Aktuality měsíce ledna 2020
- Na Nový rok, ve středu 1. 1. 2020 probíhal provoz brněnské MHD podle jízdních řádů platných pro soboty. Ve čtvrtek 2. a v pátek 3. 1. 2019 byla brněnská MHD v provozu podle jízdních řádů platných pro prázdniny.
- V roce 2020 oslaví DPMB hned tři dopravní výročí – 120 let elektrické tramvaje (21. 6. 1900 byl zahájen elektrický provoz). Dne 21. 6. 2020 by měly proběhnout oslavy formou Dnů dopravní nostalgie včetně dne otevřených dveří ve vozovně Pisárky. Ke konci léta se bude oslavovat 90. výročí autobusové dopravy ve městě (bude uspořádán den otevřených dveří ve vozovně Slatina). Dalším výročím je 20. výročí nočních autobusových rozjezdů od hlavního nádraží.
- Během roku 2020 má být dokončen projekt na opravu vozovky, tramvajových a trolejbusových tratí včetně cyklostezky v Údolní ulici mezi Úvozem a Komenského náměstím. Stavět se má začít v roce 2021. Opravy úseku mezi ulicí Husovou a Úvozem zahrnují také stávající parkovací místa, výměnu inženýrských sítí a vodní prvek – fontánu u kavárny Podnebí. Oprava části ulice přijde navíce než 200 milionů korun. Bude opraveno 800 m tramvajové tratě včetně zastávek »Obilní trh« a »Úvoz«. Po celé délce opravovaného úseku ulice mají vést cyklostezky. Mimo jiné bude také obnoven přechod pro chodce u křižovatky ulic Údolní – Úvoz.
- Rekonstrukce inženýrských sítí na Bohunické ulici vstoupila do další etapy. Po krátké přestávce v pracích je od čtvrtka 9. 1. 2020 úsek ulice Bohunické mezi Pražákovou a Řehákovou zcela neprůjezdný. Autobusy linek a-50 a E50 objíždí staveniště po Pražákově ulici, dále po nedávno zpevněné příčce mezi Pražákovou a Výpravní ulicí, kolem remízy motorových vozů heršpického depa a po Výpravní a Řehákově ulici se vrací zpátky na Bohunickou (tato trasa je určena pouze pro MHD, ostatní doprava je vedena stanovenými objízdnými trasami). Autobusy nevynechávají žádnou zastávku, došlo ale k prodloužení jízdní doby (mezi zastávkami »Košuličova« a »Bohunická«, resp. »Pražákova« se jezdí sedm minut).
- V souvislosti s konáním souboru veletržních akcí GO a REGIONTOUR na brněnském výstavišti byla o víkendu 18.–19. 1. 2020 v provozu mimořádná tramvajová linka P1 v trase (Malinovského náměstí –) Hlavní nádraží – Mendlovo náměstí – Výstaviště ؘ- hlavní vstup – Lipová – Pisárky (opět je tedy možné vystupovat až v pisárecké smyčce). Odjezdovou zastávkou ve směru do centra byla zastávka »Lipová«.
- Dle lednové tiskové zprávy DPMB zaplatil v roce 2019 za škody způsobené vandaly 3,7 milionu korun, což je meziročně mírný nárůst.
- Již v minulém čísle jsme informovali o zprovoznění objízdné koleje kolem nové haly údržby tramvají v pisárecké vozovně – tedy jenom upřesnění: Kolej P3 byla zprovozněna v pátek 20. 12. 2019 odpoledne. Průjezd halou byl dočasně uzavřen. V Pisárkách nadále pokračuje pokládka příhradových nosníků zastřešení mezi původní halou vozovny a novou halou údržby.
- Na začátku ledna byl ukončen provoz autobusové linky Úzká – Ústřední hřbitov – OC Futurum. Dopravu na lince zajišťoval dopravce ADOSA v půlhodinovém intervalu, cestující jezdili zdarma. Ukončení provozu patrně souvisí s avizovanou přestavbou obchodního centra v roce 2020. Vlastník do ní investuje více než 300 milionů korun. Obchodní centrum Futurum z roku 1999 by se mělo ze současných 17 000 metrů čtverečních rozšířit o dalších 3000 m2.
