Aktuality měsíce května 2020
- Měsíc květen byl ve znamení dalšího postupného rozvolňování mnohdy až drakonických opatření spojených s pandemií koronaviru Covid-19. Například od pondělí 11. 5. 2020 se otevřela kadeřnictví, kina, divadla a mohly se konat sportovní a kulturní akce pro sto lidí. Otevřela se muzea a galerie. Otevřela se i obchodní centra nad 5000 m2. To vše s jistými omezeními (rozestupy apod.). Byly otevřeny zahrádky restaurací. Do škol se vrátili žáci devátých tříd a maturanti, aby se v omezeném režimu připravili na přijímací zkoušky. Otevřela se i vnitřní sportoviště (s omezeními). Od 11. 5. 2020 byla umožněna mezinárodní vlaková a autobusová doprava, ale jednotliví dopravci zahajovali dopravu postupně.
- Dalším mezníkem bylo pondělí 25. 5. 2020 – otevřely se vnitřní prostory restaurací, hotely a jiná ubytovací zařízení, začaly jezdit taxíky, je možné navštívit hrady a zámky a vnitřní prostory ZOO. Byly znovuotevřeny bazény, sauny a venkovní koupaliště. Povoleny byly hromadné akce pro max. 300 osob.Do školy začali chodit žáci prvního stupně základních škol (platí ovšem omezení počtu žáků ve třídách).
- Již od 1. 5. 2020 nemusely nosit děti roušky (a také třeba moderátoři a redaktoři), od 25. 5. 2020 pak na venkovním prostranství všichni.
- Ovšem – kvůli epidemii se letos nekonala celá řada tradičních akcí, více či méně spojených s městskou dopravou: den otevřených dveří v depozitáři TMB v Řečkovicích, který bývá poslední víkend v dubnu, neuskutečnila se ani přehlídka ohňostrojů na Brněnské přehradě, která bývala v květnu a červnu, nebyla ani muzejní noc, která bývala v polovině května.
- Také v květnu byla městská doprava v Brně provozována v omezeném režimu. V pracovních dnech se jezdilo podle jízdních řádů platných pro pracovní dny – prázdniny. Školní autobusové linky a-š85–88 byly mimo provoz, nejezdily ani zvláštní školní spoje. Autobusová linka a-E56 byla v provozu pouze v úseku Nemocnice Bohunice – Královo Pole, nádraží. Linky d-1, 8, 12 a a-53 byly i v neděli v podle jízdních řádů platných pro soboty (tj. bez nedělního podvečerního a večerního posílení). Nadále upraven je provoz nočních autobusových linek. Postupně však docházelo k dílčím změnám na vybraných linkách. Od 11. května 2020 byla linka d-8 posílena rozšířením provozu souběžné linky d-10 ve špičkách pracovních dnů. Stejně tak byla posílena linka d-12 vložením posilových spojů v části trasy v pracovních dnech. Na linku 4 byly opět nasazeny tramvaje s vyšší kapacitou. Zkrácen interval byl v pracovních dnech i na linkách t-31 a 33 a autobusové lince E56 (ve špičkách ze 30 na 15 minut). V plném rozsahu byla také obnovena služba SENIORBUS. K provozu tramvají ještě poznámku – v současném „prázdninovém“ provozu zůstal zachován provoz linky d-11 (v poslední době byla praxe ho nahrazovat posílením linky d-9): jezdí v intervalu 20 minut. Již od pátku 1. 5. 2020 byla obnovena obsluha zastávek »Modřice, Decathlon« a »Modřice, XXXlutz« linkou a-78.
- Od soboty 23. 5. 2020 byl obnoven provoz cyklobusů a dalších turistických spojů IDS JMK, nadále platilo omezení jízd některých vlaků. Od pondělí 25. 5. 2020 se posílilo spojení regionálními autobusy, regionální spoje však stále nejezdí v plném rozsahu odpovídajícímu školnímu roku. Nadále zůstaly mimo provoz spoje IDS JMK jezdící na Slovensko a do Rakouska.
