístup na akci byl zajištěn od zastávky »Technologický park«.
- Již v červnu zakoupil DPMB od Veletrhů Brno pozemky pro budoucí vratnou tramvajovou smyčku v Pisárkách – smyčka by měla být zčásti na mostním objektu.
- Zpřístupněním parčíku a teras u Janáčkova divadla skončila v září celková oprava divadla. Přišla na téměř 770 miliónů korun.
- V Novém Lískovci by mělo na místě bývalých zahrádek v prostoru ohraničeném ulicemi Petra Křivky, Koniklecová a Travní vzniknout 17 bytových domů s 230 byty a 24 rodinných řadových domů. Nyní probíhá posuzování připravované stavby na životní prostředí (EIA).
- Vznik vysokorychlostní tratě Brno – Přerov – Ostrava se posunul o kousek dál. Dne 21. 8. 2019 byl vybrán zhotovitel studie proveditelnosti, která zahrne prověření trasy a podklady pro projektovou přípravu.
- Již v srpnu začala na kolejišti hlavního nádraží jižně od mostu přes Hybešovu ulici pokládka kolejí. V průběhu září byla mj. opět položena 12. kolej podél 5. nástupiště, včetně úseku přes most přes Hybešovu (od prosince 2018 byla kolej ukončena zarážkou před mostem). Zatím není zprovozněna. Instalují se i kolejové objekty, např. křižovatková výhybka na mostě přes Hybešovu. Na nástupištích 2–4 byl v místě průkopu opět obnoveny obrubníky, postupně se pokládá dlažba. Bylo zbořeno stavědlo č. 2 u odstavného nádraží B.
- Kolej č. 15. podél 6. nástupiště hlavního nádraží v prostoru opravovaného mostu přes Hybešovu ulici byla v září opět položena a 18. 9. 2019 zprovozněna, následně byly práce na této straně mostu dokončeny. Na prvním nástupišti se intenzivně pracuje na novém povrchu – již je v celé délce dokončena nástupní hrana.
- V Židenicích byla o prázdninách zbořena budova stavědla v rozštěpu třebovské trati a nákladního průtahu. Stavědlo zde stojí od počátku 50. let, kdy probíhala přestavba mostu přes Bubeníčkovu ulici. Na místě vyroste technologický objekt Správy elektrotechniky (na stejném půdorysu jako bývalé stavědlo).
Novinky ve vozovém parku
- Ve dnech 28. a 29. 8. 2019 absolvovala souprava tramvají T6A5 evid. č. 1217+1218+1207 zkušební jízdy a od 2. 9. 2019 se objevila na kurzu 001/32 s cestujícími. Zároveň v září stále jezdila i první souprava ve složení evid. č. 1211+1212+1208. Třívozové soupravy jsou vypravovány na pořadí 001/22 a 001/32.
- Na konci srpna probíhala TBZ další ex pražské tramvaje T6A5 – evid. č. 1228 (30. 8. a 4. 9. 2019). Ke konci prvního zářijového týdne vyjela na zkušební jízdy souprava tramvají evid. č. 1228+1223.
- Jaké je vypravování tramvají po prázdninách? Na lince 1 jezdí soupravy Vario (a dva kurzy 3×T6 – jen v prac. dny). Na „dvojce“ (propojená s linkou 3) spřažené soupravy 2×T3, příp. 2×T3R nebo 2×T6 či 13T a na spojích ukončených na Malinovského náměstí většinou K2 nebo Anitra (o víkendech nejezdí spřažené soupravy). Na lince 4 zajišťují provoz vozy Anitra a K2 (objevovala se i sólo tramvaj evid. č. 1658). Na lince 5 se můžeme svézt vozy K2 a 13T, kromě nich alternativně také Anitry, KT8 anebo K3R-N (ty na kurzech 005/02 a 005/10) – o víkendech pouze K2 a Anitra. Na lince 6 jezdí v souběhu vozy 13T a spřažené soupravy 2×T3 (o víkendech souběh vozů 13T, K2 a Anitra). Linku 8 obsluhují i nadále tramvaje KT8. Na lince 9 je možné vidět vozy 13T (i o víkendech). Na linku 10 vyjíždějí v pracovní dny tramvaje K2, Anitra a VarioLF, o víkendech retro vozy. Linka 11 je obsluhována vozy Anitra, případně 13T, K2 a soupravami 2×T3. Na linku 12 jsou vypravovány spřažené soupravy 2×T3 (případně 2×T6) společně s vozy KT8, o víkendech vozy 13T.