- Od neděle 19. 1. 2020 vstoupila v platnost nová organizace dopravy v prostoru stavby VMO Žabovřeská. Na Žabovřeské ulici je doprava ve směru od Králova Pole do Pisárek v prostoru křižovatky s Luční ulicí převedena do protisměru. Ve směru od Králova Pole do Bystrce je možné jet ve stávající trase. Byl otevřen dočasně uzavřený příjezd od Fanderlíkovy ulice. Mezi tramvajovou zastávkou »Bráfova« a křižovatkou s Luční ulicí se tedy jezdí obousměrně po polovině vozovky pro směr od Pisárek do Králova Pole. Dále je nově umožněna jízda od Bystrce (Kníničská ulice) do Pisárek, a to po nově vybudované obslužné komunikaci podél Žabovřeské ulice (podél zahrádkářské kolonie), která je na obou koncích provizorně napojena na stávající vozovky – na jedné straně na Kníničskou a na druhé straně na Žabovřeskou ulici poblíž Kamenomlýnského mostu. Změna organizace dopravy přinesla i větší zácpy v tomto prostoru, autobusová linka a-E56 proto byla dle potřeby odkláněna po Veslařské ulici.
- V lednu se na Jihlavské ulici začala budovat nová autobusová zastávka »Krematorium« i pro směr do centra (z kopce). Nová zastávka bude přesně naproti již fungující zastávce ve směru do kopce – nad přechodem pro chodce kousek nad výjezdem z parkoviště u krematoria. Již na podzim zde probíhaly přeložky inženýrských sítí.
- V pondělí 27. 1. 2020 byl na autobusovém nádraží na Benešově ulici zprovozněn nový infopoint – displej s aktuálními odjezdy je v samostatném stojanu na začátku nástupiště (nejblíž Grandu). Vedle stojí betonový prvek s plastickou mapou nádraží s popisky v Braillově písmu.
Co se v Brně staví
- Přes Čertovu rokli na Lesné povede lávka, která spojí příkré strany rokliny. Její výstavba proběhne v roce 2020 současně s obnovou zeleně v přilehlém území.
- Zarostlý prostor mezi líšeňskými ulicemi Novolíšeňská a Houbalova se má podle plánů radnice MČ Líšeň změnit v park. Konečná podoba parku zatím není známa, existuje jen ideový návrh, podle něhož má být park upraven v přírodním stylu.
- Od čtvrtka 16. 1. 2020 je z důvodu rekonstrukce parovodu na horkovod uzavřen jeden jízdní pruh na ulici Poříčí v prostoru křižovatky s Náplavkou (pro směr od Vídeňské).
- V blízké budoucnosti se chystá velká rekonstrukce Bauerovy ulice v úseku cca od benzínové stanice u velodromu po křižovatku u deváté brány brněnského výstaviště. Přestavbu komunikace na parametry VMO připravuje ŘSD za přispění města Brna (připravuje se smlouva), přijít má na 250 miliónů korun, aktuálně se pracuje na zadávacích podkladech, podél komunikace již probíhá geologický průzkum. Přechody pro chodce mají nahradit dvě lávky, rozšířené protisměrné jízdní pásy mají být fyzicky oddělené. Podél trasy má vést nově podél plotu výstaviště obslužná komunikace, kudy budou jezdit mj. autobusy MHD a regionální – komunikace má začínat na světelné křižovatce na vjezdu do areálu vozovny DPMB a končit napojením na Křížkovského ulici u benzínové stanice. Vozovka povede na místě dnešního veletržního parkoviště, to má být nahrazeno novými parkovacími stáními budovanými v prostoru 8. a 9. brány výstaviště, zčásti v rámci výstavby nové sportovní haly. Hala se má dle aktuálních informací začít stavět již příští rok, a to přibližně mezi pisáreckou vozovnou a bývalým Tuzexem, za oběť jí padne mj. bývalá poválečná dřevěná remíza tramvají.