- Od pondělí 25. 5. 2020 došlo k dalším dílčím změnám na vybraných linkách brněnské MHD: provoz na lince d-1 byl ve špičkách posílen vložením posilových spojů v úseku Řečkovice – Pisárky, provoz na lince d-8 také byl ve špičkách posílen vložením posilových spojů v úseku Novolíšeňská – Švermova. Na lince t-30 byl v pracovních dnech přes den zkrácen interval mezi spoji. V ranní špičce byl částečně posílen provoz na linkách a-40, 41, 47, 68 a 70. Obnovily se vybrané školní spoje na linkách a-49, 52, 65, 69, š85, š87 a š88. Ostatní výše uvedená opatření zůstala v platnosti.
- Na začátku května jsme si v Brně připomněli již 90. výročí provozu městských autobusů. Dne 2. května 1930 vyjel na linku A z Moravského náměstí do Černých Polí první autobus. V počátcích provozu najely autobusy ročně na sedmi linkách až 900 tisíc km a převezly dva a půl milionu cestujících. Dnes DPMB zajišťuje provoz na 60 autobusových linkách, na kterých autobusy ročně najedou 19 miliónů km a převezou 127 milionů cestujících. DPMB je aktuálně s počtem 160 autobusů na CNG majitelem největšího vozového parku na zemní plyn v ČR. (dle TZ DPMB)
- Od středy 13. května 2020 došlo k obnovení režimu zastávek na znamení, je tedy nutné opět používat signalizaci k řidiči. Nadále však nebylo obnoveno používání poptávkového otevírání dveří, vozidla MHD tak v zastávkách otevírají automaticky všechny dveře určené pro nástup cestujících. Stejně tak řidiči brněnské MHD neprodávají jízdenky.
- Na konci dubna začala oprava povrchu ulice Provazníkovy. Opravoval se úsek mezi Merhautovou a Kotěrovou ulicí. Od 29. 4. do 7. 5. 2020byla z toho důvodu přeložena zastávka »Merhautova« linek t-25, 26 a a-57, 84 pro směr Husovice vpřed za křižovatku s ulicí Kotěrovou.Od 11. do 15. 5. 2020 byla z tohoto důvodu přeložena zastávka »Merhautova« ve směru od Husovic linek t-25, 26 a a-44 a 57 vzad (před křižovatku s ulicí Kotěrovou).O víkendu 16. a 17. 5. 2020 se pak opravoval úsek mezi Kotěrovou a křižovatkou pod Husovickým tunelem. Na linky t-25 a 26 byly nasazeny autobusy, které jezdily v úseku Tomkovo náměstí – Provazníkova ve směru od Husovic odklonem Husovickým tunelem a ulicí Merhautovou. Husovickým tunelem jezdily i autobusy linek a-44 a 57.
- V květnu pokračovala oprava povrchu Jihlavské ulice mezi Vídeňskou a Dlouhou ulicí. A pokračovalo i dopravní omezení – po komunikaci se dalo jezdit pouze ve směru od Vídeňské ulice (do kopce). V pondělí 4. 5. 2020 se začalo jezdit po levé polovině vozovky (blíže hřbitovní zdi), a v průběhu dne proto byla dočasně ukončena obsluha zastávky »Krematorium« (linky a-40, 61, N90, N91). V průběhu středy 27. 5. 2020 byla komunikace plně zprovozněna a veškeré odklony a omezení byly ukončeny.Zastávka »Krematorium« ve směru do centra ale zprovozněna zatím není.
- O prodlouženém víkendu 8.–10. 5. 2020 byl z důvodu výměny kolejí a kolejových objektů vyloučen provoz tramvají přes Pisárky. Tramvaje linky d-1 jezdily obousměrným odklonem ulicemi Husova, Veveří, Tábor, Minská a Horova. Náhradní dopravu zajistila autobusová linka a-x1 v trase Hlavní nádraží – Mendlovo náměstí – Pisárky – Vozovna Komín (– Svratecká). V Pisárkách byly mj. vyjmuty původní výhybky umožňující zabočení do smyčky – před ruským konzulátem na Hlinkách. Výluka se opakovala i o víkendu 16.–17. 5. 2020: to se opravovaly výhybky na Mendlově náměstí. Protože se pracovalo na vozovce v blízkosti zastávek linek a-x1, t-25, 26 a a-44, N97 a N98 směr Hlavní nádraží / Úvoz / Poříčí, byla tato přeložena do ulice Veletržní (provoz na trolejbusových linkách t-25 a 26 zajistily autobusy).