- Pracovníci ústředních dílen DPMB začali pracovat na kompletaci nových tramvají EVO2, jejichž komponenty dodávají Krnovské opravny a strojírny. Celkem by se měl vozový park rozrůst během pěti let o 41 těchto vozů; první dva mají vyjet ještě před koncem letošního roku. Komponenty pro složení prvních dvou vozů byly přivezeny v srpnu. Kompletace jednoho vozu potrvá čtyři až pět měsíců, podílet se na ní bude třicítka zaměstnanců. Nové tramvaje budou nízkopodlažní, klimatizované, s USB zásuvkami a wifi. Nahradí tramvaje typu K2. Náklady na projekt činí 1,3 miliardy korun. (dle TZ DPMB)
- Během srpna byly dokončeny velké prohlídky tramvají evid. č. 1114, 1517 a 1558. Tramvaje T3R.PV evid. č. 1517 a 1558 absolvovaly opravu v rozšířenější podobě. Oba vozy obdržely podlahovou krytinu Altro, zajímavostí je náhrada původních plastových krycích plent podvozků za plechové s výřezy. Stanoviště řidiče vozu evid. č. 1558 bylo osazeno klimatizací Dometic, která nahradila původní ochlazovač Trav-l-cool. Tramvaji evid. č. 1517 zůstal pro Brno atypický polopantograf Lekov EPDE 17-2600.
- V poprázdninovém období skončilo vypravování článkových trolejbusů Škoda 25Tr na slatinské linky t-31 a t-33. Parciální trolejbusy (26Tr) jsou vypravovány především na t-30, 37 a 32, objevují se však i na jiných linkách.
- DPMB vypsal 12. 9. 2019 veřejnou zakázku na dodávku až 60 sólo parciálních trolejbusů. Odhadovaná hodnota kontraktu je 780 miliónů korun. Lhůta na podání nabídek běží do 14. 11. 2019. Požadavky řešení baterií a dojezdu jsou stejné jako u prvních brněnských parciálních trolejbusů, karosérie je požadována třídveřová se šířkou vstupů minimálně 1200 mm. Předchozích tržních konzultací se účastnily Škoda Electric, Solaris a Cegelec.
- V září byl odstrojen odstavený článkový trolejbus Škoda 15Tr evid. č. 3506 a na konci měsíce sešrotován.
- V srpnu byla v ústředních dílnách DPMB v Medlánkách dokončena rozsáhlá renovace tramvajové soupravy „plecháčů“. Po zvládnutí TBZ – motorový vůz dne 2. 8. 2019 a vlečný vůz v noci z 15. na 16. 8. 2019 – se vozy ve dnech 17. 8. 2019 a 31. 8. 2019 představily široké veřejnosti. Následující článek byl s malými úpravami převzat z www.bmhd.cz:
- V rámci retro programu DPMB bylo uvažováno i o vytvoření historické soupravy motorového a vlečného vozu z tramvají továrních typů 4MT + 3VL. Z tohoto důvodu došlo v roce 2014 k převzetí nepotřebného vraku vlečného vozu evid. č. 1313 z TMB, které jej v minulosti využívalo jako nářaďový vůz a jako útulnu pro pracovníky.