- Na začátku roku bylo dokončeno nové schodiště mezi ulicemi Nádražní a Bašty – nad prostorem tramvajových zastávek »Nové sady«. Chodci sem ale ještě nesmí, čeká se na kolaudaci. Stavba bytelného schodiště s obložením z kyklopského zdiva, které navazuje na provedení stávajících opěrných zdí z doby okupace, přišla na přibližně pět milionů korun.
- V Králově Poli se připravuje výstavba dvou parkovacích domů. Parkovací dům a parkoviště má stát u sportovní haly na Vodově ulici – mezi halou, resp. sousedním hotelem a Purkyňovou ulicí. Přijít má na 150 miliónů korun. Dům má být šestipatrový se 441 místy pro parkování, na parkoviště se vejde 89 aut. Druhý parkovací dům má vyrůst v těsné blízkosti nádražní budovy v Králově Poli – de facto na prvním nástupišti ze strany od Řečkovic. Kvůli němu se bude muset překládat trasa vlečky DPMB z tramvajové smyčky před nádražím.
- V posledním lednovém týdnu začala dlouho odkládaná rekonstrukce ÚAN Zvonařka – staveniště bylo firmě PS Brno předáno 23. 1. 2020. Opravují se dvě nástupiště nejblíže ulice Zvonařka (H+I: stanoviště č. 36–40 + 41–45). Stánky podél nástupiště I (mezi nástupištěm a ulicí Zvonařka) jsou nepřístupné. Je odstraněn povrch nástupišť, stejně jako povrch vozovky podél nich.
Co se děje na železnici
- V červnu 2018 otevřel RegioJet ve stanici Brno hl. n. novou čekárnu a prodejnu jízdenek v příjezdové hale, v místě úschovny zavazadel, poté přechodně rychlého občerstvení (předtím měl sólo stánek v odjezdovém vestibulu). Se skončením stavebních úprav v odjezdovém vestibulu brněnského hlavního nádraží zde byly také otevřeny nově zrekonstruované osobní pokladny, z nichž jednu (vlevo od dveří na 1. nástupiště) získal i RegioJet. Tuto pokladnu však dopravce zatím nezprovoznil. Tímto se omlouváme za překlep v čísle Informací MHD č. 489, kde bylo chybně uvedeno, že jde o okénko pro Railjet.
- Od 1. ledna 2020 byla zaintegrována vlaková linka R18 v úseku Veselí nad Moravou – Uherské Hradiště – Staré Město u Uherského Hradiště (je-li výchozí nebo cílová stanice ve Veselí nad Moravou), ve stejném úseku prodloužena integrace linek R56 a S6 a v úseku Moravský Písek zastávka – Staré Město u Uherského Hradiště prodloužena integrace linek R13 a S9.
- Již od 15. 12. 2019 byla u ČD zrušena zpáteční jízdenka. Ke stejnému datu byly výrazně omezeny dálkové autobusové spoje mezi Vysočinou a Brnem; trend omezování spojů, které mají historický původ jako spojení do krajského města Jihomoravského kraje v hranicích z roku 1960, lze sledovat již několikátý rok. Alternativou pro cestující je pak např. zhuštění rychlíků, resp. spěšných vlaků na železniční trati 240 z Brna do Třebíče.
- Od 1. 1. 2020 se změnil název společnosti Správa železniční dopravní cesty, státní organizace (SŽDC) na Správa železnic, státní organizace (SŽ).
- V pondělí 13. 1. 2020 byla slavnostně otevřena po ukončené opravě výpravní budova v Břeclavi. Současně se jela zkušební jízda rychlostí 200 km/h v úseku Podivín – Vranovice: souprava vlaku zejména pro vedoucí pracovníky SŽ a novináře z Břeclavi do Brna byla tvořena lokomotivou 383.008 ČDC a dvěma osobními vozy. Jízdu vlaku doprovázela řada bezpečnostních opatření, mj. byly střeženy úrovňové přejezdy a mosty. Bylo konstatováno, že jednou z podmínek pro zavedení rutinního provozu rychlosti vyšší jak 160 km/h je náhrada přejezdů/přechodů mimoúrovňovým křížením. Z toho důvodu se plánuje přestavba některých stanic v tomto traťovém úseku.