- Během výluky 8.–10. 5. 2020 byla od kolejové sítě odpojena pisárecká vozovna a veškerý provoz byl zajišťován z Medlánek. Část linek d-1 a 12 byla obsazená tramvajemi KT8, na „jedničce“ jezdilo také trojče T6. Vozy T6 jsme mohli vidět i na lince d-3. Na lince d-4 bylo možné se svézt také tramvajemi Škoda 13T.
- V květnu se opravovala také Pražská ulice v Bosonohách, a to cca od domu č. 15 po křižovatku s Hoštickou ulicí. Jezdilo se jen po polovině vozovky, doprava byla řízena světelnou signalizací a vjezd byl dovolen pouze veřejné dopravě a obyvatelům. Zastávka »Skalní« linek a- 51, 69, N96, 401a 402 ve směru do Bosonoh byla přeložena zpět na úroveň zastávky pro směr do centra. Zastávka »Pražská« pro linku a-51 byla přeložena zpět do ulice Troubské, pro linky a-401 a 402 zpět před křižovatku s ulicí Troubskou a autobusy linek a-69 a N96 ji neobsluhují. Obdobná opatření platila pro zastávku »Hoštická« – pro linku a-51 přeložena vpřed do ulice Troubské, pro linky a-401 a 402 přeložena vpřed za křižovatku s ulicí Troubskou a linky a-69 a N96 obsluhovaly zastávku v ulici Hoštické beze změn. Napřed se opravovala polovina vozovky pro směr od Brna, od 18. 5. 2020 se jezdilo po polovině vozovky pro směr do Brna. Finální vrstva se pokládala až nakonec na obou polovinách v závěru měsíce.
- V květnu byla zprovozněna nová příjezdová hala tramvajové vozovny Pisárky. V předchozích měsících se v hale montovala a zprovozňovala technologie a s ohledem na rekonstrukci části kolejiště pod novým zastřešením byly často koleje před halou a v hale používány k deponování části souprav. Zkušební provoz haly byl zahájen v pondělí 11. 5. 2020: v odpoledních hodinách již tramvaje začaly zatahovat přes halu. Ta je určena pro provádění denní očisty (DOČ) a denního ošetření (DOŠ). Bylo ukončeno zatahování tramvají přes 10. kanál. Pro všechny tramvaje zatahují do vozovny Pisárky je poslední zastávkou na trase jízdy zastávka »Lipová«, kde musí všichni cestující vystoupit (dosud to byla zastávka na konci pisárecké smyčky u vrátnice). Průjezd tramvají je dočasně realizován ve zjednodušeném režimu, protože ještě nejsou zprovozněny některé funkční prvky systému denní údržby. Do haly vedou dvě koleje P1 (levá) a P2 (střední, v hale pravá). Třetí kolej P3 (pravá) je vedena vpravo kolem nové haly, je možný vjezd kolejovou spojkou do příjezdové haly na kolej P2. Za hlavní vlakovou cestu do haly je považována kolej P2. Řidiči napřed zastaví na stanovišti pro DOČ. Po očistě řidič provede posun tramvaje nastanoviště DOŠ. Na levé koleji P1 jsou pracoviště DOČ a DOŠ sdružena do jednoho.Po ošetření následuje manipulační jízda přes smyčku zpět do prostoru vozovny na 12. kanál – přímo nakolej vedle budovy staré haly. Řidič zde předává vozidlo pracovníkovi posunu. V úterý 19. 5. 2020 následovalo slavnostní zahájení provozu haly.