- Jako motorový vůz zamýšlené soupravy byl v první fázi zvolen dosavadní salónní vůz evid. č. 4058, který měl být přestavěn na ryze historický. Vzhledem k častému využívání tohoto vozu pro komerční jízdy však bylo od tohoto záměru upuštěno. V dubnu 2017 proto byl od TMB odkoupen nepojízdný vrak motorového vozu evid. č. 1134. Tento vůz byl posledním existujícím ze skupiny tramvají, které byly po ukončení provozu dvounápravových tramvají převezeny do Líšně, resp. na líšeňskou trať s perspektivou budoucích exponátů či služebních vozidel.
- Renovace tramvají byla zahájena v říjnu 2017. Pod odborným vedením Ing. Jiřího Černého a p. Miloše Tlaskala probíhala zcela v režii ústředních tramvajových dílen DPMB. Na projektu bylo pracovníky ÚD odpracováno přes 12 tisíc hodin. Konstruktér ÚD musel vytvořit nebo upravit bezmála 1800 technických výkresů, na základě kterých bylo nutné zhotovit přes 8000 dílů, a to převážně v ústředních dílnách. Nezanedbatelnou technickou pomoc poskytlo Technické muzeum v Brně.
- Práce byly zahájeny nejprve na motorovém voze. Na počátku došlo k vyklizení vozu, rozebrání zbytků obložení vozové skříně a vyvázání podvozku. Holá skříň byla kompletně otryskána externím dodavatelem a následně se podrobila karosářským úpravám a opravám, které znamenaly kompletní výměnu oplechování, okenních sloupků a velké části rámu. Poté došlo k nalakování skříně v původním barevném schématu s šedou střechou. Po nalakování probíhala výroba a montáž podlahy, pokládka kabeláže a komponent elektrovýzbroje, vnitřní výdřevy, obložení stropu, výroba kabiny průvodčího a stanoviště řidiče, montáž sedadel, oken, madel atd. Podvozek se podrobil samostatné opravě, kdy byly vyvázány motory, které se dochovaly ve velmi dobrém stavu, nápravy, převodovky a veškeré součástky mechanické brzdy. Rám podvozku byl srovnán a byly opraveny všechny vadné nebo opotřebené části. Nápravy a převodové ústrojí (pastorky a ozubená kola) byly vyrobeny externě jako zcela nové. Nápravová kluzná ložiska byla vyrobena v ústředních dílnách, tlapová ložiska motorů byla upravena pomocí technologie žárových nástřiků. Revize a oprava vypružení, kolejnicových brzd a systému mechanické brzdy proběhla v ÚD. Po kompletaci podvozku došlo k jeho zavázání pod vozovou skříň. Elektrická výzbroj se zachovala původní – oba motory se nacházely v uspokojivém repasovatelném stavu, stejně jako rozjezdové a brzdové odporníky. Řídící kontrolér byl použit dostupného typu (z vozu 6MT), který se před montáží podrobil renovaci ve firmě Alfa Union. Kabeláž 600 V i 24 V je zcela nová, dobíjení baterie probíhá na rozdíl od původního řešení, kdy byl použit srážecí odpor, miniaturními statickými měniči, které jsou stejně jako baterie umístěny ve skříních pod sedadly. Pantograf původního typu byl vyroben v ÚD za využití původních litých spojovacích částí, stahováku atd. Oživování hotového motorového vozu bylo zahájeno koncem července, poprvé se vlastní silou pohnul 23. 7. 2019.
- Obdobným způsobem probíhala i renovace vlečného vozu, která byla zahájena s odstupem několika měsíců. Díky jednoduššímu řešení podvozku (jedná se v podstatě o dva jednonápravové podvozky), elektrovýzbroje i řešení interiéru byla jeho celková doba renovace o něco kratší.
- V druhé polovině srpna se oba vozy ještě podrobily dokončovacím pracím a dolaďováním drobných detailů. V průběhu září je bylo možné spatřit v rámci zkušebního provozu s cestujícími na linkách d-10 (souprava 1. 9.) a H4 (8. 9. sólo vůz, otáčel se ve smyčce v Masarykově čtvrti).
autoři: Ladislav Kašík, Libor Čuma, Jiří Kotrman, Jiří Mrkos
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net