- V pátek 24. 1. 2020 vyrazili hráči a fanoušci hokejového klubu Kometa Brno již potřetí speciálním vlakem – Kometa Expres – na mimobrněnské utkání, tentokrát do Pardubic. Šestnáctivozový vlak odjel z královopolského nádraží po 13. hodně a vrátil se tam až po půlnoci. Na cestující čekala posílená doprava v podobě mimořádných spojů linek d-P1 (Královo Pole, nádraží – Hlavní nádraží – Mendlovo náměstí – Pisárky), d-6 (Královo Pole, nádraží – Starý Lískovec, smyčka), t-30 (Královo Pole, nádraží – Bystrc, Černého) a a-84 (Královo Pole, nádraží – Stará osada a dále jako linka a-55 Stará osada – Jírova).
Úpravy tarifu IDS JMK a další navazující změny
- Jak jsme již na našich stránkách informovali, v souvislosti s novými smlouvami o závazcích veřejné služby (ZVS) s kraji a výpovědi mandátní smlouvy o prodeji jízdenek ČD ze strany SŽDC k 30. 11. 2019 byla v Jihomoravském kraji uzavřena řada osobních pokladen. Od 1. 12. 2019 přestali zaměstnanci SŽDC prodávat jízdenky ve 30 stanicích, z toho v 17 z nich skončil prodej jízdenek úplně, ve zbývajících 13 stanicích byl prodej nadále zajišťován pouze zaměstnanci ČD. K dalšímu omezení počtu osobních pokladen, resp. stanic a zastávek s prodejem jízdenek obsluhovaných pracovníky ČD došlo k 1. 1. 2020 na základě požadavku Jihomoravského kraje. Nadále tak je možné si jízdenku u okénka zakoupit ve 42 tarifních bodech – 36 stanicích a 6 zastávkách, kde funguje osobní pokladna ČD. Počet osobních pokladen v JMK se od 15. 12. 2019 rozrostl o osobní pokladnu dopravce RegioJet ve Vyškově na Moravě, který tak má na území JMK dvě stanice s osobní pokladnou.
- Novinkou je možnost platby platební kartou při nákupu jízdenky ve vlacích ČD u průvodčího (od 15. 12. 2019). Nákup pomocí platební karty byl u ČD zaváděn postupně během roku 2019, nejdříve ve vlacích vyšší kategorie a následně i v rychlících.
- V prosinci 2019 skončila platnost tzv. „desetiletých“ smluv o závazku veřejné služby (ZVS) v železniční dopravě, které byly uzavřeny v roce 2009, a kraje vybíraly nové dopravce.
- Regionální dopravu v Jihomoravském kraji budou nadále zajišťovat České dráhy. Jihomoravský kraj uzavřel s ČD tzv. brutto smlouvu na tři roky (do prosince 2022) s opcí na další tři roky. Opce bude využita v závislosti na termínu dodání nových elektrických jednotek, na jejichž nákup již kraj uzavřel smlouvu se Škodou Transportation. Brutto smlouva znamená, že kraj hradí všechny náklady ze ZVS a veškeré tržby, které dopravce vybere, jdou kraji. Z toho důvodu také objednavatel trval v oblasti Jihomoravského kraje ve vlacích krajem objednávaných (tj. osobních a spěšných) pouze na platnosti tarifu IDS JMK a nechtěl uznávat tarif ČD TR10 ani zaměstnanecké jízdní výhody železničářů. Podrobnější zmínka o současném stavu je uvedena dále. Např. sousední kraj Vysočina má s ČD uzavřenu smlouvu o ZVS do roku 2029 a jedná se o tzv. netto smlouvu, kde kraj hradí dopravci prokazatelnou ztrátu, tzn. rozdíl mezi náklady a tržbami. Na dálkovou dopravu má s příslušnými dopravci uzavřenu smlouvu o ZVS ministerstvo dopravy (MD). V tomto případě se jedná o tzv. netto smlouvy. Na základě dohody mezi JMK a MD jsou zaintegrovány do IDS JMK i rychlíky. Z tržeb IDS JMK je přeúčtovávána MD příslušná část realizovaná v těchto rychlících.