- Očistou v nové hale bude procházet až 130 tramvají denně. Nad dvěma kanály jsou plošiny pro náhled na elektrickou výzbroj na střeše vozu. Vnitřek tramvají se čistí ručně pomoci průmyslového vysavače. Nyní se zde provádí i desinfekce. V hale je také vozmistrovna, kde dispečeři sledují a usměrňují provoz.
- Pokračující rekonstrukce kanalizace na Ořechovské ulici přináší velké dopravní komplikace v prostoru OC Futurum – autobusy linky a-51 měly nezřídka zpoždění i několik desítek minut.
- Až do úterý 12. 5. 2020 byla zastávka »Kartouzská« (linky d-1, 6 a a-N90, N91) prosměr od města přeložena vpřed – důvodem byla opožděná montáž zábradlí na nový ostrůvek zastávek. A ve středu 13. 5. 2020 začaly práce na zastávce směr centrum. Zastávka je přeložena o cca 85 metrů vzad.
- Při úpravě krajnice na Kaštanové ulici bylo v blízkosti mostku přes místní vodoteč objeveno několik dalších patek trolejového vedení bývalé trolejbusové tratě – stožáry vedení tvořené převážně typickou příhradovou konstrukcí ze dvou U-profilů zde evidentně byly pouzeodříznuté u země a patky byly ponechány svému osudu. Za téměř půlstoletí pak byly zcela zapomenuty.
- Od pondělka 18. 5. 2020 vstoupila do další etapy oprava inženýrských sítí a tramvajové tratě na ulici Veveří. V noci ze 17. na 18. 5. byl na Veveří zprovozněn jednokolejný úsek pomocí výhybkových souprav Californien – jedna je cca před domem č. 6, druhá pak pod křižovatkou se Smetanovou ulicí. Jezdí se po koleji směrem od centra. Od noci ze 17. na 18. 5. 2020 také jezdí autobusy nočních linek a-N92, N93, N99 obousměrně odklonem Kounicovou ulicí (vozy linky a-N92 se na Konečného náměstí dostávají po Kotlářské, kde obsluhují zastávku trolejbusů). Toto opatření platí i pro autobusy případné náhradní dopravy.
- Ve čtvrtek 14. 5. 2020byl v poledne zahájen zkušební rychlostní provoz tramvajového odbočného uzlu Ostravská.V roce 2018 byla zahájena postupná rekonstrukce a modernizace tramvajové trati mezi odbočením z ulice Táborská a smyčkou Novolíšeňská. Během letních prázdnin roku 2018 byl realizován úsek od města po uzel Ostravská. O rok později pak i zbývající část trati od uzlu Ostravská (včetně) za odbočení do smyčky Novolíšeňská. Rekonstrukce zahrnovala zejména kompletní výměnu traťového svršku a nástupišť všech zastávek. Stávající rozvětvení tratí linek č. 8 a 10 (výhybky 1004 a 1005) tvořené žlábkovými kolejnicemi NT1 na dřevěných pražcích bylo nahrazeno kolejovými konstrukcemi soustavy 49E1 na betonových pražcích. Samotné kolejové rozvětvení je tvořeno dvěma výhybkami J49 E1 1:9–300 a jednou kolejovou křižovatkou. Výhybky, křížení i zabezpečovací zařízení dodala firma DT-Výhybkárna a strojírna, a. s. Ve směru od Líšně a Brna je celá konstrukce vevařena do bezstykové koleje, ve směru od Stránské skály je instalován přechodový kus. Rozvětvení umožňuje v relaci centrum – Stránská skála průjezd rychlostí 60 km/h, v relaci centrum – Líšeň pak 40 km/h. Rekonstruovaný uzel Ostravská byl do provozu předán společně se zbytkem trati koncem srpna 2019, vzhledem k absenci zabezpečovacího zařízení byla rychlost průjezdu ve všech směrech omezena. Instalace zabezpečovacího zařízení nezbytně nutného pro provoz plnými rychlostmi byla provedena letos