- Od 1. ledna 2020 tedy začala platit nová smlouva o závazku veřejné služby mezi Českými drahami a Jihomoravským krajem. Nová smlouva přinesla i změny do tarifu IDS JMK ke stejnému datu. Nejdůležitější a již několik měsíců diskutovanou změnou je ukončení možnosti využívat pro vnitrokrajské cesty vedle tarifu „integrovaného“ také klasický tarif Českých drah (TR10). Když se na začátku roku 2004 spouštěl na jižní Moravě integrovaný dopravní systém IDS JMK a následně se šířil do dalších a dalších oblastí, byl stávající tarif autobusových dopravců a městských doprav nahrazován nově zavedeným tarifem IDS JMK. Na železnici ovšem zůstal jistý anachronismus – od okamžiku zaintegrování zde platil tarif IDS JMK, ale zároveň zůstával v platnosti tarif ČD bez omezení. Cestující si tak pro vnitrokrajské cesty mohli zvolit výhodnější tarif – cenu cesty samozřejmě ovlivňovalo hodně faktorů; zejména pro vlakem pravidelně dojíždějící do Brna a nevyužívající služeb MHD ale byly rozdíly nezanedbatelné, poměrně klíčové v tomto směru bylo umožnění nákupu traťových jízdenek ČD na slevy Zákaznické karty (později IN) v roce 2007. Existovalo i jedno fyzické omezení – ve vlacích se jízdenky IDS JMK neprodávaly a cestující si je museli kupovat na prodejních místech. Na rozdíl od MHD a autobusů také ve vlacích nebyly označovače – ty byly montovány na nádražní nástupiště. V současnosti jsou označovače namontovány ve většině železničních stanic a zastávek – chybí v 28 tarifních bodech oblasti působnosti IDS JMK (vyjma čtyř slovenských a nově dvou rakouských – Unterretzbach a Retz).
- A co se tedy od 1. 1. 2020 mění? Pro cesty po železnici v rámci Jihomoravského kraje není v osobních a spěšných vlacích nově možné využívat tarif ČD. V rychlících (které objednává stát) a pro cesty mezi kraji se nic nemění. Průvodčí v osobních a spěšných vlacích a v rychlících nově prodávají jednorázové jízdenky IDS JMK pomocí přenosné pokladny POP. Označovače ve vlacích nadále nejsou instalovány. Ve vlacích se specifickým způsobem odbavování, kde jezdí jen strojvedoucí (motorové vozy ř. 809 na tratích Šakvice – Hustopeče u Brna a Bzenec – Moravský Písek), jízdenky IDS JMK prodává strojvedoucí také pomocí POP. Na jízdence vytištěné pokladnou POP je označení typu jízdenky, nástupní zóny, datum a čas výdeje a samozřejmě cena. Jízdenka se již dále neoznačuje (je to tedy totožný postup jako u jízdenek vydávaných pokladnami v regionálních autobusech). Protože existovaly obavy, aby cestující nastupující v neobsazené stanici a požadující jednorázové jízdné byli průvodčím včas odbaveni, bylo u vlakových linek S2 a S3, které jsou nejvytíženější, zavedeno zvláštní opatření: Cestující, kteří nemají platnou jízdenku, mají povinnost nastoupit do vozu nebo části vlaku vyznačeného vodorovným zeleným pruhem nad okny, příp. nápisy na dveřích. Tento vůz (jedná se o vozy řady Bdmtee275, jeden vložený vůz řady 060 v pantografových soupravách řady 560 a jeden z vozů v „RegioPanterech“ řady 640 a 650) je přibližně uprostřed vlaku a v takto vyznačené části vlaku se nejčastěji pohybuje průvodčí a zajišťuje prodej jízdních dokladů. Tato povinnost neplatí pro osoby se zhoršenou schopností pohybu a orientace, pro doprovod dítěte do tří let a cestující s kočárkem či jízdním kolem. Jízdenky IDS JMK prodává od 1. 