v dubnu, přičemž zkušební jízdy a seřizování byly realizovány při výluce o víkendu 18. a 19. dubna 2020.Zabezpečovací zařízení včetně všech potřebných návěstí je navrženo tak, aby řidič obdržel v dostatečném předstihu všechny potřebné informace. Během jízdy z centra k rozjízdné výhybce je tak řidič postupně informován o typu výhybky a umístění snímače pro přihlášení vozidla, o zaregistrování požadovaného směru přestavení výhybky a správném přihlášení vozidla, dále pomocí předvěsti o povolené rychlosti v obvodu výhybek a nakonec o maximální povolené rychlosti jízdy a směru postavení výhybky, případně o povinnosti zastavit vozidlo před výhybkou. Ze směru od Líšně nebo Stránské skály je situace obdobná, pouze je vypuštěna informace o požadovaném směru přestavení výhybky.Novinkou v brněnské kolejové síti je také dálkové stavění sjížděcí výhybky, kterou je zakázáno přestavovat průjezdem vozidla („řezat“). Přednosti v jízdě jsou nově řízeny zabezpečovacím zařízením, pouze v případě jeho poruchy platí obecná ustanovení předpisu D01 Organizování MHD. (dle www.bmhd.cz)
- Drážní úřad vydal v první polovině května po vypořádání všech námitek právoplatné stavební povolení pro stavbu tramvajové trati Osová – Kampus MU. Námitky proti stavebnímu povolení ze strany potomků rodiny Kohnů, kteří vlastnili některé pozemky na budoucím staveništi, byly vyřešeny koupí těchto pozemků zhotovitelem stavby. V prostoru mezi Labskou a Jihlavskou ulicí pokračuje hloubení zářezu v ose budoucí tratě a zakládání stěn v prostoru plánované zastávky »Nová Jihlavská«.
- Ačkoli byl v květnu se zhotovitelem stavby nové tramvajové tratě na Plotní ulici podepsán dodatek posunující termín dokončení stavby až na srpen roku 2021 (posun o 11 měsíců), stavební práce se nyní rozběhly na plné obrátky. Na začátku května již bylo vydlážděno nástupiště zastávky »Konopná« i pro směr do centra, zastávka společná s autobusovou pro směr z centra pak obdržela i nový přístřešek. Byl vydlážděn i chodník podél nové tratě z této zastávky směrem ke Kalové ulici. Na této nové ulici se v úseku mezi Svatopetrskou a Dornychem také pilně pracovalo. Od poloviny měsíce se začalo pracovat na traťovém úseku mezi Spěšnou a Kovářskou ulicí – napřed byl vyhlouben zářez pro budoucí traťové těleso, pak následovala pokládka betonových L-profilů vymezujících těleso.
- Pilně se pracovalo i na Dornychu mezi Úzkou a Přízovou ulicí. Napřed byla kompletně dokončena výměna kolejí v prostoru křižovatky s Úzkou ulicí, pak byl odstraněn provizorní povrch na trati směrem k Přízově a byly položeny velkoplošné panely. Přímo v křižovatce s Přízovou zůstává přejezd pro vozidla jedoucí po Dornychu směrem ke Zvonařce. V druhé půli května se začalo rýsovat také nové traťové těleso na Plotní ulici od křižovatky s Přízovou směrem ke Zvonařce. V květnu byla zbořena opěrná zeď, podél které kdysi vedla vlečka do továrny Vaňkovka. Zmizela tak opravdu poslední památka na železniční spojku mezi hlavním a dolním nádražím.
- A ještě k Dornychu – na ostrůvcích tramvajové zastávky »Úzká« se v květnu nepracovalo, resp. jejich budování ani nezačalo. Není položen ani finální kryt kolejí v tomto prostoru.
- Nový přístřešek získala i zastávka »Čtvery hony« směr město.
- Pokračující rekonstrukce kanalizace na Ondráčkově ulici si vyžádala změnu organizace provozu autobusových linek ve staré Líšni. Od zahájení provozu nočních linek v pátek 22. 5. 2020 jezdí autobusy linek a-55 a N99 v úseku Náměstí Karla IV. – Mariánské údolí odklonem ulicí Holzovou a přes Podolí. Na odklonové trase obslouží pouze zastávky »Muzeum dopravy«, »Slatina, rozcestí«, »Podolská« (přeložená do ulice Podolské, cca 250 metrů od křižovatky s ulicí Ondráčkovou), »Mariánské údolí«. Vybrané spoje jsou ukončeny v zastávce »Jírova«. Pro cestu autobusy linek a-55 a N99 do Mariánského údolí není nutné dokupovat jízdenku pro tarifní zónu 610. Náhradní dopravu na Ondráčkovu ulici zajišťuje linka a-x55 v trase Jírova – Náměstí Karla IV. – Macháčkova – Velatická, na kterou jsou nasazovány minibusy. Ty za zastávkou »Macháčkova« zabočí po jednom z můstků na komunikaci na levém břehu potoka, po dalším z můstků nad dosavadní zastávkou »Velatická« se zase vrátí na širší komunikaci na pravém břehu, obslouží zastávku »Velatická« přeloženou směrem k městu a hned se vrací na Jírovu. Noční autobusová linka a-N97 se opět vrátila na svoji pravidelnou trasu do smyčky Líšeň, hřbitov. Regionální autobusová linka a-151 je vedena stejně jako v první etapě výluky. Spoje ukončené v Mariánském údolí pojedou po své pravidelné trase, navíc však obslouží přeloženou zastávku »Podolská«.
- Z důvodu opravy tramvajové tratě byl o víkendu 23. a 24. 5. 2020 vyloučen provoz tramvají a omezen provoz autobusů v křižovatce Cejl – Koliště. Tramvajové linky d-2 a 4 byly vedeny odklonem ulicemi Rooseveltovou a Milady Horákové. Náhradní dopravu zajistila autobusová linka a-X v trase Hlavní nádraží – Malinovského náměstí – Körnerova – Tkalcovská – Jugoslávská. Ve směru od centra jezdily autobusy od nádraží po Kolišti. Linka a-X byla oběhově propojena s linkou 46, autobusy se „převlékaly“ na zastávce »Jugoslávská«. Po Kolišti jezdily ve směru od centra i autobusy nočních linek a-N94, N97 a N99. Opravovaly se koleje přímo v křižovatce Cejl – Koliště a sjížděcí výhybka před magistrátem (ve směru od bývalého Tuzexu).
- V Černovicích začala rekonstrukce kruhového objezdu u psychiatrické léčebny. Od středy 27. 5. 2020 je proto omezen provoz autobusů na Charbulově ulici. Autobusy linek a-47, 49 a N94 jedou v úseku Tržní – Psychiatrická nemocnice ve směru do Černovic odklonem ulicemi Olomouckou a Štolcovou, ve směru do centra ulicemi Štolcovou a Jiránkovou. Linka a-74 je ve směru do Černovic odkloněna ulicemi Olomouckou, Masnou, Hladíkovou, Olomouckou a Štolcovou, ve směru na Starou osadu ulicemi Štolcovou a Jiránkovou. Zastávka »Jiránkova« pro směr Černovice je přeložena do ulice Štolcovy před křižovatku s ulicí Jiránkovou, pro směr Tržní do ulice Jiránkovy před křižovatku s ulicí Charbulovou. Zastávka »Psychiatrická nemocnice« je v obou směrech přeložena do ulice Štolcovy.
- V sobotu 16. 5. 2020 odpoledne projel centrem města konvoj historických vozidel Technického muzea v Brně. Nikde nezastavoval a ani nebylo možné se svézt. Shromažďování většího počtu osob bylo ještě stále nežádoucí. Z autobusů vyjely vozy RND, RO + B40, RTO + PO1, ŠM11 (premiéra po opravě) a Ikarus 280.Jízda připomněla mj. letošní 90. výročí provozu městských autobusů v Brně. Kolona s 26 vozidly odstartovala ve 14 hodin z náměstí Svobody a dvě hodiny kroužila po Masarykově, Nádražní a Benešově ulici kolem hotelu Grand na Malinovského náměstí a přes Rooseveltovu a Rašínovu ulici zpět na náměstí Svobody. Odtud se znovu rozjela přes Nádražní, Husovu, Joštovu a Rašínovu ulici.
- Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v květnu definitivně zrušil zadávací řízení na II. etapu výstavby VMO na Žabovřeské ulici. Hlavním důvodem zrušení zadávacího řízení bylo to, že ŘSD jako zadavatel požadovalo nejen živnostenské oprávnění na provádění staveb, ale také další oprávnění ke zkouškám elektrického zařízení. Tento požadavek byl podle antimonopolního úřadu nadbytečný. Stížnost na zakázku za dvě miliardy podala slovenská firma Deštrukprojekt. Rozhodnutí je pravomocné a zpoždění je nabíledni. Na stavbě I. etapy práce pilně pokračují – v květnu byla dokončena nová vozovka pro směr Pisárky a od začátku června se předpokládá převedení veškeré dopravy ve směru od Pisárek pravě sem.
- Nezastavily se ani práce na rekonstrukci tramvajové tratě na Merhautově ulici mezi Jugoslávskou a Provazníkovou ulicí. Po celý měsíc se pracovalo na úsecích Venhudova – Trávníky a Sýpka – Těsnohlídkova. V posledním květnovém týdnu se již pokládala živice. A ve středu 27. 5. 2020 byl pro auta uzavřen poslední, pátý úsek: Trávníky – Těsnohlídkova.
- V sobotu 30. května 2020 na Brněnské přehradě začala 74. plavební sezóna. Lodě vypluly dle jízdního řádu, bez slavnostního ceremoniálu. Novinkou letošní sezóny je bezbariérová zastávka »Sokolské koupaliště«, která nahrazuje původní zastávky »Osada« a »Sokolské koupaliště« a také možnost platby za jízdné na lodi kartou. I na lodi musí mít cestující roušky (na dolní palubě). (dle TZ DPMB)
- Plavební sezóna zahajovala až na výjimky vždy přibližně v polovině dubna. Šestice lodí byla letos spuštěna na vodu již v polovině dubna. K rozvozu můstků po přehradě došlo však později – například dne 14. 5. 2020 byl instalován můstek na zastávce »Hrad Veveří« – další můstky se rozvážely v týdnu od 17. 5. 2020.
- Nová zastávka »Sokolské koupaliště« je umístěna na půli cesty mezi původními zastávkami »Osada« a »Sokolské koupaliště«. K novému molu se lidé od asfaltové cesty dostanou po bezbariérové přístupové cestě nebo po kratším chodníku se schody. Čekání na spoj jim zpříjemní čtyři dřevěné lavičky. Náklady na stavbu nové zastávky činily 11 mil. korun.
- Po řadě let došlo ke zdražení plavenek – ceník byl schválen k 1. 1. 2020. Víceméně je zrušena jednotná cena za jeden plavební úsek, která byla 16 korun (základní) a 8 Kč (zlevněná). Průměrně se nově platí za jeden úsek buď 20, nebo 15 Kč (základní jízdné) – zlevněné jízdné je poloviční. Jízdenky jsou buď papírové anebo elektronické, přičemž elektronické jsou nepatrně levnější (např. o korunu za jeden plavební úsek anebo až pět korun za celou trasu). Zpáteční jízdné je jedenapůlnásobek jízdného v jednom směru. Papírové jízdenky se vydávají v přístavišti Bystrc u pokladny nebo u validátoru a na lodích (lze platit i kartou). Elektronické jízdenky je možné zakoupit v e-shopu DPMB. Kategorie jízdného se nezměnily stejně jako druhy jízdenek: jednosměrné, zpáteční a rodinné (ty jsou jen zpáteční). Rodinné jízdenky jsou pro dva dospělé a až 3 děti do 15 let. Zpáteční jízdenky platí v den prodeje pro jednu cestu tam a jednu cestu zpět. Cestu tam lze ukončit a cestu zpět nastoupit v kterékoliv mezilehlé zastávce. Pojízdné vstupenky kromě plavby lodí zahrnují ještě vstupné do ZOO nebo na hrad Veveří, případně do parku VIDA. Jsou ve verzích základní, zlevněné a rodinné.