1. 2020 ve vlacích i dopravce RegioJet na lince R8. Na lince R50 (rychlíky RJ na trase Brno – Břeclav), která je také zajišťována dopravcem RegioJet, platí i nadále již zavedené pravidlo, že zde (z pohledu IDS JMK) je možné uplatnit pouze jednorázové jízdní doklady IDS JMK zakoupené prostřednictvím aplikace POSEIDON. Podmínkou výdeje jízdenky je bezplatná místenka, tzn. jízdenku IDS JMK nelze zakoupit, pokud jsou v příslušném vlaku obsazena všechna místa k sezení. Je povolena kombinace jízdních dokladů tak, že k předplatní jízdence musí být vždy zakoupena jednorázová jízdenka s nenulovou hodnotou opět prostřednictvím POSEIDONu. Další železniční dopravci (v případě linek S6 a S9 dopravce ARRIVA vlaky a S91 dopravce ZSSK) jízdenky IDS JMK ve vlacích neprodávají. Zároveň byl, podobně jako doposud u ČD, v tarifu IDS JMK zaveden doplatek pro cestující, kteří si jízdenku IDS nekoupili v obsazené stanici a musí ji vydat průvodčí (výše poplatku je 50 korun). I nadále platí pravidlo zavedené při aktivaci první etapy EOC u DPMB – pokud držitel elektronických časových jízdenek na zóny 100 a 101 chce v těchto zónách jezdit vlakem, musí si ještě vytisknout QR-kód, který průvodčí při kontrole přečte pomocí POP.
- Co se týká elektronických jízdenek, nadále trvá nabídka mobilní aplikace POSEIDON. Jízdenky na vnitrokrajské cesty vlakem lze zakoupit i v aplikaci ČD Můj vlak, ale tato jízdenka má jedno zásadní omezení – ačkoliv cenově odpovídá tarifu IDS JMK, její platnost je omezena pouze a jenom na vlaky.
- Pro alespoň částečnou eliminaci zdražení jízdy v některých relacích po znemožnění užívání tarifu TR10 jsou na vlakových linkách nově zavedeny úseky a platí zde tedy již zavedené úsekové a dvouúsekové jízdenky. Úseky jsou vyznačeny v jízdních řádech IDS JMK černou a šedou barvou, na barvě nezáleží. Na rozdíl od autobusů jsou úseky a dvouúseky vyznačeny samostatně a neplatí pravidla o povinném překryvu úseků nutném pro vznik dvouúseku. Zavedení úseků se ovšem netýká cest do a ze zón 100+101.
- Dále byly některé okrajové tarifní zóny IDS JMK, resp. jejich části prohlášeny za tzv. dojezdové. V jízdních řádech linek jsou definovány zastávky, mezi nimiž nelze použít jízdní doklady IDS JMK (v mapě jsou označeny šrafovaně). Jízdní doklady IDS JMK však lze využít pro cestu mezi zbytkem IDS JMK a těmito oblastmi. Dojezdové zóny/oblasti jsou: na Letovicku (zóny 285 a 295), na Bystřicku (zóny 360, 370, 380), na Uherskohradišťsku (zóny 947 a 957), na Hodonínsku (zóna 915), na Myjavsku (zóny 965 a 975), na Znojemsku (zóny 580, 855, 827, 838) a na Náměšťsku (zóny 446 a 456). Dojezdová zóna je i 580 (Laa an der Thaya). V některých z těchto oblastí platí dojezdová pravidla jen pro vlaky.
- Prostřednictvím tzv. akceptační dohody mezi ČD a JMK zůstávají pro vnitrokrajské cesty v JMK v platnosti celosíťově platné jízdní doklady ČD (mj. IN100, IN Busines, IN Senior, celodenní síťová jízdenka a skupinová víkendová jízdenka).