Co se v Brně staví
- V pondělí 18. 5. 2020 proběhlo slavnostní zahájení stavby nového parkovacího domu na Polní ulici – čtyřpodlažní objekt pro 110 aut bude stát na stávajícím placeném parkovišti mezi budovami Brněnských komunikací a úřadu práce. Dům přijde na 42 milionů korun, polovinu nákladů by měla pokrýt dotace.
- Jak jsme již na našich stránkách informovali, v Brně pokračuje rekonstrukce teplovodních sítí (z parovodů na horkovody) v prostoru ulice Poříčí. Při rekonstrukci větve od ulice Náplavka směrem k nemocnici Milosrdných bratří na druhém břehu Svratky bude potrubí nově namísto po mostě vedeno pode dnem řeky. Toto řešení má v Brně premiéru. Na pokládce potrubní trasy v řece se pracuje již od dubna.
- V dohledné době má Mendlovo náměstí obdržet po rekonstrukci teplovodů novou dlažbu, zeleň a další mobiliář. Přibýt má i Mendelova socha. Bohužel – celková přestavba náměstí s dopadem na vedení linek MHD se stále mění a odkládá. Náklady na opravy mají činit 42 milionů korun.
- Pokrok je vidět i na rekonstruovaném ÚAN Zvonařka. Již se rýsují nová nástupiště A a B, velká část konstrukce střechy je již natřena na bílo.
- V květnu se nájemní dům na nároží Plotní a Široké ulice definitivně proměnil v hromadu sutin – demolice dostala přednost před potenciálními protihlukovými úpravami pro novou tramvajovou trať. V případě stavby nového nádraží by totiž dům byl zbořen tak jako tak. Již na jaře byly zbořeny domy Štefánikova 60 a Vídeňská 3.
- Pokračuje výměna světelné signalizace na brněnských křižovatkách – od 4. 5. 2020 přišla na řadu křižovatka Bratislavská – Koliště, od 11. 5. 2020 křižovatky Hněvkovského – Kšírova a Svatopetrská – Černovická.
Co se děje na železnici
- V květnu byla dokončena modernizace železniční stanice v Hrušovanech u Brna, včetně instalace nového zabezpečovacího zařízení. Proběhla výstavba nových nástupišť a také přístřešku pro cestující a nového mobiliáře. Stavba probíhala v letech 2018–2020 souběžně se znovuzprovozněním tratě do Židlochovic.
Novinky ve vozovém parku
- Od pondělí 11. 5. 2020 přestaly na lince 4 jezdit sólo tramvaje. Pro vozy EVO II byly od tohoto data vyčleněny kurzy 004/16, 18 a 20 (v pracovní dny) a 004/12, 14 a 16 (o víkendech). Pokud není EVO k dispozici, jsou nasazovány vozy Škoda 13T. Tramvaje EVO II jsou dočasně vypravovány z Medlánek. Zatím nadále jezdí vozy evid. č. 1822 a 1823, které se střídají na kurzu 004/16.
- V pondělí 25. 5. 2020 svezly své první brněnské cestující poslední zprovozněné expražské tramvaje T6A5 evid. č. 1225 (ex 8664) a 1226 (ex 8666) – byly vypraveny na kurz 002/07. V provozu je tak osm z celkem deseti vozů zakoupených od DPP. Tramvaj ex evid. č. 8656 slouží jako posunovací vůz ústředních dílen v Medlánkách – napřed krátce pod evid. č. 4921, nyní jako 4922. Poslední tramvaj, ex evid. č. 8688, slouží jako zdroj náhradních dílů.
- Posledním provozním minibusem Fiat MAVE u DPMB je vůz evid. č. 7504. Vůz evid. č. 7501 byl sešrotován již v roce 2015 (naposledy v provozu 21. 12. 2013 na kurzu 080/01), evid. č. 7503 na konci roku 2019 (naposledy v provozu 9. 4. 2015 na kurzu 082/01) a 7502 letos v lednu (20. 2. 2018 na 082/03). Autobus evid. č. 7505 (naposledy v provozu 19. 8. 2014 na kurzu 081/01) byl loni odprodán do Zlineru a zde také sešrotován.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net