- Samostatnou kapitolou je platnost, resp. neplatnost tzv. režijek pro zaměstnance ČD a dalších vyjmenovaných organizací (SŽDC resp. SŽ, MD a DÚ) podle zvláštního Tarifu jízdného a přepravného pro přepravu zaměstnanců ČD, SŽDC, MD a DÚ, oficiálně In Karta s aplikací železniční průkazka (dále jen ŽP) pro držitele zaměstnaneckých jízdních výhod. Nejprve Jihomoravský kraj striktně zcela odmítal uznávat ŽP. Následně se JMK s ČD dohodl, že pouze pro zaměstnance ČD zabezpečující obsluhu vlaků v ZVS JMK (počty kupónů jsou striktně stanoveny) se od 1. 1. 2020 zavádí jízdné ve výši 480 Kč/rok (zaměstnanec) a 990 Kč/rok (rodinný příslušník) ve formě průkazky IDS JMK a zvláštního kupónu IDS JMK. Podobně se od roku 2021 zpoplatní jízdné pro zaměstnance regionálních autobusových dopravců. Ceny jsou navrženy ve stejné výši jako pro drážní zaměstnance ČD.
- O další dohodě se průběžně jednalo, ale její uzavření k začátku roku 2020 se nestihlo a od 1. 1. 2020 neplatily v osobních a spěšných vlacích hrazených Jihomoravským krajem ŽP (aby to nebylo tak jednoduché, JMK platí některé vlaky na území jiných sousedních krajů a naopak). Odborové svazy železničních zaměstnanců proto společně vyhlásily stávkovou pohotovost s předpokladem vyhlášení stávky 30. 1. 2020. V lednu ČD dále jednaly s JMK o výši případné náhrady (požadavek JMK byl 1500 Kč na rok), kterou by ČD kraji uhradily za každou ŽP. Následně by již bylo na ČD, zdali tuto částku přenesou na zaměstnance. I pod hrozbou stávky došlo k dohodě a od 23. 1. 2020 je v prodeji časový příplatek k ŽP pro vlaky vymezené objednávkou JMK ve výši 1500 Kč, jehož platnost je omezena do 12. 12. 2020 (tj. do konce JŘ). Příplatek se týká i rodinných příslušníků a důchodců. Zatím je tento příplatek vydáván ve formě papírové jízdenky. Od 1. 3. 2020 bude tento příplatek vydáván v elektronické podobě jako aplikace nahraná na In Kartu ŽP. Tyto časové příplatky na JMK si budou držitelé ŽP hradit sami. Na základě tohoto kroku bylo od stávky upuštěno, stávková pohotovost však trvá nadále, protože odborové svazy požadují celorepublikové systémové řešení ŽP do budoucnosti.
- Několik informací o (staro-)novém dopravci v IDS JMK – společnosti RegioJet z pohledu tarifního: Ten na lince R8 na území IDS JMK (tj. v trase Brno – Královo Pole – Brno hl. nádraží – Vyškov na Moravě – Nezamyslice) akceptuje všechny platné druhy dokladů IDS JMK, včetně předplatních jízdních dokladů. Jednorázové jízdenky IDS JMK je možné zakoupit ale pouze ve vlacích, na prodejních místech RegioJetu se neprodávají (v Králově Poli a v Nezamyslicích prodejní místa ani nejsou). Jízdenky IDS JMK nezajišťují rezervaci místa. Pro cestující využívající na trase linky R8 jízdní doklady IDS (nejenom toho jihomoravského) je prioritně určen vůz č. 5 soupravy.
Novinky ve vozovém parku
- V lednu byla v Medlánkách sešrotována odstavená tramvaj K2P evid. č. 1023. Své poslední cestující svezla 21. 2. 2019 na kurzu 005/07. Jde o první vyřazenou tramvaj typu K2T/P v Brně. Vyřazování dalších vozů tohoto typu se očekává v souvislosti se zprovozňováním nových tramvají EVO 2.
- V lednu pokračovala ve vozidlech DPMB montáž validátorů pro umožnění úhrady jízdného platební kartou. Koncem měsíce již byly validátory namontovány cca v 25 vozidlech. Premiérově se validátor objevil v tramvaji evid. č. 1722 (čímž opravujeme chybné info o voze 1711 v minulém čísle Informací MHD). Validátory zatím fungují pouze jako označovače, funkce platby kartou není aktivní. Je také nutné upozornit, že v některých novějších autobusech již validátory jsou („letištní“ vozy evid. č. 7007–7010 je mají i funkční).
- V pondělí 13. 1. 2020 vyjela do provozu s cestujícími na kurzu 023/02 druhá souprava ex pražských tramvají typu T6A5 – evid. č. 1221+1227 (ex DPP 8613+8676). V lednu se dokončovaly přípravy na zprovoznění třetí soupravy – evid. č. 1229+1222 (ex 8686+8646). Ex pražské „té-šestky“ jezdí pod pisáreckou vozovnou a měly by nahradit některé soupravy tramvají T3G. Na vozech proběhla mj. GO podvozků, montáž RIS II a tachografu Mesit). Na konci měsíce již po medlánecké vozovně jezdil předposlední zprovozňovaný vůz evid. č. 1225 (ex 8664). Poslední tramvají pro provoz s cestujícími by měl být vůz evid. č. 1226 (ex 8666).
- V lednu se na zkušebních jízdách po GO objevila tramvaj KT8D5N evid. č. 1733, naopak na GO již byl přistaven poslední negenerálkovaný vůz tohoto typu evid. č. 1735.
- Na tramvajích typu T3R.EV z let 2002–2003 začal cyklus druhých velkých prohlídek – jako první vyjela po opravě tramvaj evid. č. 1562. Mj. došlo k úpravě elektrické výzbroje instalací nového kontejneru pohonu, laminátové kryty podvozků byly nahrazeny plechovými s výřezy, zásuvky mnohočlenného řízení byly přemístěny na spřáhla dle tramvají Vario, byla instalována klimatizace kabiny řidiče Dometic CoolAir RT, nový ruční řadič Alfa Union HH 220 39 a v interiéru bylo užito osvětlení dle tramvají Vario. VP již začala i na vozu evid. č. 1560.
- Předváděcí patnáctimetrový autobus IVECO Crossway LE CITY 14.5M evid. č. 2724II byl naposledy v provozu 29. 12. 2019, pak se zase vrátil k výrobci. Zanedlouho ovšem do Brna dorazil další předváděcí autobus – jde o hybridní autobus Urbanway 12M Hybrid. Do Brna přijel ve čtvrtek 16. 1. 2020 a vypravován je ze slatinských garáží pod evid. č. 2725II. Pohon autobusu zajišťuje elektromotor, který je napájen bateriemi a spalovacím motorem IVECO Tector 7 o výkonu 140 kW. Poprvé vyjel s cestujícími v úterý 21. 1. 2020 na kurzu 052/03 a vypravován bude na různé linky.
- DPMB v lednu vypsal výběrové řízení na dodávku až 40 velkokapacitních obousměrných tramvají. Vypsání předcházela předběžná tržní konzultace, které se zúčastnily firmy Škoda Transportation, Pragoimex, Stadler a Siemens. Je požadována kapacita 230 cestujících, úplná nízkopodlažnost a klimatizace prostoru cestujících. Pět vozů by mělo být dodáno do dvou let od podpisu smlouvy, dodávka dalších vozů již je opční (další rozsah dodávky bude určovat fakt, zdali se podaří zajistit financování z dotačních programů).
- Po nehodě dne 13. 11. 2019 (kurz 057/08) u zastávky »Panská lícha« je odstaven autobus Karosa B931 evid. č. 7458.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos? Jiří Kotrman, Alan Butschek
s využitím informací z webů www.bmhd.cz a
www.k-report.net a infomateriálů
KORDIS+RegioJet